אאא

כשמבקר המדינה מיכה לינדרשטראוס הכין את טיוטת דוח המבקר על האסון בכרמל, הוא בראש ובראשונה רצה לרצות את המשפחות השכולות. משכך, הוא כיוון את חיציו לעבר השרים הבכירים ובעיקר ליו"ר ש"ס ושר הפנים אלי ישי.

בהקלטה לפני שבועיים, נחשפה הקלטה משיחה פרטית של המבקר עם משפחת שכולה, שם חשף בפניהם קטעים מהדוח, לצד דברי אזהרה שהשמיע נגד הבכירים שלא יעזו לעזוב את תפקידם.

המבקר רצה את אהדת המשפחות השקולות, אבל אלה החליטו, מסתבר, לערוק צד. נציגי משפחות הנספים באסון הקשה צפויים להתארח היום (שני) בלשכתו של השר אלי ישי כדי להביע בו תמיכה.

לדברי הנציגים, "האחריות מוטלת על כוחות המשטרה ומכבי האש ולא על השר ישי".

"ישי לא אשם"

אחד מראשי היוזמה הוא דוד דיין, אביו של מישר שמעון דיין ז"ל מכרמיאל, סוהר שב"ס שנספה באסון האוטובוס. בראיון לערוץ 2, סיר כי המהלך זכה לתמיכת רוב מוחץ מקרב המשפחות השכולות - שנציגי 32 מהן חתמו על עצומה בעדו. המסמך ובו החתימות יימסר לשר ישי מחר, בפגישה שתיערך בין הצדדים.

"את מה שקרה ביום הדליקה אנו מחלקים לשניים", הסביר דיין, "יש את השריפה בכרמל ויש את אסון האוטובוס. השריפה מעניינית אותנו בדיוק כמו את יתר עם ישראל, אבל אסון האוטובוס הוא טרגדיה פרטית שלנו שבה איבדנו את היקר לנו מכל".

"השר ישי לא פעל בשטח בזמן האירוע ולכן אינו אשם במה שקרה. אנו רואים את הדרג המבצעי - קרי, המשטרה וכוחות כיבוי האש, כאחראים הבלעדיים לכך", טוען דיין.

האב השכול הביע תמיהה על השינוי הדראסטי שחל, לטענתו, ביחסו של מבקר המדינה לאחריות השרים לאסון. "אין לי מושג למה הוא (ישי) מואשם בזה ואיך הגיעו למסקנות האלה", הוא אמר - והסביר: "הרי הייתה טיוטה ראשונה שבה הבהיר המבקר בכבודו ובעצמו ואמר שההתנהלות של הדרג המבצעי באירוע גבלה בפלילים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהתאם לקו שמובילים דיין ועמיתיו, דורשים אלה לפטר מתפקידו את מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב רוני עטיה, מיד אחרי פרסום דוח המבקר. מדובר בקצין היחיד שנותר בתפקידו מאז האסון.

חקר האמת

השר ישי, מרוצה מהמהלך, או למעשה מהמהפך שעשוי לפעול נגד המבקר בדעת הקהל. "המשפחות רוצות להגיע לחקר האמת", אומר הבוקר (שני) השר ישי בשיחה עם 'כיכר השבת'.

"המשפחות כואבות כאב עצום ואותם מעניין המחדל האמיתי ולא טיוחים וסיפורים מסביב, ולכן הם מבינים שהכשל האמיתי היה במה שקרה שם", הוא אומר בהתבטאות ראשונה על המהלך.

עוד מציין השר ישי, כי "המשפחות רואות את האמת לנגד עיניהם, הם לא יכולים להתעלם מהעובדות. קשה הרי להאמין שמשפחות שכולות יפעלו משיקולים זרים, כשהם איבדו את היקר להם".