אאא

34 שנות נתק מגיעות לסיומן? נשיא ארה"ב ברק אובמה, ונשיא איראן חסן רוחאני, שברו בסוף השבוע נתק ארוך בין המדינות. השניים, קיימו אמש (שישי) שיחת טלפון ראשונה מסוגה, ודנו במאמצים לפתרון סוגיית הגרעין.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, סיפר במהלך הודעה לעיתונאים שעסקה בנושאי כלכלה על השיחה עם רוחאני, ואמר כי יש בסיס לפתרון. לדבריו, "דנו במאמץ להשגת הסכם. אמרתי לו שהצלחה אינה מובטחת, אבל אנחנו יכולים להשיג הסכם כולל". 

אובמה ציין: "התקדמות במו"מ עם איראן תיעשה בתיאום ידידותיה של ארה"ב באזור, ובכלל זה ישראל". לדברי אובמה, פתרון הנושא האיראני, "יעזור לנו לפנות לנושאים מדאיגים אחרים, שיוכלו להביא יותר שלום ויציבות למזרח התיכון".

"לשני הצדדים יש דאגות משמעותיות שיש להתגבר עליהן", אמר אובמה והוסיף כי נקיטת צעדים משמעותיים יוכלו להביא להקלה בסנקציות הבינלאומיות נגד איראן.

בהודעה שפרסם נשיא איראן רוחאני בחשבון הטוויטר שלו, וכבר הספיקה להימחק, התייחס הנשיא האיראני לשיחה, ואמר כי השניים "הדגישו את הרצון המדיני לפתור במהירות את המשבר ולסלול את הדרך לפתרון סוגיות אחרות ולשתף פעולה בסוגיות אזוריות".

רוחאני סיפר כי בירך את אובמה בברכת "יום טוב", ואילו נשיא ארה"ב השיב לו בברכת "להתראות" בשפה הפרסית.

על פי סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א, השיחה בין המנהיגים נערכה בשעה שרוחאני היה בדרכו לנמל התעופה בניו יורק. 

בהצהרה לאחר נחיתתו באיראן, אמר רוחאני כי "היינו בדרך לשדה תעופה כשנאמר לי שנציג מהבית הלבן התקשר לשגריר שלנו באו"ם ואמר לו שהנשיא אובמה רוצה לדבר איתי לכמה דקות".