אאא

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, הדליק נרות חנוכה יחד עם נשיא סרביה, מר בוריס טאדיץ', בבית הכנסת סוכת שלום בעיר בלגרד בהשתתפות מאות מבני הקהילה היהודית ונציגי הדתות במדינה. במהלך ההדלקה אמר הנשיא כי סיפור נס חנוכה מהווה לקח לדורות על החשיבות של קבלת האחר על מנהגיו השונים והייחודיים.

האירוע אורגן על ידי הקהילה היהודית המקומית בשיתוף עם מרכז רבני אירופה, יחד עם הרב ושליח חב"ד בבלגרד, הרב יהושע קמינצקי, שפועל במקום בסיועו של סיו"ר ה'מרכז לענייני חינוך' הרב משה קוטלרסקי, ובשיתוף עם רב הקהילה בבלגרד, הרב יצחק עשיאל.

"במהלך המאה ה-20 גם יהודים וגם סרבים היו מושא לרדיפות" אמר הנשיא במהלך הטקס, "על כל אדם באשר הוא לעמוד תמיד לצידם של הנרדפים והנדכאים" הוסיף הנשיא. הנשיא אף ניצל את ההזדמנות והבטיח לנוכחים כי על גדות סכר נהר ה-סאבא, אשר עובר בבלגרד, במקום בו שכן במהלך מלחמת העולם השנייה מחנה הריכוז סיימישטה בו נרצחו רוב יהודי סרביה, תוקם אנדרטה לזכר הנספים ומפעלי זיכרון שונים בכדי לספר את סיפור חייהם.

הרב מצגר הודה במהלך נאומו לסרבים שעמדו לצד היהודים במהלך מלחמת העולם השנייה והצילו אותם. "עלינו להיות נאמנים למי שאוהב אותנו" אמר הרב מצגר ושיבח את יחס השלטונות לקהילה היהודית המקומית.

הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, אמר בתום הטקס כי "ישנה התעוררות בהתעניינות במסורת וביהדות במדינות הבלקן, מרכז רבני אירופה יעשה הכל בכדי לתמוך בהתעוררות הזאת ולהפוך אותה למנוע צמיחה עבור הקהילות היהודיות המקומיות".



נשיא סרביה בקבלת הפנים עם הרב יהושע קמינצקי, הרב אריה גולדברג, והרב יונה מצגר (משמאל לימין)
נשיא סרביה בקבלת הפנים עם הרב יהושע קמינצקי, הרב אריה גולדברג, והרב יונה מצגר (משמאל לימין)
הנשיא נואם לאחר הדלקת הנרות בבית הכנסת
הנשיא נואם לאחר הדלקת הנרות בבית הכנסת
קהל המשתתפים בהדלקת הנרות החגיגית
קהל המשתתפים בהדלקת הנרות החגיגית