אאא

ללשכתו של הרב הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר הגיע בערב ראש השנה, מכתב ברכה ואיחולי שנה טובה ליהודי רוסיה ששיגר נשיא רוסיה מר דימטרי מדוודב.

מסורת זו של שיגור איחולי שנה טובה ליהודי רוסיה, נמשכת מזה מספר שנים, ע"י נשיאי רוסיה, המשגרים את איגרותיהם מדי ערב ראש השנה, ללשכתו של רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר.

כשעה לפני כניסת החג, הגיעו המוני יהודים לבית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה" במרכז מוסקבה, שם נערך כנס התעוררות ופתיחת השנה החדשה בראשות רבה של רוסיה. ואגרת זו, כמו אגרות נוספות של ראשי הממשל, ראשי עיר, מושלי מחוזות ואישים רבי השפעה נוספים ברוסיה – פורסמו גם לבאים ולכלי התקשורת הרבים ברוסיה שסיקרו את "השנה החדשה של היהודים" – כהגדרתם.

במכתבו כותב נשיא רוסיה:

אל: יהודי רוסיה

אני מברך אתכם מכל הלב לראש השנה היהודי. השורשים של חג זה חודרים עמוק לימי קדם, אך יסודו הרוחני לא איבד את חשיבותו גם בימינו אנו, והוא מובן היטב לדור הזה של בני דת ישראל.

ראש השנה הוא עת התחלות טובות, עת שיקום רוחני, עת עזרה לנזקקים.

הקהילה היהודית ברוסיה מתפתחת כעת בצורה דינמית, כשהיא פותחת מחדש בתי כנסת, מוסדות חינוך ותרבות, תורמת רבות לפיתוח סובלנות, יחס של כבוד לבני עמים שונים ודתות שונות. והדבר חיוני במיוחד, כי הסכמה חברתית היא תנאי חובה להמשך הפיתוח המוצלח של מולדתנו המשותפת.

אני מאחל לכם חג שמח, שנת אושר, בריאות טובה וכל טוב.

דמיטרי מדבדב