אאא

מה יהיה עם הגרעין האיראני? ראש ממשלת ישראל המריא הלילה (יום א´) בדרכו להיפגש בוושינגטון עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

נתניהו צפוי לדון עם מארחו בבעיה המרכזית המטרידה את ישראל: איראן. הפגישה תיערך ביום שני אחה"צ בבית הלבן.

ראש הממשלה גם יציע לאובמה פתרונות לסוגיית הדיאלוג עם הפלסטינים. ההצעה הישראלית תתמקד בהקמת צוותים אמריקנים-ישראלים שיעסקו בסוגיות הביטחון והמדיניות אל מול הפלסטינים ומדינות ערב.

גורמי ממשל בארה"ב ניסו גישה חיובית לקראת קבלת הפנים לנתניהו. בכיר בממשל הדגיש כי אין כל רצון ליצור עימות, אולם נושא עמידת ישראל בהתחייבויות שלה על פי מפת הדרכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, יעלה גם לדיון בפגישה. "נדון בנושא ההתנחלויות. לצדדים באזור יש מחויבות למלא. ישראל מחויבת להקפאת התנחלויות והורדת מאחזים. הפלסטינים מחויבים לנושא הביטחון והמלחמה בטרור", אמרו.

כפי שמוסר אתר 'לדעת', לפני יציאתו, שוחח ראש הממשלה עם השר אלי ישי ופירט את משימותיו בוושינגטון. אחר קישר השר ישי את ראש הממשלה עם הראשל"צ מרן הגר"ע יוסף שליט"א שאיחל לו הצלחה לקראת נסיעתו. במהלך השיחה בירכו הרב כי יצליח במשימותיו מול הנשיא האמריקאי.

נתניהו שיוצא הלילה (מוצש"ק) לוושינגטון, ייפגש עם נשיא ארה"ב ביום שני הקרוב. הפגישה בין השניים תיהיה בחדר הסגול שבבית הלבן, ומדובר בפגישה ראשונה בין השניים מאז נבחרו לתפקידם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גורמים מדיניים בירושלים טוענים כי לפתחה של ארה"ב עומדות סוגיות לא פחות מטרידות מהמדינה הפלסטינית, ובראשן איראן. "ממשל אובמה מתמודד עם שורה של בעיות שחלקן לא היו כמותן בוושינגטון זה 80 שנה, מאז ימי רוזוולט בעת המשבר הכלכלי הגדול. ממשל אובמה עומד מול עולם שבו הסדר עלול להיות מופר. קיימים איומים חמורים של איראן, פקיסטן ואפגניסטן. החשש הגדול באמת הוא שאיסלאמבאד תיפול בידי הטליבאן. כמו כן, הממשל עדיין לא זוכה לשיתוף פעולה מצד מדינות אירופה", הבהירו.

"זה לא המצב של ימי ג´ראלד פורד ב-1975, עם מזכיר המדינה הנרי קיסינג´ר שעשה הערכה מחדש של היחסים עם ישראל. זה גם לא המצב של בוש האב עם מזכיר המדינה ג´יימס בייקר ב-1991 שלחצו את ממשל ישראל.

אל הביקור מצטרף מייקל אורן, השגריר החדש של ישראל בוושינגטון. מאחורי ארגון הביקור עומד השגריר הנוכחי, סלי מרידור.

בזמן שהותו של נתניהו בוושינגטון ימלא את מקומו בארץ המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח אזורי סילבן שלום מהליכוד. נתניהו צפוי לשוב לישראל ביום רביעי.