אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו חנך אמש (שלישי) את טחנת הרוח המחודשת בשכונת משכנות שאננים, שנבנתה בשנת 1858 על ידי משה מונטיפיורי והפכה לאחד מסמליה של העיר.

הטחנה שוחזרה בסיוע הקרן לירושלים, כספי תרומות מהולנד, ותוכנית מורשת במשרד ראש הממשלה. פנים התחנה שופץ ובקומה השנייה הותקנו אבני-ריחיים המתוכננות לשוב לפעולה בעזרת הרוח.

בפתח דבריו של נתניהו, הוא בחר להרעיף בשבחים על הנוצרים. "אני לא מאמין שקיום המדינה היהודית והציונות המודרנית היה מתאפשר ללא ציונות נוצרית", אמר נתניהו, "אני חושב שהתומכים הנוצרים הרבים בימי תקומתה של המדינה היהודית ובקיבוצו של העם היהודי במאה ה-19 אפשרו את צמיחת הציונות היהודית – הציונית היהודית המודרנית. תמיד היה טבוע אצלנו רצון עמוק לחזור לארצנו ולבנות אותה מחדש".

עוד אמר ראש-הממשלה: "זוהי תפילה של אלף שנים שנשא העם היהודי - וזה התאפשר במאה ה-19, על ידי תחייתה של ציונות נוצרית ותמיכה אירופית בציונות, במיוחד בבריטניה - PEF, באמצעות הקרן לחקר ארץ פלסטינה, שהייתה קרן מדעית שהוקמה על ידי המלכה ויקטוריה, ובאמצעות הרבה חברים נוצרים שהיו לנו, ובכלל זה העם ההולנדי במאה ה-19, האמריקאים, האנגלים והצרפתים, שביקרו בארץ הקודש, כולל סופרים מפורסמים".

וראש-הממשלה המשיך: "דיברנו על העקרות של הקרקע והתקווה שהיהודים ישובו לאדמה הזאת כחלק מהמשל של האנושות. התקווה שיש תקווה, יצרה את הבסיס המעשי, היסודות הפוליטיים להופעתה של ציונות. אז זה המרכיב הראשון. זה מיוצג היטב כאן היום על ידי החברים ההולנדיים שלנו, שתומכים בישראל בלבם, ועם כל מה שהם יכולים.

"אנחנו יודעים את העומק של תמיכה זו. אנו מעריכים אותה מאוד. אנו מעריכים את החברים שלנו, ואנחנו אף פעם לא נשכח אותם. אנחנו חושבים שסייעתם להקים כאן אנדרטה לידידות החזקה בינינו והערכים המשותפים שלנו. תודה לכם".