אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו, חזר בו מכוונתו להאריך את חוק טל למשך חמש השנים הקרובות, כך נמסר בהודעה של לשכת ראש הממשלה.

חוק טל, מסדיר את מעמדם של עשרות אלפי לומדי התורה מול חובת השירות בצה"ל, ומעניק דחייה משירות צבאי לכל מי שמצהיר כי "תורתו אומנותו". 

החוק אושר לראשונה בשנת 2002. מספר שנים לאחר-מכן מתחו שופטי בג"ץ ביקורת על ההסדר שקובע החוק בטענה כי אינו שוויוני, אך סירבו לפסול את החוק. בשנת 2007 הוארך החוק בחמש שנים נוספות, שיבואו לקיצן בשנה הבאה.

בתחילת השבוע, הודיע נתניהו כי בכוונתו להביא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב את ההצעה להאריך את תוקפו של חוק טל בחמש שנים נוספות.

בעקבות ההצעה, הפעילו שרים שונים בממשלה, בהם שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן, לחוץ על ראש הממשלה כדי למנוע את הארכת החוק.

אתמול, כינס שר הביטחון את בכירי משרדו לדון בחוק טל והציע להאריך את תוקף החוק בשנה בלבד, במהלכה יגובש הסדר חדש שיסדיר באופן שוויוני את הנושא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נכנע כצפוי ללחץ והחליט לדחות את הארכת החוק. בהודעה שהוציאה לשכת ראש הממשלה נאמר כי "ראש הממשלה, בנימין נתניהו הודיע כי חוק טל לא יוארך בחמש שנים". 

"ראש הממשלה שנחת לפני זמן קצר בהולנד, אמר כי ידון עם השותפות הקואליציוניות במשך זמן הארכתו ולאחר מכן יביאו לאישור הממשלה", הוסיפה לשכת ראש הממשלה.

עוד נמסר כי "בתקופת ממשלת נתניהו התגייסו יותר חרדים בהשוואה לכל ממשלה אחרת: בשנת 2011 התגייסו 2361 חרדים לצה"ל ולשירות האזרחי, עלייה של 284 אחוזים לעומת שנת 2008 (טרם כהונתה של הממשלה הנוכחית)".

סיעת יהדות התורה התכנסה בצהריים לישיבת חירום בנושא חוק טל. ובעקבות הודעתו של ראש הממשלה החליטו להזמין עמו פגישה דחופה מיד עם שובו מחו"ל, בה יובהר לו כי אין על מה לדבר עד כדי פרישה מהקואליציה.