אאא

מבצע צוק איתן - היום התשיעי: ראש הממשלה בנימין נתניהו מאשים הצהריים (רביעי) את ארגון הטרור חמאס בפשעי מלחמה. במהלך מסיבת עיתונאים שקיים נתניהו עם עם שרת החוץ של איטליה פדריקה מוגריני אמר נתניהו כי "חמאס מבצע פשע מלחמה כפול - הם מכוונים טילים ישירות לערינו - זה פשע מלחמה, והם משתמשים באזרחים שלהם כמגן אנושי".

נתניהו התווה את התנאי המרכזי עליו ישראל לא תוותר במסגרת הסדר להפסקת אש: "הדבר הכי חשוב הוא לוודא שעזה תפורז מנשק ומטילים. זה חלק חשוב מפתרון ארוך טווח, אבל הדבר המיידי הוא הזכות שלנו להגן על עצמנו".

ראש הממשלה הוסיף והתייחס לניסיון אתמול להגיע להפסקת אש ואמר: "ניסינו למצוא פתרון לבעיה הזו, קיבלנו את ההצעה המצרית להפסקת האש, שאומצה על - ידי מזכ"ל האו"ם".

לדבריו, "ישראל קיבלה את ההצעה, חמאס דחה אותה. ישראל נצרה את האש למשך שש שעות, חמאס המשיך לירות טילים על ערינו. בכך סגר חמאס את הדלת לפתרון דיפלומטי והוא נושא באחריות להמשך האלימות". 

נתניהו המשיך ותקף את החמאס ואמר: "חמאס סגר את הדלת לפתרון דיפלומטי והראה את חוסר האחריות שלו ואת אחריותו למוות של קורבנות ישראלים ופלסטינים".

ראש הממשלה קרא לקהילה הבין לאומית לגנות את חמאס ולתמוך בישראל: "על כל הקהילה הבינלאומית לגנות את פשעי חמאס ולהגן על זכות ישראל להגן על עצמה, אני מעריך את תמיכת מנהיגים רבים בעולם".

בשעות הצהריים אישר הקבינט מדיני-ביטחוני גיוס מילואים נוסף של 8,000 חיילים, זאת בנוסף ל-40 אלף חיילי המילואים שגויסו בתחילת המבצע.

בתוך כך, הירי מכיוון רצועת עזה לעבר ישראל נמשך. בשעות האחרונות נורו מטחים לעבר יישובי עוטף עזה ואשקלון. לא דווח על נפגעים או על נזק. מוקדם יותר נורו מטחים כבדים לעבר אשדוד, באר שבע, ירוחם, דימונה וערד. בחסדי שמים, בכל האירועים לא היו נפגעים בנפש.

'כיפת ברזל' יירטה שבע רקטות באזור אופקים, שלוש אחרות התפוצצו בשטחים פתוחים. בקיבוץ במועצת שדות נגב התפוצצה רקטה בשטח בנוי ונגרם נזק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ליברמן בסיור היום באשקלון (צילום: סיון בסה, ירון שרון -  ynet)

במקביל, גם היום המשיך שר החוץ אביגדור ליברמן בקו התוקפני כנגד ארגוני הטרור ברצועה וטען כי אין מנוס מכניסה קרקעית לרצועה. במהלך סיור שקיים בצהריים באשקלון, אמר ליברמן לתקשורת כי "אנחנו נעשה הכל להבטיח את ביטחונם של תושבי מדינת ישראל. מה שמכווין אותנו כרגע זה איך אנחנו מבטיחים לתושבים חיים שלווים, חיים שגרתיים, ולמיטב הבנתי לא ניתן כרגע להבטיח זאת ולא ניתן להבטיח חופש וקיץ נורמלי לילדי ישראל, ללא טיפול בקרקע וללא מבצע קרקעי בעזה".

"אנחנו לא צריכים לשלוט בעזה, לא צריכים להקים ישובים בעזה", הבהיר ליברמן, "אנחנו צריכים להבטיח שכל מחבלי החמאס יברחו, ייעצרו או ימותו. אי אפשר לקבל מצב שמחבלים בכל רגע נתון יכולים להפר את החיי השגרה של 6 מיליון אנשים שרצים למקלטים".

באשר לחילוקי הדעות בתוך הממשלה, אמר ליברמן כי "הממשלה מדברת בקול אחד וכולם רוצים להבטיח את בטחון מדינת ישראל. זאת המטרה המרכזית. לגבי הדרך לכל אחד יש עמדה שונה. עמדתי לגבי רצועה עזה ברורה כבר שנים ולראיה - לא הייתי אפילו יום אחד חבר בממשלת ההתנתקות וגם אחרי ההתנתקות הבעתי את דעתי באופן עקבי".

דקות ספורות לאחר מכן התפוצצה רקטה בסמוך לבניין שבו אירח השר ליברמן את שר החוץ הנורבגי. השניים נכנסו יחד למרחב מוגן. הרקטה פגעה בחצר בית, לא היו נפגעים. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות נוספות.