אאא

גיבוי לשר האוצר מסין: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הבוקר (יום ד') כי הוא נותן גיבוי ליאיר לפיד, שהציג את רשימת הגזירות הארוכה. אתמול אמר נתניהו כי יגיב על התקציב רק כשיחזור מהביקור בסין. גורמים באוצר הביעו חשש שראש הממשלה יבטל כמה מהגזירות, כדי לגרוף אהדה על חשבון שר האוצר.

בשיחה עם כתבים במטוס, בדרכו לבייג'ינג שם הוא צפוי להיפגש עם נשיא סין, אמר נתניהו: "אני לא מתכוון להתערב בתקציב כפי שהוגש לממשלה, למעט נושא אחד שנשאר פתוח, שהוא תקציב הביטחון שצריך להיפתר".

אתמול נשמעו הקולות מסין קצת שונים. בשיחות סגורות אמר נתניהו כי לא מן הנמנע שזו לא תהיה רשימת הקיצוצים הסופית שתאושר. מקורבו, סגן השר במשרד ראש הממשלה אופיר אקוניס, הבהיר אתמול מה הכיוון. "משרד האוצר מוכיח שוב שהוא נדיב בהטלת גזירות על הציבור", כתב אקוניס בדף הפייסבוק שלו, "אבל לא כל מה שפורסם היום יאושר, והדרך לתקציב אחראי עוד ארוכה".

הגזירה הראשונה: מחיר הסיגריות עולה

בינתיים בחצות נכנסה לתוקף הגזירה הראשונה. בחצות נכנס לתוקפו צו להעלאת מס הקניה המוטל על סיגריות, טבק לגלגול וסיגרים שנכנס לתוקפו הלילה בחצות. בנוסף הטיל שר האוצר מס של 10% על מלאי הסיגריות שבידי הספקים. בעקבות הצו, התייקרה חפיסת סיגריות החל מחצות בשיעור של 2.5-3 שקלים לחפיסה. תוספת המס הצפויה מהעלאת מס הקניה הינה כ-800 מיליון שקל לשנה.

וזו רק ההתחלה

זהו הצעד הראשון לקראת הצעת התקציב 202013 שעליה שקד משרד האוצר בתקופה האחרונה. בין השאר היא כוללת שורה של צעדים לכל אורכה ורוחבה של מערכת המיסוי בישראל. כבר בתחילת החודש הבא יעלה המע"מ ב-1% ויעמוד על 18%. בתחילת השנה הבאה תיכנס לתוקפה העלאה של שיעור מס הכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר. מס החברות יעלה באחוז לרמה של 26%. עוד הוחלט על ביטולם של מגוון הטבות ופטורים ממס שנהוגים כיום. בנוסף, יועלו המכסים על שורה של מוצרי יוקרה.

צעד משמעותי הוא ההחלטה לבטל את הפטור ממס שבח על מכירת דירה נוספת, מעבר לדירת המגורים וקביעתו על רמה של 25%. כמו כן הוחלט לתקן את חוק עידוד השקעות הון ולקבוע מס חברות של 10%-20% למפעל מועדף ומס דיבידנדים של 20%.

העלאות המסים צפויות להגדיל את הכנסות המדינה בסכום של 4 מיליארד שקל ב-2013 ו-14 מיליארד שקל ב-2014. בנוסף, כוללת התכנית את שורת הצעדים שיקדם משרד האוצר במסגרת חוק ההסדרים.

הקיצוץ בשכר עובדי המדינה יעמוד על שיעור של 2-3 מיליארד שקל והוא יושג על ידי הפחתה מיידית של 1% מכלל תקני כוח האדם בשירות המדינה, והפחתה של 1% נוסף בתחילת 2014.עוד הוחלט כי החל משנת 2015 יקוצצו 10% מהוצאות הממשלה על שעות נוספות.