אאא

ביום שלישי מוקדם בבוקר אישרה הממשלה את תקציב המדינה לשנת 2013–2014. התקציב ב־2013 יעמוד על 388 מיליארד שקל וב־2014 יעמוד התקציב על 408 מיליארד שקל. זאת לאחר שהושת קיצוץ רוחבי על כלל משרדי הממשלה בגובה 2% ב־2013 ו־3% ב־2014. השינויים המרכזיים בתקציב הסופי לעומת זה שתוכנן הם ביטול התוכנית להטלת מע"מ על התיירות; מס החברות יעלה ב־1.5% במקום ב־1% ויעמוד על 26.5%; ותקציב הביטחון יקוצץ ב־3 מיליארד שקל. לפי התקציב שאושר הרי שהשכר של נשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים, סגניהם וחברי הכנסת יופחת ב־10%, ואילו שכר נבחרים נוספים במגזר הציבורי דוגמת ראשי רשויות יופחת באחוז בלבד. מה שהופך את המהלך לסמלי בעיקרו.

שורה של רפורמות נותרו בחוץ: הפחתת תקציב ההוצאות לבחירות לכנסת של המפלגות בוטלה; נגנזה התוכנית להפחית 5 מיליון שקל מתקציב הפיתוח של המטה לביטחון לאומי, וגם היוזמה שלפיה משרד החוץ יסגור חמש נציגויות בחו"ל טורפדה. האוצר גם הסכים לבטל את העלאת האגרה לקשישים סיעודיים וכן לבטל את הסעיף שכפה עליהם לקבל גמלה בכסף. כמו כן בוטלה התוכנית לאחד מטות של משרדי ממשלה שנחיצותם מעוררת סימני שאלה. לפי הטיוטה תוכנן כי המשרד לנושאים אסטרטגיים יאוחד עם המשרד לענייני מודיעין וימונה למשרד המשותף - שעליו חולש שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ - מנכ"ל אחד בלבד. כך גם היה אמור לקרות, ולא יקרה, עם המשרדים שעליהם שולט השר סילבן שלום: אנרגיה, שיתוף פעולה אזורי והנגב והגליל, ומשרדיו של גלעד ארדן: התקשורת והגנת העורף. במקום תגובש תוכנית לארגון מחדש במשרדים.

מנגד, הוכנס סעיף שקובע כי כדי לאשר חוק שהגיש ח"כ ועלותו יותר מ־50 מיליון שקל יידרש רוב של 61 ח"כים להעבירו. כמו כן נקבעו אמות מידה חדשות לחלוקת תמיכה שנתית בקופות החולים.

לעומת זאת, ישנן גזירות רבות שנותרו על כנן: מס הכנסה יעלה מ־2014 ב־1.5% בכל מדרגות המס, המע"מ יעלה ב־1% ל־18%, וקצבאות הילדים יקוצצו בכ־3 מיליארד שקל. מ־1 באוגוסט השנה תופחת קצבת הילדים ל־140 שקל בחודש ותהיה אחידה לכל ילד במשפחה. אחרי ניסוחים אחרונים יועבר התקציב לאישור הכנסת.

לפיד הצטיין בסחר הסוסים

בבוקר הישיבה לאישור התקציב התכנס הקבינט כדי לאשרר את התקציב המקוצץ של מערכת הביטחון. אחד מאנשי האוצר בדק מה חושבים הנוכחים על הסעיף בחוק ההסדרים המציע לבטל תוספת של 6% שמקבל כל איש מערכת הביטחון בעל פנסיה תקציבית, שמקורה בהטבה שבמסגרתה שנות שירות החובה נזקפות לחישוב הזכאות פנסיה. הסעיף אמור לחסוך מיליארדים לקופת המדינה והרמטכ"ל בני גנץ הסכים. אלא שהוא הוסיף, "אבל רק אם תקצצו גם בפנסיות של כל המגזר הציבורי". באותו רגע הפרצוף של עופר עיני עלה בדמיונם של אנשי אגף תקציבים - והסעיף הושלך לסל האשפה.

למעשה לא רק בצה"ל היו מרוצים. כמעט כל שר ששוחחנו עמו במהלך החג נשמע שבע רצון. איך ייתכן שבשעת תקציב הקיצוצים הגדול אף אחד לא הפך שולחן, ואף הגיע לארוחת החג מחויך?

כנראה משום ששר האוצר יאיר לפיד הצטיין בסחר הסוסים שהתנהל לאורך 20 שעות ישיבת הממשלה. למרות חוסר הניסיון שלו, תפקד לפיד בצורה שעוררה את הערכת רוב השרים: לצד הסוסים הוא הוציא עזים, נתן צ'ופרים והזיז מיליוני שקלים בעקבות שיחת מסדרון מוצלחת. סחר הסוסים המוכר משנים עברו כה הצליח, עד שנראה כי הפוליטיקה החדשה התבטאה בעיקר בכך שעדכון השינויים בתקציב לאורך הלילה נערך לראשונה באמצעות טאבלטים. זאת לעומת תקציבי עבר, אז נהגו נערי האוצר להתרוצץ במסדרונות עם פלטי מדפסת מסורבלים.

בסוף הלילה חישב ראש אגף תקציבים גל הרשקוביץ את העלות של הצ'ופרים: מיליארד שקל. הקיצוץ הרוחבי ישלים את הפער. אף שר - למעט עמיר פרץ - לא העז להתנגד: הם הבינו שהקיצוץ נועד לשמר את החצר האחורית של כל אחד מהם. ומה עם ראש הממשלה? משיחות עם הנוכחים בישיבות עולה כי דיוני התקציב כמעט לא עניינו את נתניהו ואנשיו. בניגוד לפעמים קודמות, שבהן ראש הממשלה ומנכ"ל משרדו נהגו לבחוש ולעתים לסגור דילים מעל הראש של האוצר, שרים מספרים שהפעם נתניהו בקושי התערב. ואף יותר מכך - אחד הסעיפים שהציע נתניהו עצמו נפל בשלב מוקדם של הדיונים. מדובר בהחלטה ולפיה ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל יכריע במחלוקות בין השרים. שר האנרגיה סילבן שלום התרעם כי "כבר היום אני שולט ב־10% מהמשרד, אז גם את זה תיקחו?". עוזי לנדאו החרה החזיק אחריו: "זה שלטון הפקידים. כולנו שרים בלי תיק". נתניהו מתח ביקורת על השרים ואמר שהם רק "מתאמנים ברטוריקה", אך נסוג לבסוף והסעיף נגנז.

למרות התנהלות ראש הממשלה, לפיד היה דווקא נינוח ופעל בלי לחץ. זאת במיוחד לאור העובדה כי נטרל את המוקשים הגדולים עוד לפני כן: תקציב הביטחון, הקיצוץ בשלטון המקומי וההסכמות עם ההסתדרות. לאורך הדיון הציגו לשרים סעיף־סעיף בחוק ההסדרים ותקציב משרד אחד לאחר השני. כשהיתה הסתייגות יצא השר הרלבנטי לשיחה עם סגן הממונה על התקציבים שהיה אמון על משרדו, ויחד הם ניסו להגיע לפשרה. מנכ"לית האוצר יעל אנדורן - שהיתה דומיננטית במיוחד בדיונים - אישרה שינויים קיצוניים, ואת הגדולים שבהם הביאה להכרעת לפיד.

הם ידעו מראש איך זה ייגמר

המשחק של לפיד ואנשי האוצר עבד כך: הם ביקשו מראש מכל משרד שהשר יצביע בעד ואז הם ילכו לקראתו. חלק מהשרים סגרו את הפרטים מבעוד מועד, דוגמת שרי החקלאות והמדע יאיר שמיר ויעקב פרי, והיו רגועים לאורך הישיבה כשהם יודעים מראש כיצד תיגמר ההצגה. עם שרים אחרים התבצעה הסגירה לאורך הלילה. שר הכלכלה נפתלי בנט, שמחזיק בשלושה משרדים, שיחק פוקר תקציבי עד הרגע האחרון. בנט יצא מרוצה, במיוחד לאחר שדאג ל־450 מיליון שקל למרכז ההשקעות ב־2013 וחצי מיליארד שקל נוספים ב־2014. גם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן קיבל, לאחר דיונים קולניים, תוספת של 300 מיליון שקל להגנת העורף, לאחר שביקש 350. רוב הזמן ארדן כלל לא נכח במליאה, אלא ישב בחדרים הצדדיים עם הסגנים. באחת השעות הקטנות נכנס ארדן והתלחשש עם לימור לבנת, נתניהו שמע אותו ואמר לו: "גם כשאתה לוחש החלונות פה רועדים".

התלקחויות ראשונות נוצרו בסביבות תשע בערב. בדיון סביב סעיף מיצוי כושר השתכרות והנחות בארנונה שר הפנים גדעון סער העלה טונים. סער רצה שהדבר לא יהיה תנאי להנחה בארנונה כי זה פוגע, לדבריו, בערבים. אלא שאחרים טענו כי הוא מנסה להגן על החרדים. בשלב מסוים סער שם לב שלפיד יצא מהחדר (הוא הלך לשירותים), והתרעם כי "לא יכול להיות ששר האוצר נעדר מדיון גורלי". הוא גם צרח שהתקציב "רומס את השכבות החלשות בעקבי הנעליים". לבסוף הסעיף, שמבשר על מהפכה של ממש, תוקן כך שיוקם במקביל צוות בין־משרדי שיקבע הנחות לאוכלוסייה שלגביהן קיימת מניעה אובייקטיבית למיצוי כושר השתכרות.

בינתיים מאחורי הקלעים נגנז אחד הסעיפים היותר משמעותיים - הטלת מע"מ על שירותי התיירות, זאת במחיר של העלאת מס החברות בחצי אחוז. גורמים טוענים שאילי מלונות וארגונים לעידוד תיירות הפעילו לחץ על לשכת ראש הממשלה ועל אביגדור ליברמן בסוגיה.

פרץ הציג אלטרנטיבות

אחרי חצות התחולל קרב נוסף. לבני התנגדה להענקת פטור מארנונה לאמהות חד־הוריות שעובדות בחצי משרה רק עד שהילד מגיע לגיל שנתיים. לבני דיברה על לבו של לפיד והזכירה את נאום האדם העובד. "זו מתנת יום הולדת שלכם ליום הולדת שנתיים של הילד? שאמו תהיה מובטלת?", אמרה. שרי הליכוד גיבו אותה והוחלט להעלות את גיל הילד ל־10.

המיני־דרמה העזה ביותר התחוללה בשתיים בלילה. פרץ טען, בגיבוי לבני, שאנשי אגף תקציבים מסרבים למשא ומתן כל עוד לא יתחייב להצביע בעד. הדיון החריף כשפרץ הציג שתי חלופות לגזירות. הראשונה היתה מע"מ דיפרנציאלי. אנשי האוצר אמרו שהם לא ערוכים טכנית ומחשובית למדרגות. חלופה נוספת שהציג ביקשה לפטור משתכרים עד 15 אלף שקל מההעלאה במס הכנסה, ומנגד להחמיר את המס למשתכרים מעל 20 אלף שקל. פרץ הציג מתווה שאותו בנה עם צוות כלכלנים, ובהם אביה ספיבק ויוסי קוצ'יק, שהראו כי קופת המדינה תזכה לאותו גידול בהכנסות. לפיד אמר ש"המספרים נראים טוב מדי", ולבסוף קבע שצוות הכלכלנים ייפגש עם אנשי האוצר בנושא.

פרץ הכריז שהוא לא יהיה "בובה של הממשלה". הדיונים הופסקו ופרץ פרש לשיחה פרטית עם לפיד, שבסופה הוגדל תקציב הגנת הסביבה ב־130 מיליון שקל לשנתיים הבאות. פרץ עדיין הצביע נגד התקציב בכללותו. נתניהו ציין כי "אם היו אומרים לי ב־2003 שאשב עם עמיר סביב אותו שולחן ממשלה, לא הייתי מאמין". בהמשך, כשלבנת הלינה על אורך הדיונים, שטייניץ אמר ש"בתקציב רוצים להתיש שרים כדי שיצביעו בעד". לבנת השיבה לו, "באמת? אני פה רק מ־1996".