אאא

המשבר הפוליטי מחריף: ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להכריע בימים הקרובים האם הוא מפרק את הקואליציה הנוכחית ומוביל לבחירות חדשות או שמא הוא ייאלץ להמשיך עם הרכב הממשלה הקיים.

בסוף השבוע, ניהלו ראש הממשלה נתניהו מחד, ושר האוצר יאיר לפיד מאידך, התקפות הדדיות חריפות ואישיות זה נגד זה.

בשיחות פרטיות עם מקורביו, אמר נתניהו כי הוא מוכן הלגיע לפשרות בעניין חוק הלאום אך מה שמפריע לו זה העדר המשילות.

"מה שאי אפשר להסכים לו, זה העדר משילות", אמר נתניהו למקורביו, "כך אי אפשר להמשיך. ואם בימים הקרובים יתברר לי שלא ניתן להגיע לכללי משחק מוסכמים עם סיעת יש עתיד, אאלץ להקדים בחירות. איני נאחז בכיסא".

נתניהו תקף אישית את לפיד ואמר כי הוא "מתעלל באזרחי המדינה", בכך שאינו מוכן לקדם את דיוני התקציב בגלל התעקשותו על חוק מע"מ אפס.

נתניהו הבהיר כי הוא מתנגד לחוק. "הוא לא ישפיע לטובה על מחירי הדירות בארץ. הוא יביא לבזבוז של מיליארדים, ואם הוא ייטיב עם מישהו זה רק עם קבלנים המקורבים ליועציו של לפיד", האשים נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף ואמר כי הוא שומע מלפיד כל הזמן "דברים שונים ומשונים על פוליטיקה חדשה" בעוד הפוליטיקה של לפיד היא ה"פוליטיקה הכי ישנה שיש: פוליטיקה של ניסיון לפוטש נגד ראש ממשלה, ושל מאמצים ומגעים לפתות את הסיעות החרדיות להחליף את הממשלה. הפוליטיקה של לפיד אינה משרתת את אזרחי המדינה אלא אינטרסים צרים בלבד, ולכך איני יכול להסכים".

"לא אתן ללפיד להמשיך ולהתעלל באזרחי המדינה. מגיע לאזרחים ממשלה מתפקדת. לא אתן יד לשיתוק שלפיד כופה על הממשלה", הוסיף נתניהו.

מנגד, במהלך השבת, תקף יו"ר יש עתיד השר יאיר לפיד בחריפות את ראש הממשלה ואמר כי נתניהו משתף פעולה עם "חמישה חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה, משפיעים על הפוליטיקאים במפלגה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב".

"בדברים הדרמטיים הכל תקוע וראש הממשלה עומד בצד - תקציב המדינה, יחסיה הבינלאומיים של ישראל, הביטחון האישי של האזרחים, סוגיית הדיור ועוד", תקף לפיד, "במקום זה מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה שיש - מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניונקטורות עם החרדים?".

לפיד הודה בדבריו כי חלק מהמשבר הוא אישי. "ניתן לפתור אותו בשיחה בינינו, אבל זו גם החלטה על שינוי מדיניות שראש הממשלה צריך לקבל. הוא צריך להחליט שהוא לא רוצה בחירות ולהעביר תקציב ולהתייצב בפני מפלגתו ולומר להם שחגיגת השחיתות נגמרה. התקציב שהם יוצאים נגדו עכשיו הוא תקציב שהם הצביעו בעדו בממשלה. במקום להתעסק במה שחשוב הם מתעסקים בשיקולים פוליטיים".

"צר לי שתקציב המדינה הוא בן ערובה לעסקנות פוליטיות", המשיך לפיד, "אם אני מחר בא ומודיע שאני פורש, יש מסיבה במרכז הליכוד כי כל הג'ובים יישארו בידיהם. אני לא מפחד מבחירות, אבל מדינת ישראל לא צריכה עכשיו בחירות".

באשר לטענות כי ניסה להקים קואליציה חלופית, הגיב לפיד כי "מדובר בשטות גמורה. אני לא מנסה להקים קואליציה חלופית, אני לא אידיוט גמור. הרי החרדים בחיים לא ילכו איתי, במיוחד לא אחרי שהעברנו את חוק השוויון בנטל, הכנסנו את לימודי הליבה למוסדות החינוך של ש"ס ואיזנו את תקציבי הישיבות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בכירים בליכוד הגיבו לדברי לפיד ואמרו: "אין גבול ואין בושה לפרצוף הכפול של לפיד. מצד אחד הוא מדבר על פוליטיקה חדשה ומצד שני בוחש ועוסק בפוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. לאחר שנכשל בניהול הכלכלה, ניסה להעביר תקציב שפוגע בצה"ל ובביטחון וקידם חוק שלא יוריד את מחירי הדיור - פנה לפיד מאחורי הגב לסיעות החרדיות על מנת לפתות אותן לפוטש".

כאמור, בימים הקרובים יכריע נתניהו האם הוא מקדים את הבחירות, וזאת לאחר שיקבל את תשובת המפגות החרדיות, האם לאחר שיפזר את הכנסת לא יקימו קואליציה חלופית בלעדיו.

יו"ר ש"ס אריה דרעי סיפר אמש בראיון לערוץ 2 כי הבהיר לנתניהו שלא יצהיר מראש על תמיכה במועמדותו בקדנציה הבאה והוסיף כי יסכים לא לשתף פעולה עם ניסיונות להדחת נתניהו אם יככריז על הקדמת הבחירות.

"אמרתי לנתניהו שאנחנו מתחייבים בפניו שלא נחליף את הממשלה הזאת בתרגילי אי־אמון, שנהיה נאמנים לו עד הבחירות - אבל אני לא מוכן לומר מה יהיה אחרי הבחירות", אמר דרעי.