אאא

בתום לילה פוליטי ודרמטי במיוחד בו הוכרע כי ישראל לא הולכת לבחירות, התכנסו בשעות הצהריים (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו ולצדו יו"ר קדימה ח"כ שאול מופז,למסיבת עיתונאים בה הסבירו את המהלך הפוליטי והשיקולים שעמדו מאחוריו.

"מדינת ישראל זקוקה ליציבות", אמר ראש הממשלה, "הייתי מוכן ללכת לבחירות אבל כשהתברר לי שאפשר ליצור ממשלה רחבה מאוד, הרחבה בתולדות ישראל, מבלי ללכת לבחירות, הבנתי שאפשר להחזיר את היציבות. לכן החלטתי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה".

נתניהו הוסיף ואמר: "אנו באים יחד, שאול ואני, אנשי הליכוד וקדימה ואומרים אנו משלבים ידיים ונתמקד בארבעה דברים, להביא חלופה צודקת ושוויונית לחוק טל, שינוי היסטורי לחלוקה צודקת של הנטל. תקציב אחראי שישלב בין הצרכים של מדינת ישראל. להביא לשינוי שיטת הממשל. לנסות לקדם תהליך שלום אחראי, שבו שומרים על הביטחון ומסתכלים סביבנו בצורה מפוקחת".

"אני רוצה לברך את מופז על הצעד החשוב שהוא עשה הוא נותן אחריות ותקווה לכל עם ישראל", אמר נתניהו והוסיף, "שאול ברוך הבא".

במהלך דבריו של ראש הממשלה, התפרץ ח"כ ניצן הורביץ וקרא לעברם של נתניהו ומופז "זו שחיתות במלוא מובן המילה. ממשלה של מושחתים. אין לכם בושה, שברתם את מחסום הבושה", והורחק מהאולם.

יו"ר קדימה, והמשנה לראש המשלה הנכנס, שאול מופז, אמר במסיבת העיתונאים כי "ישנם רגעים בחייו של מנהיג שעליו לקבל החלטות בעלי משמעות אישית. זהו מהלך היסטורי. זהו מהלך של אחדות לאומי. קואליציה של 94 חברי כנסת תדע להתמודד טוב יותר עם אתגרי ישראל. אנחנו כאן כדי לשלב זרועות. ישראל הגיע לצומת גורלי ועליה לבחור באיזו דרך לבחור".

"תפקיד האופוזיציה לבקר ולהעלות נושאים לא מטופלים", הוסיף מופז, "אני לא אהבתי את התהליך שאנו דוחקים הצדה את חוק טל והולכים לבחירות. אני אמרתי שיש להביא חוק של שירות לכול ואחר כך שיהיו בחירות. בעניין הזה כל יו"ר אופוזיציה שלא יצביע על הנקודות הנכונות שצריך לתקן לא יעשה את מלאכתו נאמנה".

מופז הוסיף ואמר כי לא ביקש מראש הממשלה תפקיד. "לא ביקשתי תפקיד, ואמרתי 'לא' לתפקיד מסויים. לא ביקשתי כיסאות. קדימה הולכת להוביל תהליכים שעד כה מדינת ישראל לא הצליחה להוביל ואנחנו נסייע בכך"

בדבריו, התייחס מופז למה שאמר בעבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "נתניהו שקרן", ואמר: "בהקשר שאמרתי לראש הממשלה שקרן, אנחנו דיברנו על זה והחלטנו לשים את זה מאחורינו. אנחנו מסתכלים על העתיד".

הלילה, הגיעו בנימין נתניהו ושאול מופז להסכם לפוי קדימה תצטרף לממשלת אחדות לאומית והבחירות יידחו. בהסכם בין הצדדים, סוכם כי עד סוף חודש יולי ייחקק חוק חלופי לחוק טל, ישנו את שיטת הממשל בישראל לפני הבחירות הבאות ויגובש תקציב חירום לאומי. מופז יכהן כמשנה לראש הממשלה ושר בלי תיק בממשלה, ויהיה חבר בפורומים המדיניים ביטחוניים.

תגובת האופוזיציה

שעה קלה לאחר שהסתיימה מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה ח"כ שאול מופז, הגיעה תורה של יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', ומי שעתידה להתמנות כיו"ר האופוזיציה, להגיב במסיבת עיתונאים משלה נגד ההסכם.

בפתח דבריה, אמרה יחימוביץ', כי צפתה במסיבת העיתונאים של נתניהו ומופז, "העמידה בוטחת, גברית ובטוחה בעצמה, חיתוך דיבור נחרץ, אבל האם האמנתם למילה אחת שיצאה מפיהם? האם אין ערך למושג האמת? הכול ריק מתוכן? אין משמעות לאמירה ולהתחייבות?".

לדבריה, "היינו עדים ביממה האחרונה לזיג-זג המגוחך והנלעג ביותר שנראה אי פעם בפוליטיקה הישראלית, היא עוד תילמד באוניברסיטאות".

יחימוביץ' סיפרה כי היא מסתובבת ברחבי הארץ ומנסה להראות לאנשים שפוליטיקה היא לא דבר מגעיל אלא כלי מעולה למימוש השקפת עולם. "מה נאמר להם עכשיו? האם מישהו מאמין למשהו שאמר מופז? זה מקרין גם עלינו כי קשה לאנשים להבחין וזה הרסני ופוגעת בדמוקרטיה ומביאה למיאוס מהדמוקרטיה".

"כל הקדנציה הזו קדימה הייתה פארסה של אופוזיציה", תקפה יחימוביץ', "ועכשיו היא הולכת להעביר מדיניות הרסנית שמנוגדת לחלוטין לקולות ששמענו בקיץ האחרון".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"תקציב 2013 הולך להיות מר, קפיטליסטי וקשיח שיגדיל את הפערים במדינת ישראל. ומי עושה את זה? זה שהצהיר שיוביל את המחאה החברתית בקיץ. מאיפה? מהמשרד של נתניהו? אין גבול לדיסוננס בין המילים למציאות", הוסיפה יחימוביץ'.

"על מה היה המהלך הפוליטי עכשיו? על אידיאולוגיה ודרך? לא. על הישרדות והימלטות מדין הבוחר, הפוליטיקה הרעה והמכוערת במלא התגלמותה וזה מזיק לנו", אמרה יו"ר העבודה.

ח"כ יחימוביץ' הוסיפה לעקוץ את מופז, ואמרה: "לא אמרתי מעולם שנתניהו הוא שקרן כפי שאמר מופז. תמיד נזהרתי בכבודו וכשביקרתי אותו אמרתי שיש פערים עזים, אידיאולוגיים ביני לבינו. הוא ימני קיצוני, קפיטליסט, תאצ'ריסט מהדור הישן. על זה הדיון - בין שתי דרכים אידיאולוגיות שונות. יש ויכוח פוליטי ביני לבין ראש הממשלה, סוציאל דמוקרטיה מול קפיטלזם אלים".

"עכשיו הבנו שאנחנו המפלגה היחידה שמהווה אלטרנטיבה שלטונית לממשלת נתניהו. ומי שלא רצה את מפלגת העבודה עם 20 מנדטים בפאזה הזו, יקבל אותה הרבה מאוד מנדטים בתום הקדנציה הזו", הבטיחה יחימוביץ'.