אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בצהריים (שלישי) מסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב והתייחס, כצפוי, לסוגיה האיראנית.

"עד כה אנחנו יכולים לומר בבירור כי דיפלומטיה וסנקציות לא עבדו", אמר נתניהו בפתח דבריו, "הן פגעו בכלכלה האיראנית אך לא עצרו את תוכנית הגרעין האיראנית. זאת עובדה ועובדה נוספת היא שבכל יום שעובר איראן מתקרבת לפצצת גרעין".

נתניהו תקף את ארה"ב שאמרה שלא תציב "קו אדום" לאיראן: "אם איראן תדע שאין קו אדום או דדליין, מה היא תעשה? בדיוק מה היא עושה כיום, ממשיכה לפעול להשגת נשק גרעיני ללא הפרעה".

וראש-הממשלה המשיך ותקף: "העולם אומר לישראל לחכות כי יש עוד זמן ואני שואל לחכות למה? למתי? לאלה בקהילה הבינ"ל שמסרבים לשים קו אדום בפני איראן אין זכות מוסרית לשים קו אדום בפני ישראל".

אתמול, אמרה שרת החוץ האמריקנית, הילארי קלינטון, כי "ארצות-הברית לא מציבה יעד לאיראן ועדיין מחשיבה משא ומתן כגישה הכי טובה כדי למנוע פיתוח נשק גרעיני". קלינטון ניסתה להוכיח כי הדיפלומטיה עובדת. "הסנקציות הכלכליות מלחיצות את איראן", אמרה.

קלינטון הגיב לדברי ראש-הממשלה נתניהו שטען כי מתקיימים מגעים עם ארה"ב בשאלת הקו האדום לשלטון באיראן.

"אנחנו משוחחים על העניין עם ארה"ב", אמר נתניהו, "הנושא אינו הסנקציות או הצעדים הננקטים, מדובר בקביעת קו שאירן לא תוכל לעבור בתכנית הגרעין".

"אני חושב שאם האירנים יראו את זה, הם עשויים לעצור ולחשוב לפני שיחצו את הקו הזה", הסביר ראש הממשלה את מטרת יציר הקו האדום.

בסוף-השבוע שעבר, קנדה הודיעה כי החליטה לנתק את קשריה הדיפלומטיים עם איראן וכי הדיפלומטים הקנדים יעזבו את טהרן.