אאא

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאבק על דעת הקהל העולמית ונשא אמש נאום בעצרת הכללית של האו"ם.

בפתח דבריו, הכריז ראש הממשלה: "עם ישראל חי - המדינה היהודית תחיה לנצח. העם היהודי חי במדינת ישראל אלפי שנים, אפילו אחרי גלות. יהודים ימשיכו לחיות על האדמה הזו לאורך כל התקופות. מעולם לא איבדנו את התקווה לשוב לארץ אבותינו.

"שבנו מההגלות, ולעולם לא יעקרו אותנו מהמדינה הזאת.

אתמול היה יום כיפור, היום הקדוש ביותר בשנה. יותר מ-3000 שנה אנחנו מאוחדים ביום הכפרה, עושים חשבון נפש ומתפללים למען העתיד.

אנחנו זוכרים את הרדיפות והצער, את הייסורים והקשיים, ואבלים על שישה מיליון יהודים שנספו בשואה. אבל בסיומו של יום כיפור, אנחנו חוגגים את התחיה מחדש של מדינת ישראל.

חוגגים את הפלא, השגשוג של המדינה המודרנית. אנחנו הולכים בדרכם של אבותינו - אברהם, יצחק ויעקב, וסוללים מסלולים חדשים".

להביס את הקיצונים

בהמשך, עבר נתניהו לדבר על שלום בין ישראל לפלסטינים, וגם על ההקצנה האיסלאמית בעולם. "הם רוצים לגרור את הישות חזרה, לעידן של סכסוך. בסופו של דבר, הם ייכשלו. האור יחדור דרך סדקי החושך. ראינו זאת כבר בעבר. 

"העולם החשוך ייכנע בסופו של דבר לעולם הטכנולוגי, ואז כבר לא ישלטו באזור פנאטים קיצוניים.

"השאלה היא כמה חיי אדם יאבדו, עד שתובס הקיצוניות".

נתניהו הזכיר את השלטון הנאצי, שרצח מיליוני אנשים. "העולם ניצח, אבל המחיר היה כבד באופן מחריד".

 (צילום: פלאש 90)

איראן מסוכנת לעולם. נתניהו, הערב (צילום: פלאש 90)

 

 ואיראן, הדגיש נתניהו, היא סכנה. "תראו מה עשה המשטר באיראן עד כה, ללא נשק גרעיני. בשנת 2009 הם דיכאו בצורה ברוטאלית את המהומות במדינה. והיום, הם משתתפים בטבח בסוריה. תומכים בחיילים אמריקאיים בעיראק ובאפגניסטן".

מבחינה גרעינית, הדגיש נתניהו, לוח השנה האיראני לא עוצר. "זו חובתי לדבר על-כך". תשואות בקהל.

"זו החובה של כל מנהיג אחראי שרוצה לשמר את השלום. כבר עשור, הקהילה הבינלאומית מנסה לעצור את הגרעין, אבל לא מצליחה. ואיראן מנצלת זאת.

"איראן עשתה את רוב הדרך לפצצה גרעינית"

"יש דרך אחת למנוע, בדרכי שלום, השגת נשק גרעיני: להציב קו אדום לתוכנית הגרעין של איראן. קו אדום לא מוביל למלחמה, הוא מונע אותה.

"חוסר היכולת להציב קו אדום, הוא זה שיוביל בסופו של דבר למלחמה. 

"בחלק חיוני אחד - חייבים להציב קו אדום: על המאמצים להעשיר אורניום. לכל פצצה יש חומרים נפצים ואמצעים להצית זאת. במקרה של איראן, הפתיל הוא מערכת הפעלה גרעינית. איראן יכולה להשיג את הפתיל הגרעיני בתוך זמן קצר, אולי אפילו בתוך חודשים ספורים".

בשלב הזה, מציג נתניהו תרשים של פצצה גרעינית: "את הפצצה הזאת צריך למלא אותו ב-70 אחוז של אורניום מועשר, ברמה בינונית ואז ברמה גבוהה", הוא מסביר. "איפה איראן בשלב הזה? היא השלימה את השלב הראשון. זה לקח לה שנים רבות, אבל היא עשתה כבר 70 אחוזים מהדרך. עד האביב הבא, הם יסיימו את השלב השני. כשיעברו לשלב השלישי, יקח להם אולי שבועות ספורים עד שתהיה להם פצצה".

נתניהו שרטט את הקו האדום אותו הוא דורש להציב. "לכולכם צריכה להיות תחושה של דחיפות".