אאא

מרכיבים ממשלה: המגעים הקואליציוניים בין 'הליכוד ביתנו' למפלגות החרדיות, ממתינים לתום האולטימטום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד, במה שנראה כמאבק כוחות, מי יישבר ראשון בדרך לממשלה החדשה.

ל"כיכר השבת" נודע כי ראש הממשלה נתניהו פנה לראשי ש"ס בבקשה לשבת איתם בשעות הערב כדי לחדש את המשא ומתן הקואליציוני.

בתנועת ש"ס השיבו לפנייה כי אינם מעוניינים לשחק במשחק של נתניהו מול יאיר לפיד, אך במידה ויתברר כי כוונותיהם רציניות, הם ישמחו לבוא ולשמוע.

בש"ס אישרו ל"כיכר השבת" את הפרטים והוסיפו כי אין שום דבר כעת על הפרק.

עוד נודע ל'כיכר השבת' כי בשעה האחרונה הגיע שר הפנים אלי ישי למעונו של מרן פוסק הדור הגאון רבי עובדיה יוסף שם הוא נועץ על ההתפחויות במשא ומתן הקואליציוני.

לעומת הרוח האופטימית בתנועת ש"ס, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), אומר בצהריים ל"כיכר השבת" כי "כל חברי הכנסת של יהדות התורה וראשי ש"ס דרעי ואטיאס נמצאים כאן בכנסת, ככה ששום משא ומתן לא מתנהל איתנו. זה נראה שהליכוד עושים שימוש במפלגות החרדיות בשביל לכופף את יאיר לפיד, ותו לא".

בתוך כך, למרות ההצהרות הרשמיות של נפתלי בנט נגד האולטימטום שהוצב ליאיר לפיד, ב'בית היהודי' רומזים על שבר בברית עם יאיר לפיד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בכיר ב'בית היהודי' אומר בצהריים ל"כיכר השבת": "מעולם לא פסלנו ישיבה עם החרדים. החרדים הודיעו שהחרמנו אותם, אנחנו לא נלך לבחירות, במידה ולפיד ונתניהו לא יסתדרו אנחנו נשב גם עם החרדים בקואליציה".

מוקדם יותר פרסם נפתלי בנט בדף הפייסבוק שלו כי "פורסם כאילו הליכוד מציג אולטימטום לידידי יאיר לפיד. חבריי בליכוד: תשכחו מזה. ככה זה לא יילך. יש פערים. צריך להידבר ולהתפשר. כולנו. עד שתקום ממשלה. יש מדינה שצריך לדאוג לה".

ב"יש עתיד" מסרו בתגובה לאולטימטום כי המשבר אינו רק על תיקים, אלא "זהו קרב על דמותה של החברה הישראלית. ההתעקשות של יש עתיד על תיק החינוך נובעת מהעובדה שהדרך לשנות את פניה של המדינה עוברת בעיקר דרך התיק הזה".

"הצגתה של יש עתיד כסחטנית היא עיוות האמת", טוענים במפלגה של לפיד, "יש עתיד הסכימה לרדת במספר התיקים המגיעים לה בכדי להקטין את מספר שרי הממשלה. יש עתיד ביקשה את אמון הבוחר כדי שהיא תילחם לא רק על גודל הממשלה ועל השוויון בנטל, אלא גם על החינוך ועל עתיד החברה הישראלית. בעניין זה יאיר לפיד לא יסטה מעקרונותיו והבטחותיו גם אם יאלץ לשבת באופוזיציה".