אאא

מבצע צוק איתן - הכניסה הקרקעית: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הבוקר (שישי) את ממשלת ישראל לישיבה מיוחדת בעקבות כניסה כוחות צה"ל לתוך רצועת עזה, בהמשך יתכנס גם הקבינט המדיני-בטחוני.

את הישיבה, שהתקיימה בקריה בתל אביב, פתח ראש-הממשלה ואמר: "צה"ל פועל נגד חמאס וארגוני הטרור בעזה בים, באוויר ועכשיו גם ביבשה. כוחותינו התחילו בפעולה קרקעית כדי לפגוע במנהרות טרור שחודרות מרצועת עזה לשטח ישראל".

נתניהו התייחס לסמל איתן ברק ז"ל שנהרג במהלך המבצע הלילה ואמר: "לצערנו, כבר נפל חייל ואני שולח בשם כל שרי הממשלה תנחומים למשפחתו. אני בטוח שאני גם משקף בזה את כל אזרחי ישראל.

"ההנחיה שלנו ושל הקבינט המדיני-ביטחוני לצה"ל היא להיערך להרחבה משמעותית של הפעילות הקרקעית", הצהיר נתניהו בפני שרי הממשלה והוסיף: "הפעולה באה אחרי שאמש ישראל הסכימה גם ליוזמת מצרים להפסקת האש וגם ליוזמת האו"ם. בשני המקרים חמאס המשיך לירות.

"בחרנו לצאת לפעולה הזאת אחרי שמיצינו את הפעולות האחרות ומתוך ההבנה שללא הפעולה המחיר שנשלם עלול להיות גבוה בהרבה". 

נתניהו התייחס לפגיעה באזרחים חפים מפשע ברצועה והאשים את החמאס: "מי שנושא באחריות בפגיעה בבלתי מעורבים הם ארגוני הטרור שתוקפים את אזרחינו ומשתמשים באזרחים שלהם כמגן אנושי. אני יודע שבמערכות אלה תמיד מתקבלת בדעת הקהל העולמית תמונה מעוותת של המערכה. זה בלתי נמנע אבל בשונה מתמיד, הפעם ישנם רבים בקהילה הבינלאומית שמבינים שמי שנושא באחריות לקרבנות זה החמאס והחמאס בלבד".

יעלון: "חמאס ישלם מחיר כבד"

שר הביטחון משה בוגי יעלון אמר בפתח הישיבה: "נכנסנו למערכה כדי לטפל במנהרות הטרור היוצאות מרצועת עזה. הפעולה תפגע בתשתיות טרור מנוספות ונרחיב אותה בהתאם לצורך".

יעלון איים: "לא נסבול ירי לעבר ישראל, חמאס ישלם מחיר כבד על מעשיו עד אשר יפסיק את האש. מי שיפעיל טרור נגד מדינת ישראל נכה בו קשות ונגרום לו להתחרט על מעשיו". 

"המבצע ימשך עד שישוב השקט לישראל", הוסיף שר הביטחון. 

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ מסר לשרי הממשלה עדכון ואמר: "מדובר בפעולה משולבת ביבשה באוויר ובים. נרחיב את המערכה כפי שיידרש בהתאם להערכות מצב. סך הכול המשימה מתקדמת בצורה טובה. במהלך הלילה היו מספר אירועים שהתגברנו עליהם והמשכנו קדימה. לחימה יבשתית היא בחיכוך גבוה יותר אבל אנחנו יודעים לעשות את זה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

יצוין כי הישיבה התקיימה בחדר מוגן בכדי למנוע מצב בו תשמע אזעקה בגוש דן והישיבה תצטרף להיפסק. 

בכניסה לישיבת הממשלה התייחסו השרים לפעולה הקרקעית. יו"ר 'יש עתיד' השר יאיר לפיד אמר: "איש מאיתנו לא שש אלי קרב, אבל מרגע שהחמאס ניסה להוציא לפועל מגה פיגוע של חטיפה והריגת אזרחים, בעצם אין שום אפשרות אחרת מלבד להיכנס לעזה".

לפיד הוסיף ואמר: "מה שמאפשר את הפעולה בעזה זה שני הדברים, החוסן שאזרחי ישראל מגלים בשבועיים וחצי האחרונים והדבר השני זה חיילי צה''ל - אין חיילים ומפקדים כאלה בכל העולם".

השר ישראל כץ אמר כי: "ככל שיידרש כך תתקבלנה החלטות מבצעיות. יעד העל, שגם ראש הממשלה מדבר עליו, הוא להסיר את איום הטילים והמנהרות. אנו פועלים גם צבאית וגם מדינית כדי להשיג את היעד הזה. אם נצליח לפרק את עזה מטילים ומנהרות נצליח למוטט את חמאס".