אאא

סוער בכנסת: ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (רביעי) במליאת הכנסת במסגרת דיון שנערך לאחר 40 חתימות של ח"כים והתייחס לחוק הלאום אותו הוא מקדם. חברי כנסת מהאופוזיציה הפריעו לנאומו של ראש הממשלה ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נאלץ להוציא את חלקם מהדיון. 

"בחוק הלאום כפי שאני אביא אותו, מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית ועקרון אחד אינו גובר על השני" פתח נתניהו את דבריו. "ישראל מבטיחה שוויון זכויות אישי ללא הבדל דת גזע ומין. ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי בלבד. השילוב הזה בין זכויות הלאום של העם היהודי ובין זכויות הפרט של האזרחים, עובר כחוט השני בכל מסמכי היסוד שליוו את הקמתה של מדינת ישראל".

לדבריו, "הצהרת בלפור דיברה על הצורך להקים בית לאומי לעם היהודי, לצד שמירה על הזכויות האזרחיות והדתיות של כל התושבים. המנדט הבריטי השתמש בדיוק באותם המונחים. כך גם תכנית החלוקה של האו"ם ומגילת העצמאות".

נתניהו ניסה להסביר את הצורך בחוק הלאום: "מדוע היה צריך לחוקק את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו הרי הדברים היו ברורים מלכתחילה? הסיבה שחוקקו את החוק הזה היא מפני שהדברים האלה הפסיקו להיות ברורים והיו כאלה שקראו על כך תיגר והיה צורך לעגן את הזכויות הללו בחוק יסוד. מרגע שחוקקו אותו כחוק יסוד נוצר חוסר איזון שבא לידי ביטוי במצבים שונים. כך למשל המסתננים שחודרים למדינת ישראל, והפלשתינים שרוצים איחוד משפחות. הזכויות שלהם מתנגשות עם הזכויות שלנו כמדינת לאום".

"נוצר חוסר איזון ועל כן יש צורך גם בחוק כבוד האדם וחירותו וגם בחוק הלאום, לדעתי היה צריך לחוקק את שניהם באותה עת אבל לא עשו זאת. יש מי שקורא תיגר על זכויות הלאום של העם היהודי, מבחוץ ומבפנים, מי שלא רואה את זה טומן את ראשו בחול".

"מספיק היה לשמוע את ח"כ גטאס שאינו מכיר במילימטר אחד בזכות יהודית במדינת ישראל. יש ערעור יסודי וקריאת תיגר על היותה של מדינת ישראל מדינת לאום. אני מבין למה החמאס מתנגדים לחוק הלאום אבל לא מבין למה כמה מטובי ידידיי כאן מתנגדים". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"האמונה שלי שצריך להעביר את החוק הזה לא נולדה אתמול ואני נחוש לקדם את חוק הלאום בנוסח שאני אביא. החוק הזה יסכל ניסיונות לפגוע בצביונה היהודי של המדינה, להציף את ישראל בפליטים פלשתינים ויאפשר להתמודד עם תופעת המסתננים. החוק הזה נחוץ יותר מתמיד".

נתניהו סיים את נאומו ואמר כי "חברי האופוזיציה כל הזמן שואלים מה עשיתי בתקופת כהונתי, יש לכם נוסחה פשוטה: אם לא פינית לא עשית". רה"מ מנה את הישגיו לאורך שנות כהונתו וחזר שוב על הטענה שבקרב אנשי האופוזיציה "אם לא פינית לא עשית".

אחרי נתניהו עלה לנאום יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג שהגיב לדבריו: "פינית את חברון והצבעת בעד ההתנתקות. פינית תושבים מבתיהם בדיור הציבורי. פינית את המקררים של אזרחי ישראל. פינית להם את הכיסים ואת הארנקים. פינית להם את העתיד של ילדיהם".

"פינית ולא עשית כלום" אמר הרצוג לנתניהו, "חבל שראש הממשלה לא הזכיר את יוקר המחיה. ברור, כי זו הטקטיקה החדשה: להסוות את הבעיות האמיתיות של האזרחים ולהתמקד בשיח של שנאה שמלבה יצרים".