אאא

ועדת הכספים התכנסה היום לישיבה מיוחדת עם ראש-הממשלה בנימין נתניהו בעקבות המחאות החברתיות.

"אני מודה לך אדוני רה"מ על הישיבה הזאת, אני חושב שיש לה חשיבות רבה בעצם העובדה שככל הנראה הולכים להתחולל שינויים, שינויים גם כלכליים גם חברתיים", פתח היו"ר משה גפני בדברים.

"חלק מהשינויים ככל הנראה יבואו לוועדת הכספים, וחשוב מאוד, אדוני רה"מ, שכמובן אתה תפתח, תאמר את הדברים ותשמע את החברים, מאוד חשוב שתשמע אותם. אני רוצה לציין את ועדת הכספים לדורותיה, אבל גם בקדנציה הזאת, כמעט ואין קואליציה ואופוזיציה, הדיונים הם דיונים ענייניים להוציא מקרים שבהם באמת זה נושא של קואליציה ואופוזיציה ממשי, כמו למשל הצבעה על התקציב.

"אבל בדיונים המשותפים, החשובים מאוד למדינה, קואליציה ואופוזיציה, החברים, רובם ככולם, מגלים אחריות וחשוב מאוד שאתה תשמע את כולם, בין אם זה קואליציה ובין אם זה אופוזיציה. החשיבות היא רבה מאוד, אני מודה לך על הישיבה הזאת, אני חושב שהיא גם ישיבה תקדימית, גם המצב שאנחנו נמצאים בו הוא תקדימי. הקדוש ברוך הוא מזעזע את העולם, את כלכלות העולם, אנחנו מתפללים שאנחנו במדינת ישראל"...

ראש-הממשלה בנימין נתניהו: "יש לך מושג למה הוא עושה את זה?"

גפני: "אין לי מושג, אני פשוט לא רוצה להיכנס לפרטים בגלל שאז נתחיל ויכוח פוליטי. אז היות ואנחנו לא רוצים לעשות ויכוחים פוליטיים, אני מבין שאנחנו גם קצרים בזמן בגלל לחץ של לו"ז צפוף, אבל אני אבקש, אדוני רה"מ, שתשמע את כל מי שיבקש, ואני מבקש ממך, אדוני רה"מ, אם אתה יכול לפתוח".

טלטלה עזה

ראש-הממשלה: "באתי לשמוע אתכם משום שאנחנו בטלטלה עזה. הדבר שאנחנו יכולים להגיד בוודאות הוא שישראלים רבים מתקשים לגמור את החודש ופערים בחברה הישראלית נפערים. אנחנו רוצים לטפל בשתי הבעיות האלה – גם להקל על יוקר המחיה וגם לצמצם פערים. כדי לעשות את זה אנחנו צריכים להביא שינויים, שינויים של ממש.

"אני מאוד מתרשם מהצוות של פרופסור טרכטנברג, הם פותחים שולחנות עגולים והם עושים עבודה יסודית ורצינית. מה שנצטרך לעשות פה זה עבודה רצינית, יסודית ורצינית. יסודית כי הבעיות אינן פשוטות, רצינית כי יש כאן אחריות, ואחריות אומרת שאנחנו צריכים לטפל בנושאים החברתיים ברגישות חברתית ואחריות כלכלית.

"זה אומר שאנחנו לא יכולים להשתולל", הבהיר נתניהו, "לא יכולים לפרוץ את כל המסגרות, לא יכולים להוציא כסף כאילו אין מחר ואחרינו המבול. צריך לטפל בבעיות, לעשות שינוי בסדר העדיפויות ועם זאת לשמור על הכלכלה שלנו. יש לנו כלכלה שמחזיקה יפה יחסית לטלטלה העולמית, ואנחנו יודעים שאם נשמור על הכלכלה היא גם תשמור על המדינה וגם תעזור לנו לטפל במצוקות החברתיות האמיתיות, זו הכוונה שלנו.

"ברור לי שחלק מהדברים, כנראה חלק גדול מהם, יגיעו בסופו של דבר לוועדה הזאת, ולכן חשוב לי, תוך כדי התהליך הזה, לשמוע מכם, כי אנחנו בוודאי ניפגש בהמשך, ולכן בעצם המטרה של הישיבה הזאת זה לשמוע אתכם, וזה מה שאני מתכוון לעשות עכשיו. אדוני היו"ר, אתה רוצה להוסיף?"

ישיבה תקדימית

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין: הישיבה הינה תקדימית משום שפעמים לא מעטות בתקופת כהונתה של הכנסת ביקש יו"ר ועדת הכספים לדון עם רה"מ בנושאים כאלה ואחרים, ובהחלט הנושאים שעומדים על סדר יומה של החברה בישראל ושל מדינתנו מחייבים קשר ישיר בין הממשלה לבין הכנסת, על מנת שהכנסת תעודכן בדברים המתרחשים.

"לשם כך חשבתי בחיוב רב על הפגישה שנערכת במשרד רה"מ, כדי שרה"מ יוכל לשמוע את הגיגי לב נציגי הציבור ושליחי הציבור, כל אחד על פי אמונתו, כל אחד על פי גישתו, כל אחד על פי עמדתו.

"אנחנו נמצאים במצב שבו אנחנו צריכים לתת את לבנו, היום זה מאוד פופולארי לאחוז, מהשמאל ועד הימין, במשנתו של ז'בוטינסקי, חמשת המ"מים, אבל כולנו צריכים לזכור שכשז'בוטינסקי דיבר על חמשת המ"מים, קודם כל וראשית כל הוא דיבר על חמשת המ"מים לחסרי הישע בתוך חברתנו.

"כמובן כאן אנחנו מדברים על אנשים העלולים, חלילה, להידרדר למצב שבו גם הם, למרות פריונם ולמרות חיוניותם, נגררים או עלולים להיגרר למצב של נזקקים. יתכן וצריך להרהר בנושאים שונים בשיטה הכלכלית של מדינתנו. יחד עם זה אנחנו צריכים לברך אם התחלת עם הקדוש ברוך הוא, את ריבון עולם על כך שאנחנו נמצאים באי שבו הסערה עדיין לא שוטפת את כולנו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"גם היום יש בהחלט סימנים מדאיגים לירידות בקרנות השתלמות, בקרנות שהן בעליל אינן קרנות ספקולטיביות, שמחזיקים בהן אנשים אשר ביקשו לשמר רק את ערך כספם, לא להרוויח רווחים גדולים, ואכן הזעזועים בכלכלתנו הם מינימאליים לעומת המצב בעולם.

"אני מברך את רה"מ, אני חרד יחד עם הממשלה ועם כל הציבור בישראל להתפתחויות, אני רק פעם נוספת אומר לכל חברי, מימין ומשמאל, והייתי חבר בקואליציה ובאופוזיציה בוועדה חשובה זו, היא ועדת הכספים. האחריות היא של כולנו למדינה, כמובן כל אחד מאיתנו צריך גם לדאוג לאותם אנשים ששלחו אותו על מנת לשמש להם שליח ופה במערכת השלטונית, יחד עם זה האחריות שלנו כלפי המדינה היא קודם כל אחריות כלפי המאקרו, כלפי המדינה, ולאחר מכן שימת לב גדולה לכל שולחינו.

"אני בטוח שגם הוועדה לא תתייחס לדיונים שנערכים כאן בצורה שבה אנחנו רוצים להשיג כותרת כזאת או אחרת או לכבוש את לבם של אנשים כאלה או אחרים. יש רבים במערכת הפוליטית שמתנגדים לשיטה הכלכלית, הם אמרו זאת ואומרים זאת בצורות כאלה או אחרות במשך 20 השנה האחרונות. יש כאלה שהיו בשלטון, יש כאלה שהיו באופוזיציה תמיד, יש כאלה שתמיד היו בשלטון.

"כל הדברים האלה באים ומשמשים בערבוביה, האחריות שלנו היא אחריות כבדה ואני מאחל לוועדת הכספים, שתלווה ודאי את כל פעולות הממשלה, שתשכיל גם למצות את הדיון, גם ללבן את כל הסוגיות וגם להגיע להכרעות שלוקחות בחשבון בראש ובראשונה את יציבות מדינתנו, שכן לא יהיה מיקרו בלי שהמאקרו קיים ואיתן".