אאא

המלחמה על הגיור: סגן שר הדתות אלי בן דהן שמואשם בימים אלו ברדיפת הרבנות הראשית בשל תמיכתו בחוק הגיור של ח"כ אלעזר שטרן מגיב הבוקר (שני) לטענות ואומר: "הפגיעה של חוק הגיור ברבנות הראשית אינה משמעותית, החלטת המציעים היא לא פגיעה ברבנות הראשית כמו שמציגים אותה המתנגדים לה".  

בראיון ל'גלי ישראל' אמר בן דהן כי "חוק הגיור מתקדם, הפגיעה ברבנות הראשית קטנה ממה שמציגים אותה".  

"אנחנו מתקרבים לזה, אבל לאט. כי עדיין רוה"מ מנסה למצוא איזה שהיא דרך לפשר בין ההצעה לבין הרבנים הראשיים". הוסיף "החלטת המציעים הזאת היא לא מסוס חיי, בוודאי שהייתי שמח שהיא תשונה עוד יותר. היא לא פגיעה ברבנות הראשית כמו שמציגים אותה המתנגדים לה, יש בה פגיעה מסוימת שגם היא הייתי שמח שהיא לא תהיה".

בן דהן יצא נגד הרבנים הראשיים שמציגים את החוק כפגיעה אישית בממסד הרבנות: "הפגיעה ברבנות הראשית היא הרבה יותר קטנה ממה שמציגים אותה כל מיני אנשים שלא יודעים את עומק העניין, היא פגיעה בזה שהרב הראשי לא יבחר איזה רב עיר יוכל להקים בית דין לגיור, זה הכל. אבל מעבר לזה, מהרגע שרב עיר החליט שהוא מקים לעצמו בית דין הוא נכנס למסלול של מערכת הגיור הממשלתית, הוא צריך לקבל אישור על הפעולות שלו ממערך הגיור, הרב הראשי בסיום התהליך יצטרך לבדוק כל גיור ולבדוק אם הוא מאשר אותו או לא מאשר אותו. כמובן יש ועדת היגוי שתנחה את רבני הערים, בוועדת ההיגוי הזאת יושב ראש מערך הגיור".  

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בן דהן סיים את דבריו ואמר: "יש פה הגזמה מטורפת, אין פה פגיעה בבסיס, אין פה פגיעה בליבה של הרבנות הראשית, יש פה פגיעה מסוימת".

כזכור, במכתב ששלח הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף לראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא כתב דברים אחרים משל בן דהן: ההצעה הנדונה מתיימרת לייתר את מעורבתה ההכרחית והנחוצה של הרבנות הראשית בתהליך הגיור הנחשב לאחת הסוגיות הרגישות ביותר בעולם היהודי, כאשר יש המציעים תיקונים מינוריים המהווים מס שפתיים מבלי שיש בהם משום שיתוף אמיתי של הרבנות הראשית".

הגר"י יוסף המשיך ותקף את ההצעה של שטרן: "ההצעה הנדונה מהווה פגיעה קשה במעמדה של הרבנות הראשית לישראל כמוסד הדתי-ממלכתי העליון במדינת ישראל, אשר זוכה מאז קום המדינה לאמונם של כלל החוגים".