אאא

גזירות לפיד: סגן שר החינוך חבר-הכנסת אבי וורצמן (הבית היהודי) הבטיח השבוע בדיון בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת כי הקיצוץ הלא מידתי בתקציבי הישיבות החרדיות ישתנה.

וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, כונסה השבוע על-ידי יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לדיון סוער על כוונת האוצר לבטל את התקציבים המיועדים לתלמידי ישיבות חרדים המגיעים בחו"ל כדי ללמוד בארץ במוסדות התורה החרדים.

ח"כ גפני טען בדיון בוועדה כי החלטת המדינה לקצץ דווקא בתקציב הזה היא ההוכחה לכך שאין בממשלה הזאת כל התחשבות בעולם התורה.

"הרי אותם תלמידים כלל לא אמורים להתגייס או להשתלב במשק", טען גפני ותהה מדוע לקצץ בתקציבי התלמידים הללו אם אין בכך כדי לגייסם או להוציאם לעבודה.

ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) אמר במהלך הדיון כי "באוצר לא מודעים לכך שתלמידים חרדים שמגיעים מחו"ל מהווים מנוע צמיחה של ממש לכלכלה הישראלית. רק המע"מ שאותם תלמידים מוציאים על דירות, טלפונים לחו"ל, אוכל ודברים נוספים יש בהם כדי להכניס הרבה מאוד כסף לקופת המדינה".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר בדיון כי "חשוב להזכיר כי על כל שקל שהמדינה נוהגת להעביר למוסדות החרדיים עבור תלמידים שמגיעים מחו"ל, הישיבה משקיעה פי ארבע".

במהלך הדיון, טען פרופ' אבי שמחון, יועצו של שר האוצר לשעבר ח"כ יובל שטייניץ כי "גם ועדת טרכטנברג המליצה לבטל את סעיף התמיכה בתלמידים שמגיעים מחו"ל ובמקום זאת, את אותו כסף נכון להשקיע במתן עזרה בהעשרה מקצועית בחברה החרדית".

סגן שר החינוך ח"כ אבי וורצמן אמר בדיון כי "בניגוד למקובל בארץ, חרדי שחוזר לארה"ב או לבריטניה לאחר שהשלים שלוש שנים במוסד חרדי בישראל, לימודיו יוכרו כתואר אקדמאי. מבחינתם התרבות היא שהם חוזרים מחו"ל לאחר שרכשו מקצוע".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אנחנו חושבים שביטול התקצוב הוא לא דבר נכון", הוסיף סגן שר החינוך, "זה הוא ביטול שחייב להשתנות. אין שום סיבה בעולם לבטל אותו. זה הוא סעיף שתורם לציונות, תורם להכנסה, תורם למדינה".

לדברי וורצמן, "הסעיף הזה ישתנה בדיוק כמו הקיצוץ הלא מידתי בתקציב הישיבות. גם אם תקציב הישיבות יקוצץ, אני מבין שבסופו של דבר הוא לא יקוצץ באותם אחוזים שדובר אליהם. אני ממש לא מבין למה הוחלט לקצץ בסעיף הזה".

 יו"ר הוועדה ח"כ גפני סיכם את הדיון ואמר כי "הוועדה רואה בחומרה רבה את ההחלטה לבטל את תקצובי התלמידים החרדים שמגיעים מחו"ל בעיקר לנוכח העובדה כי באותה שעה המדינה מקבלת החלטה להגדיל את תקציב התמיכה של סטודנטים שמגיעים ללמוד באוניברסיטאות".

"ההחלטה לפגוע רק בסקטור אחד באופן ממוקד נוגד את מגילת העצמאות. בכוונתנו לפנות בנושא לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה מאחר ומדובר בהחלטה לא שוויונית", הוסיף גפני.