אאא

מאז כינונה של הכנסת הנוכחית, חברי-הכנסת מהקואליציה עוסקים לא מעט בחוקים הנוגעים לענייני הנישואין. הערב (ראשון) הפרשן המשפטי, ברוך קרא, יחל לשדר בערוץ 10 סדרת כתבות על הנושא, "נשואים לרבנות" - שמה.

בפרקים הללו ישתתפו בין היתר: הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני "צהר" ומי שהתמודד לתפקיד הרב הראשי האשכנזי, הראשון לציון הגאון רבי שלמה משה עמאר, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, השר יאיר לפיד ופרופ' שחר ליפשיץ.

הפרק הראשון שנקרא "דבר המלך ומועצתו" יעסוק בשאלה מדוע אימץ ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, שנישא, אגב, בעצמו בנישואים אזרחיים, את הסטטוס-קוו מימי הטורקים והבריטים, ומדוע לא השכילו לא הכנסת ולא בית המשפט העליון לשנות את המצב במשך כל שנות קיומה של המדינה, על אף הצעות החוק שהוגשו לכנסת והעתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין. וכיצד לאחר העלייה מחבר המדינות יצר הסטטוס-קוו משבר לאומי-חברתי כשהגדיר בפועל למעלה מ-300 אלף איש כ"חסרי דת", שאינם רשאים להינשא בישראל.

הפרק השני "פסולי החיתון" יעסוק בכך שרבים מהעולים שמדינת ישראל הכירה בהם כיהודים לצורך עליה, במסגרת חוק השבות, אינם מוכרים ברבנות כיהודים, ולכן אינם יכולים להינשא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

צפו: הצצה לסדרת "נשואים לרבנות" (באדיבות: ערוץ 10)

הפרק שלישי "המורדים", יעמוד על תופעה חדשה שזוגות דתיים אורתודוקסים מחליטים למרוד ברבנות ולהינשא באופן פרטי. המשמעות היא שעל פי ההלכה הם נשואים, אך ישראל אינה מכירה בהם ככאלה. לצידם, יש את אלה שבוחרים שלא להינשא בשום פנים באופן דרך הרבנות ובוחרים להתחתן בחו"ל, אלא שבמקרה והנישואים לא יעלו יפה הזוג יהיה חייב לעבור דרך הממסד הרבני, שממנו ניסה לברוח מלכתחילה.

הפרק הרביעי "האם המהפכה בדרך?", כמה מההצעות לכינון נישואים אזרחיים בישראל מונחות על שולחן הכנסת ובראשן ההצעה ל"ברית הזוגיות". אז מדוע היא לא עוברת במליאה? הטיעונים העיקריים של אלו המתנגדים הם "החשש ממזרות" והחשש לפגיעה בצביונה היהודי של מדינת ישראל. בפרק חושף ברוך קרא, גם את ההתגייסות חסרת התקדים של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה לכינון נישואים אזרחיים בישראל, ואת הלחץ שהקהילות אלה מתכוונות להפעיל על האיש שתלוי בהם יותר מכל - ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ברוך קרא אומר כי "מדובר באחד הנושאים המורכבים, הרגישים, המקוממים (כל אחד יסמן אצלו את התשובה הנכונה), שקיימים בחברה הישראלית. הסדרה מעלה את השאלה כיצד התבסס לו כאן הסטטוס קוו הבלתי נתפש הזה שהפך את ישראל למדינה הדמוקרטית היחידה בעולם ששני יהודים לא יכולים להתחתן בה בדרך שבה הם בוחרים".