אאא

הבולשת הפדרלית הודיעה הלילה (ה´) כי מנעה מזימה לבצע פיגוע בשני בתי כנסת ברובע ברונקס בניו יורק, ולשגר טילי כתף לעבר מטוסים אמריקניים.

ההתארגנות שמנתה ארבעה מוסלמים שחורים אמריקניים כבר רכשה אמצעי לחימה מסוכן סמוי והארבעה עמדו לפני מימוש התוכנית, כשנעצרו.

מפרטים ראשוניים עולה כי הארבעה תכננו להפעיל מטען חבלה או מכונית תופת ליד בית כנסת אוטודוקסי ומרכז יהודי רפורמי בשכונת ריברדייל שברובע ברונקס. כך גם תכננו לשגר טילי כתף מסוג "סטינגר" לעבר מטוסי תובלה בבסיס המשמר הלאומי של ניו יורק בעיר ניובורו.

העצורים הם ג´יימס קרומיטי המכונה "עבדול רחמן", דייוויד וויליאמס המכונה "דאוד", אונטה וויליאמס המכונה "חמזה" ולאגור פאיין המגונה "אמין".

המזימה נחשפה דרך מקרה, כשאדם המקורב לארבעה שמע על תוכניותיהם דווח על כך לרשויות ושיתף פעולה עם ה-FBI הלה סייע להעביר מטענים וטילי דמה לארבעה.

במסגרת המעקב, נראו החשודים ב-10 באפריל כשהם מצלמים כמה בתי כנסת ומרכזים קהילתיים יהודים בברונקס ובמקומות אחרים, בניסיון לאתר יעדים אפשריים לפיגוע.

כמו כן עקבו הארבעה אחר מטוסים בנמל התעופה הבינלאומי סטיוארט במדינת ניו יורק, המשמש גם כבסיס של מטוסי חיל האוויר ושל המשמר הלאומי של ניו יורק.

ב-24 באפריל הם נסעו לקרבת נמל התעופה סטיוארט כדי לחפש נקודה מתאימה שממנה יוכלו לירות ולהפיל מטוס תובלה. הם צילמו את נמל התעופה מזוויות שונות, וב-6 במאי נסעו למחסן בקונטיקט ורכשו טיל כתף מונחה קרקע-אוויר ושלושה מטעני חבלה מאולתרים. הם לא ידעו שאמצעי החבלה נוטרלו, והמשיכו עם השלל כדי להשלים את פרטי המבצע.

כעבור יומיים הם נסעו עם הציוד למחסן בניובורו, כדי לערוך ניסוי בשיגור טיל הכתף. באותו מעמד דנו הארבעה באפשרות לפוצץ מטען חבלה בבית הכנסת באמצעות שלט רחוק.