אאא

ביממה האחרונה הרשת געשה שוב על היחסים בין דת וחילוניות, השוני בין הערצת דמות חילונית לבין דמות רבנית, בין זמר מצליח לגדול הרבנים, הדעות היו חלוקות ומלאות אמוציות.

הסערה נסובה סביב דבריו השנויים במחלוקת של רזי ברקאי (64), בכיר העיתונאים בישראל ומגיש תוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

"אני לא רואה הבדל בין הקהל של אייל גולן לקהל המאמינים של הרב עובדיה יוסף", השתלח ברקאי בראיון למגזין "ליידי גלובס", "קיבלתי את המכה כשנכנסתי לאתרי אינטרנט שונים, קראתי את התגובות, והבנתי שיש עולם שלם שאני לא מכיר. באותו עולם מסתכלים על אייל גולן כעל אליל שמותר לו הכול. זה בדיוק כמו מאות האלפים שליוו את הרב עובדיה יוסף, שסלחו לו על כל משוגה שלו, על כל אמירה מיותרת".

"זה פלח ישראלי שאני מופתע ממנו כל פעם מחדש. זה קהל שומר מסורת, מזרחי, שמסתכל על עובדיה יוסף בהערצה חסרת ביקורת לחלוטין, ומתייחס לאייל גולן בהערצה שסולחת לו מראש על הכול", הוסיף ברקאי.

בש"ס הגיבו בתקיפות כנגד האמירה. "צריך להבדיל בין הטמא לבין הטהור, מרן הוא שיא הקדושה והטהרה ואילו גולן הוא שיא הטומאה", אמר חבר-הכנסת ניסים זאב בשיחה עם "כיכר השבת".

לדבריו, "ההשוואה היא בעוצמה החיובית מול העוצמה השלילית. זה לעומת זה עשה אלוקים, הקדוש ברוך הוא ברא טומא וברא את הקדושה, כוחות המלאכים וכוחות סיטרא אחרה, זה הכול".

"עצם האמירה העצמה היא אמירה של הבל ושיש בה הרבה רעות רוח", הוסיף זאב.

לברקאי וש"ס יחסים מורכבים, לאורך שנות עבודתו הוא לא חשש לתקוף לעיתים את דברי מרן הגר"ע יוסף זצ"ל שנאמרו בדרשתו השבועית, מנגד היו לו יחסים חמים עם בכירי התנועה. כך לדוגמה, לפני שישה חודשים חברי הכנסת של סיעת ש"ס הופתעו לראות אותו נכנס לישיבת סיעת ש"ס והתיישב לשמוע דברי תורה מפיו של ח"כ יצחק ועקנין.

הזכרנו לזאב את מערכת היחסים המורכבת והוא השיב: "אני לא רוצה להעצים את דבריו, אני חושב שאני אומר שיש להבדיל בין הטמא לטהור ובין שיא הקדושה לשיא הטהרה והטומאה זו בדיוק ההשוואה, כמו בימי חנוכה, טהורים ביד טמאים וצדיקים בידי רשעים. האמירה שלו מקוממת".

בתגובה לסערה, אמר רזי ברקאי ל'ישראל היום' כי "אני רק יכול לאשר שאכן התראיינתי ל'ליידי גלובס', אך טרם קראתי את הראיון המלא ואת הקונטקסט שבו הדברים נאמרו, ולכן בשלב זה לא אוכל להגיב על כך".