אאא

סוף טוב למאבק על הצהרונים: בשעות הבוקר (ראשון) התקשר שר החינוך שי פירון (יש עתיד) לחבר-הכנסת יעקב אשר מ'יהדות התורה' והודיע לו כי מיד לאחר החגים יחזרו הצהרונים להיות במתכונת דומה לזו שהיתה בשנה שעברה.

בסביבת ח"כ אשר מציינים כי עדיין סבסוד הצהרונים לא יהיה בדיוק כמו בשנה שעברה וככל הנראה תידרש עדיין עלות מסוימת מצד הורי הילדים אולם עדיין התכנון המקורי לגבות מכל הורה סכום עתק של 300 שקלים ירד מהפרק.

ב'דה מרקר' דווח כי פעילות הצהרונים תחודש ב-19 באוקטובר, כאשר ייגבו עבורם ככל הנראה, 90 שקל לחודש לילד וכ-900 שקל לשנה, במקום 300 השקלים שביקשו בתחילה.

מדובר בבשורה טובה לציבור ההורים זאת לאחר המאבק הממושך שניהלו חברי הכנסת החרדיים בשבועות האחרונים בנושא במהלך דיונים סוערים שנערכו בוועדת החינוך של הכנסת.

כזכור, הקיצוץ בסבסוד הצהרונים עליו הוחלט במשרד החינוך התקבל לאחר מבצע "צוק איתן" בעקבות החלטת הממשלה לקצץ כחצי מיליארד שקל מתקציב המשרד, קיצוץ שברובו הופנה לתוכנית לסבסוד הצהרונים.

ההחלטה על הפגיעה בתוכנית, שסייעה להורים, בעיקר מהשכבות החלשות, לצאת לעבוד כשילדיהם מסודרים עם צהרון, עוררה ביקורת קשה וחריפה נגד משרד החינוך. 

לפני שבוע נערך עימות בין חברי הכנסת יעקב אשר וישראל אייכלר לנציגי הממשלה בדיון פגרה מיוחד שנערך בוועדת החינוך של הכנסת בעקבות הקיצוץ, כאשר הללו האשימו את אנשי משרד החינוך ואנשי הממשלה בקיצוץ לשכבות החלשות ופגיעה נוספת בהורים החרדים תוך אפליה בוטה משאר אזרחי ישראל.

"אם שר האוצר לפיד שם את האדם העובד במרכז", אמר אשר בדיון, "מדוע דווקא פוגעים בנשים הערביות והחרדיות, הרי המדינה מספרת שמקצה מיליארדים לתחום התעסוקה למגזרים אלו ובדבר בסיסי כל כך לצורך לצאת לעבודה, המדינה עוצרת".

אשר הוסיף בכעס כי גם לפוליטיקה יש גבול. "איך אפשר לעשות פוליטיקה על גבם של הילדים, שר האוצר שמספר לכולם ששם את האדם "העובד" במרכז ומצד שני שולח את שר החינוך לבטל את הצהרונים?", תהה אשר.

ח"כ ישראל אייכלר אמר בדיון כי "אין עוד משרד ממשלתי, שהשית את כל הקיצוץ הרוחבי, על סעיף אחד בתקציבו, מלבד סעיף הצהרונים במשרד החינוך, שלא במקרה נהנים ממנו אלה שרובם אינם בוחרי "יש עתיד". יש הסבר אחר לזריזות הזאת, מאשר התנכלות פוליטית?", תהה אייכלר.

 (צילום: פלאש 90)
ח"כ יעקב אשר (צילום: פלאש 90)

אייכלר המשיך ואמר כי "טענו אנשי משרד החינוך כי אי אפשר לקצץ בשכר המורים שהוא תקציב קשיח. טוענים אנשי האוצר, שיש עדיין מספיק תקציבים במיליארדים שאינם קשיחים וזו בחירה של סדר עדיפות במשרד החינוך לקצץ בסעיף הצהרונים. מדוע אי אפשר לפגוע בשכר המורים ואפשר לפגוע בפרוסת הלחם של ילד קטן ועני? מדוע אי אפשר לפגוע בתנאי העבודה של מערכת החינוך ואפשר לפגוע בתנאי עבודתם של אמהות עובדות המרוויחות שכר מינימום ולחייבם מאות שקלים לארוחת צהריים בצהרונים? זה לא מס נוסף שמוטל על העובדים?".

"נתניהו ולפיד הסכימו על גרעון של ארבעים ושלושה מיליארד שקל בשנה הקרובה", אמר אייכלר, "זהו אוברדרפט שהם לוקחים על חשבון ילדי ישראל, כדי להיענות לדרישות מאות אלפי עובדי השירות הציבורי, המתפרנסים מכספי מסינו. לא נשאר להם בגרעון הזה ארבע מאות מיליון שעולים הצהרונים לילדי העניים?".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשבוע שעבר נשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב עליו חתמו 52 חברי-כנסת בו הם דרשו ממנו לבטל את הקיצוץ בסבסוד הצהרונים.

"משרד החינוך מתכנן להשית את רוב הקיצוץ על תקציב הצהרונים, זה מעשה חסר פרופורציה לעומת תקציבים אחרים במשרד", כתבו חברי הכנסת, "הטלת תשלום והוצאה נוספת של מאות שקלים לחודש עבור כל ילד, על כתפי אמהות עובדות שמתפרנסות בקושי, הוא מעשה בלתי מוסרי ולא כלכלי" נכתב העצומה לראש הממשלה, "הגדלת התשלום לצהרונים, זהו מס נוסף על האשה העובדת - "מס צהרונים".

לדברי הח"כים, "ההחלטה למנוע צהרונים, אם אין בכיתה 22 ילדים שמשלמים מאות שקלים על כל ילד, תחזיר את המצב של תת-תעסוקה בערים אלה ואבטלה גוברת".

לסיום מבקשים חברי הכנסת מראש הממשלה נתניהו: "לבטל את הקיצוץ, בהישג החברתי החשוב ביותר של "מנה חמה" לכל ילד ופיתוח כישורים ביום חינוך ארוך יותר בצהרונים אלה".