אאא

בעוד ארגוני הטרור ברצועת עזה ממשיכים את ירי הרקטות המסיבי לעבר ישראל, מדווחים הערב (שני) כלי תקשורת במצרים כי ישראל והחמאס הסכימו על הפסקת אש ממחר בתשע בבוקר. על פי הדיווח, ההסכם התקבל בחסות מצרים, כאשר ארצות הברית הייתה מעורבת מאחורי הקלעים. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בבוקר לדון בהצעה המצרית.

עם זאת, ישראל והחמאס לא הסכימו לתנאי הצד השני, אך על פי הדיווח המצרים יכפו על החמאס הפסקת אש. על פי המצרים, "שני הצדדים מתחייבים להפסיק את הפעילות הצבאית. חמאס אמור להסכים להפסיק לחלוטין את הירי לעבר ישראל - מהאוויר, מהים ומהיבשה. ישראל מצידה אמורה להקל את המצור על עזה".

בנוסף, "מחר בשעה 9 בבוקר תכנס לתוקפה הפסקת האש. 12 שעות לאחר מכן אמורה  להכנס לתוקפה הפסקת אש סופית. לאחר מכן, בתוך 48 שעות, יגיעו משלחות מישראל והחמאס למצרים בכדי לדון בהמשך ההסדרה".

בישראל חוששים כי בעקבות ההודעה על הפסקת האש ממחר ינסו מחבלי חמאס לבצע ירי מסיבי מאוד בלילה הקרוב. עם זאת, דיווחים אחרים גורסים כי 12 השעות שהוסכמו ל'דילול' הירי נכנסו לתוקפן כבר מהערב. 

"חמאס בשל להפסקת אש"

מוקדם יותר הערב טען גורם בכיר במטכ"ל כי ארגון הטרור חמאס בשל להפסקת אש. לדברי הבכיר, 'אנחנו נמצאים בנקודת הכרעה, זאת מאחר שבחמאס רוצים לחזור עם הישג, וגם הכטב"מ ששיגרו לעבר ישראל הוא סוג של הישג'. להערכת הבכיר, ישנה סבירות גבוהה שהחמאס והג'יאהד האסלאמי 'ירצו לסגור את העסק הזה' ולסיים את המבצע הצבאי.

במקביל, בצה"ל מאיימים בתקיפה נרחבת הלילה ברצועה. בתוך כך, כלי תקשורת מדווחים היום כי מצרים הגבירה בימים האחרונים את מאמצי התיווך בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, הדרישה המרכזית שמציגה ישראל להפסקת אש היא שחמאס יחזור להבנות שהושגו בסיום מבצע "עמוד ענן" ב-2012, כשבנוסף דורשת ישראל לפרז את רצועת עזה מרקטות ולפרק את מנהרות הטרור בין עזה לישראל. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנגד, חמאס דורש את שחרורם של 56 אסירים ששוחררו לאחר עסקת שליט ונעצרו שוב בגדה המערבית במבצע "שובו אחים". בנוסף, חמאס דורש את פתיחת מעבר רפיח וכן את העברתם המסודרת של משכורותיהם של 40 אלף הפקידים של ממשלת חמאס לשעבר. עם זאת, נראה ששני הצדדים לא באמת יוכלו "לחיות" עם התנאים שמציב הצד השני.

במקביל, סוכנות הידיעות הממשלתית של מצרים דיווחה כי מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, יגיע מחר לקהיר, וייפגש עם שר החוץ, סאמח שוכרי. על פי הדיווח, השניים צפויים לדון בדרכים להשגת רגיעה ברצועת עזה.

בדרום זועמים

תושבים בדרום הארץ הביעו זעם על הפרסומים לפיהם פניה של ישראל כביכול להפסקת אש, ואמרו כי הדבר מצייר את ראש הממשלה בנימין נתניהו כ"פחדן". לדברי תושבים בדרום, במידה והפסקת האש תכנס לתוקפה מחר בבוקר זה עלול לעלות לראש הממשלה נתניהו בכסאו: "אם זה נכון אני לא יצביע בחיים לנתניהו", אמר אחד התושבים. לדבריו, "כל מי שאני מכיר לא יצביע לו. נמאס לנו כל כמה זמן להכנס עוד פעם למבצע, חוזר השקט ואז חמאס שוב יורה עלינו. נמאס".

בתוך כך, להערכת אנשי אגף המודיעין, כ-50 אחוז מאתרי הייצור של הרקטות ברצועה נפגעו, כולל ייצור הרקטות לטווח של מעבר ל-80 קילומטרים. עוד מעריכים באמ"ן, בהתבסס על מספר הרקטות ששוגרו מהרצועה ועל תקיפות צה"ל במהלך המבצע, כי רק 55 אחוז מארסנל הרקטות שהיה בעזה טרם המבצע - נותר בידי ארגוני הטרור.