אאא

לאחר עשרות שנות הזנחה ובזיון של בית העלמין העתיק בחיפה, בית עלמין המפורסם בעיקר בשל קברו של רב אבדימי דמן חיפה הטמון במקום, החל השבוע השלב הראשון בשיקום בית העלמין.

בית הקברות העתיק השוכן במבואות חיפה, סובל מזה עשרות שנים מהזנחה מחרידה, כאשר אף גורם אינו מטפל בתחזוקת המקום. כיום, לאחר עשרות שנות הזנחה, כמעט ולא ניתן כמעט לראות את הקברים, וזאת בשל הצמחייה העבותה קוצים ושיחי הפרא הגדלים במקום, בינות לקברים המלוכלכים, פסולת בניין ועוד.

בעקבות כך, העלה השר לשירותי דת יעקב מרגי בפגישתו עם ראש עיריית חיפה יונה יהב, את סוגיית ההזנחה המתמשכת בבית העלמין העתיק בעיר חיפה. ראש העיר מצידו הביע את נכונות העירייה ליטול אחריות ולתחזק את בית העלמין בשיתוף המשרד לשירותי דת.

בעקבות הסיכומים הללו, הגיע השבוע יו"ר המועצה הדתית אבי ויצמן לבית העלמין, יחד עם צוות מתוגבר של פועלי התחזוקה והניקיון של העירייה, כשבמקום בוצעו בפיקוחו עבודות ראשוניות של גיזום כללי, בסיוע מנוף וכלי גיזום מקצועיים. בהמשך השבוע יגיע גם צוות "המלקושים" של העירייה, שירסס את האתר למניעת הישנותם של השיחים באתר.

בהמשך, ולאחר תכנון מקיף באתר, תפעל המועצה הדתית לגילוי המצבות שכוסו עם השנים בעפר, סימונם ושימורם, וזאת בחסות המשרד לשירותי דת, העמיד לעניין תקציב מיוחד המיועד לשימור קברים עתיקים .