אאא

דיווחים על תקיפה ישראלית שנייה בתוך 48 שעות בלב סוריה - והפעם משטר אסד הוא שמודיע על הפגיעה: הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה הלילה (א') כי פיצוצים עזים זעזעו שורת מוקדים באזור דמשק והאשימה את ישראל בהפצצת "מכון מחקר צבאי" בעיר. סוכנות הידיעות רויטרס ציינה כי לפי הדיווח הסורי, הפיצוץ העז היה במכון מחקר צבאי בשם "ג'מראיה", שלפי הסורים ישראל הפציצה כבר בינואר האחרון. גורם מודיעין מערבי אמר לרויטרס כי יעד התקיפה היה שוב טילים איראניים שהיו מיועדים להגיע לחיזבאללה.

גורמי מודיעין במערב טענו כי יעד התקיפה שלשום והלילה הוא משלוח נשק מאיראן לחיזבאללה מסוג פתח-110 וכי סוריה משמשת תחנת מעבר למשלוח זה. רשת NBC האמריקנית דיווחה מפי גורם בכיר בממשל האמריקני כי מטוסי קרב ישראלים הם שהפציצו את מתקן המחקר בדמשק. טרם נמסרה תגובה ישראלית או אמריקנית רשמית, ובדובר צה"ל סירבו להתייחס. בכיר בצבא סוריה החופשי אמר לרשת אל-ערביה ישראל תקפה מתוך המרחב האווירי הסורי שישה מוקדים בדמשק, משום שלהערכתו משטר אסד מאיים עליה.

מהתמונות שצילמו תושבים באזור נראה שמה שהופצץ היה מתקן שמאחסן נשק רב. בין אם ישראל תקפה ובין אם לאו, הטענה הסורית משנה את התמונה - שכן את הדיווחים על התקיפה שלשום הסורים הכחישו בתוקף וייחסו אותה למורדים.

אחרי התקיפה של סוללת טילי נ"מ SA-17 בינואר, אסד איים להגיב באומרו כי "תמיד הגבנו לפעולות הישראליות וישראל מכירה את יכולות התגובה שלנו. פעולת התגמול לא בהכרח אומרת שטיל ייענה בטיל וקליע ייענה בקליע. לא צריך להכריז בפומבי על דרך התגובה שננקוט".

הלילה, בטלוויזיה של המשטר נטען כי "המתקפה הישראלית החדשה היא ניסיון להעלות את המורל של כנופיות הטרור שנסוגו עקב תקיפות של צבאנו הנאצל".

"השכונות רעדו"

תושבים בדמשק העלו לאינטרנט לפנות בוקר סרטונים בהם נראה כדור עשן אדיר מימדים מיתמר בשמי העיר ורעשי פיצוץ רמים. הסרטונים נפוצו בדפי הפייסבוק של פעילי האופוזיציה הסורית. ברשת אל ג'זירה צוטטו תושבים שתיארו "רעידת אדמה" וטענו שדבר כזה טרם התרחש.

רשת אל ערביה דיווחה כי החשמל נפסק חלקית בחלקי דמשק הסמוכים למכון המחקר וכן ציינה כי הסורים מדווחים על הרוגים.

הרשת ציטטה את אחד מגופי האופוזיציה הסורית בשכונת אל-מוהאג'רון שבדמשק, שדיווחה על שלושה פיצוצים שהרעידו את השכונה ששוכנת למרגלות הר קאסיון, היכן שנמצא ארמון הנשיאות הראשי של אסד. גורמי אופוזיציה אמרו לאל ערביה כי בין היתר נשמעו פיצוצים במתקנים ביטחוניים של המשטר הסורי בדמשק ובפרבריה. בין היתר הם ציינו אתר של חטיבה 104 וחטיבה 105 של משמר הנשיאות.

לואיי אל-מקדאד, מתאם ההסברה של צבא סוריה החופשי, אמר בראיון לרשת אל-ערביה מאיסטנבול כי לפי המידע שברשותו מדובר בתקיפות ישראליות מתוך המרחב האווירי הסורי. לדבריו, היו תקיפות בשישה מוקדים ולהערכתו, ישראל החליטה להיכנס לתמונה כיוון שמשטר אסד מאיים עליה. עם זאת הוא הוסיף כי המקרה הוא בין משטר אסד לבין ישראל, ואין לצבא סוריה החופשי עניין בו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אתמול אמרו גורמים אמריקנים רשמיים כי היעד של מטוסי חיל האוויר, שלפי הדיווחים תקפו בסוריה בחמישי בלילה, היה משלוח טילי קרקע-קרקע מתקדמים מתוצרת איראן שיועדו לחיזבאללה. הטילים, מדגם "פאתח 110", אוחסנו בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק ושם הותקפו, לדברי מקור אמריקני רשמי שצוטט אתמול ב"ניו יורק טיימס".

בסוריה הרשמית סירבו לאשר את הדיווחים על פעולה ישראלית ועוזר שר ההסברה הסורי, חלפ אל-מפתאח, הסתפק בהפניית אצבע מאשימה כלפי כלי התקשורת המערביים והישראליים. לטענתו, "הידיעות האלה הן תוצר של מלחמה פסיכולוגית ותקשורתית, או שהן חלק מניסיון למשש את הדופק של ההנהגה הסורית ביחס לתוקפנות ישראלית או תוקפנות חיצונית נגד סוריה".

עם זאת גורמים סורים אישרו את דבר התקיפה ואמרו שמשלוח הנשק אוחסן זמנית בנמל התעופה בבירה, אחרי שהגיע מאיראן והמתין להעברתו הלאה לידי חיזבאללה בלבנון. בעיתון הדגישו כי המטוסים לא טסו מעל שדה התעופה הסורי אלא תקפו את היעד באמצעות טילי אוויר-קרקע שנורו מהמרחב האווירי של לבנון השכנה.

מוקדם יותר אישר גורם ישראלי לסוכנות הידיעות AP כי המשלוח שהשמיד חיל האוויר בשישי לפנות בוקר הכיל טילים מתקדמים שיועדו לחיזבאללה. הוא ציין כי מדובר בטילי קרקע-קרקע לטווח ארוך והבהיר כי לא מדובר בנשק כימי, אך בכזה שעלול לשנות את "כללי המשחק". לא נמסר מידע על האזור המדויק בסוריה שבו התרחשה התקיפה.