אאא

בית כנסת בסוריה מאובטח מסביב לשעון על ידי אנשי האופוזיציה.

עיתון ה"טיימס אוף אינדיה", מפרסם תחלופת מסרים בין גורמים באופוזיציה הסורית לבין מוטי כהנא, יהודי ישראל-אמריקני המסייע הומניטרית למורדים בסוריה. אנשי "הקואליציה הסורית הדמוקרטית בסוריה", המתנגדים למשטרו של אסד, טוענים כי הם מאבטחים במשך 24 שעות ביממה את בית הכנסת בשכונת ג'ובר, בעיר דמשק.

פרסומים קודמים דיווחו על כך שקיצונים איסלמיסטים מאל-קעידה, גרמו לבית הכנסת נזק רב והשמידו את ספרי התורה, אך לפי אנשי "הקואליציה הסורית הדמוקרטית בסוריה", בית הכנסת עומד על תילו וכל תשמישי הקודש וספרי התורה נשמרים במקום בטוח.

מוטי כהנא קיבל בימים האחרונים תמונות עדכניות של בית הכנסת, בהן בית הכנסת אכן נראה שלם, אם כי חלק מספסליו הפוכים. פתקים עם שמו של מוטי ותאריך הצילום צורפו לתמונות, כדי להוכיח את אמינותן.

לפני כעשרה חודשים, התקיף צבאו של אסד את האזור הסמוך לבית הכנסת, אולם רק החדרים שסביב לבית הכנסת נפגעו בהפגזה.

מנדי ספדי, ישראלי ממוצא דרוזי, ראש לשכתו לשעבר של סגן השר איוב קרא, מסייע בתיווך מפגשים בין הישראלים לאנשי האופוזיציה בסוריה, ביניהם גם עם חברי "הקואליציה הסורית הדמוקרטית". לפני כחודש, התקיימה פגישה כזו בטורקיה בין ח"כ יעקב מרגי מש"ס ואיש האופוזיציה הסורית מוחמד עדנאן.

ספדי טוען כי המורדים המשתייכים לזרם המרכזי, אינם חברים בקבוצות איסלמיסטיות ותומכים בבניית קשרים עם ישראל. לדבריו, ההחלטה שלהם לאבטח את בית הכנסת, נובעת מהבנת החשיבות הרגשית שישראל מייחסת למקומות הקדושים ליהדות. ספדי מכנה את החלטתם "צעד בונה אימון" ומעיד כי מדובר במגמה חדשה בה "אנו מקבלים יותר ויותר פניות להיפגש עם חברי כנסת ונציגים ישראלים. אלה דברים שלא ראינו בעבר".