אאא

בלעדי: סגן שר הבריאות, חבר-הכנסת יעקב ליצמן, הגיע היום (שני) לביקור מיוחד בעיר אלעד, כאורחם של ראש העיר יצחק עידן, וסגנו הרב חיים מאיר כץ, מנהל מוסדות ויז'ניץ בעיר, וערך סיכום שנה וחשבון נפש מפתיע במיוחד.

בפתח הביקור, נערכה קבלת פנים בהשתתפות ראש העיר, חברי העירייה, רב העיר הרב שלמה גרוסמן, נציגי מוסדות ויז'ניץ, נציגי ארגוני ההצלה ומערכת הבריאות המקומית. מי שנעדרו מקבלת הפנים, הם סגני ראש העיר ישראל פרוש וזליג אורלנסקי, שמסר כי לא חשב בטוב ביומיים האחרונים.

תחילה נשא דברים הרב חיים מאיר כץ, שהודה לסגן שר הבריאות על ההיענות לבוא ולבקר בעיר, לעמוד על הצרכים המיוחדים ולסייע במתן פתרונות למגוון בעיות.

ראש העיר יצחק עידן, הודה לסגן השר על בואו ואמר כי "אני עוקב בתקופה האחרונה אחרי סגן השר, ונוכחתי לראות כי מדובר באיש של מעשים, ולא רק של דיבורים, למרות שהוא יודע לדבר מצויין, ולכן אני שמח כי הוא נענה לבוא ולבקר בעיר".

יו"ר הנהלת מד"א באלעד, אפי שטרן, בירך את סגן השר ודיבר על שיתוף הפעולה ההדוק הקיים בעיר ארגוני ההצלה, מד"א מחד ו'איחוד הצלה' מאידך. יו"ר הנהלת 'איחוד הצלה' באלעד, משה סעדון, פירט את פעילותם של 55 מתנדבי הארגון בעיר, והודה לליצמן על עזרתו הרבה בכל הנצרך.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, נשא דברים בקבלת הפנים ואמר: "אני שמח לבוא ולבקר בעיר אלעד, שברוך השם הולכת וגדלה". סגן השר  התייחס בדבריו למחסור בתחנות טיפת חלב בעיר, ואמר כי "יש הרבה מקומות שלצערי צריכים לסגור שם את התחנות, יש ערים גדולות שאין מה לעשות עם התחנות הללו. בכל-אופן, אם נצטרך להביא כוח אדם נביא. במשרד הבריאות נבוא לקראת, נשפץ את התחנות, ובעזרת השם אני מקווה שנבנה תחנה חדשה בעיר".

"אנחנו בסוף השנה, זה זמן לחשבון נפש", המשיך סגן השר ליצמן ופתח את הקלפים בכל הנושאים הבוערים שעברו על שולחנו בשנה האחרונה. "כל אחד צריך לעשות חשבון נפש לעצמו, ואני כמובן כמי שממונה על מערכת הבריאות, צריך לעשות חשבון נפש על עצמי ועל מערכת הבריאות".

"מערכת הבריאות בארץ, היא בין הטובות בעולם. תתפלאו לשמוע כמה מדינות בעולם, שבאות לכאן ומבקשות לעשות שיתוף פעולה בינינו, ושנבוא לסייר אצלם. אני לא כל-כך אוהב נסיעות, אבל יש לי מספיק בשביל כל שבוע לנסוע, ובכל אופן רוצים אותנו", סיפר סגן השר.

"בארץ, לא כל-כך מבינים מה יש לנו. הייתי בחוץ-לארץ עכשיו, ואמרתי שם שנשיא ארצות הברית ברק אובמה היה מוכן לקנות את מערכת הבריאות שלנו בכל מחיר. זו מערכת טובה, יש לנו בתי חולים טובים וקופות חולים טובות. זה שיש באלעד תחרות בין קופות החולים זה רק מוסיף ועוזר, וצריך להגביר את התחרות", אמר ליצמן כשהוא פונה לנציגי הקופות.

"מנהלי בתי חולים מחפשים אותי"

בהתייחסו לשביתת הרופאים הממושכת, אמר סגן השר ליצמן: "אנחנו בעידן של שביתות, טרום שביתות, אחרי שביתות, אני לא יודע איפה אנחנו ואני לא בטוח שהם כן יודעים. אמרתי בטקס הרמת כוסית במשרד הבריאות כי שנת תשע"ב, זה ראשי-תיבות: תסתיים שביתת עובדי בריאות. אני הצעתי הצעות לצעירים המומחים זה אפילו לא מתמחים, ואני מקווה שזה יסתיים, זה לא פשוט".

"זה לא צחוק", הוסיף ליצמן וחשף, "אבל אני יודע שחלק ממנהלי בתי החולים החליטו לחפש אותי בגלל שאני שם יד על כל הדברים שנוגעים אליהם. הם החליטו, ואני מניח שזה יצא בעוד כמה שבועות, כשיסתיימו הגשת ההתפטרויות".

"אבל אני יודע דבר אחד, אני טפלתי בנושא הזה, ברגישות ובנחישות, הבאתי להם על דעתי מאה מיליון שקל שהיה לי עבור משהו אחד. אני לא ראיתי שר אחד או אפילו ראש ממשלה שהביא בהינף יד מאה מיליון שקל עבור מגזר מסוים בשביל לשפר ולהקל עליהם. אני חשבתי שיש טענה מאוד צודקת שהם עובדים קשה, אבל מה לעשות שאנחנו במשרד הבריאות החלטנו כאסטרטגיה להשקיע את כל המאמצים בפריפריה, בה תוחלת החיים היא שלוש-ארבע שנים פחות מאשר במרכז - אסור שדבר כזה יקרה, ולכן החלטנו שאנחנו צריכים לשפר את המצב בפריפריה", הוסיף ליצמן.

בהמשך דבריו, התייחס ליצמן לעובדה שראש העיר הכתיר אותו כשר הבריאות, ואמר: "אני אגיד לך אדוני ראש העיר, אני קודם כל סגן שר כי המשכורת שלי היא של סגן שר, ועד לפני שבועיים יכולתי להגיד לך שאני סגן שר כי אין לי אפילו מאבטח אבל לצערי קבלתי מאבטח בימים האחרונים, אני אומר את זה לצערי על אף שהוא עומד לי כאן, אבל אני אגיד לך מתי אני שר - כשמנהלי בתי חולים ירצו לעשות איתי חשבון הם יגידו שאני שר הבריאות לכל דבר, ובכל-זאת, את ההחלטות במשרד אני מקבל לבד, ראש הממשלה לא מתערב ולכן יכולתי לעשות גם את הרפורמות שרציתי, כמו רפורמת השיניים".

סגן שר הבריאות סיפר לנוכחים כי "כרגע על סדר היום יש לנו טיפולי שיניים בחינם לקשישים ולמבוגרים. יש ויכוח על-זה, אנחנו דנים על-כך עם משרד האוצר, זה היה אמור לעלות להצבעה במליאת הממשלה ביום ראשון הקרוב אך כנראה שזה יידחה, בכל מקרה יש מחשבה רצינית לקדם את הנושא הזה, אני שמח שהתחלתי בזה".

ליצמן ציין כי סיעוד וטיפול בקשישים זה דבר שנדרש מאחר והאוכלוסייה בארץ מתבגרת ותוחלת החיים עולה, וציטט מחקר לפיו בתשע השנים האחרונות, תוחלת החיים הממוצעת בארץ עלתה ב-30 שנה, "ברוך השם זה הרבה, אבל יש עוד מה לשפר", אמר ליצמן.

"נחזור לצעירים כאן", הוא אמר בחיוך לנוכחים, "במה שקשור לטיפות חלב, הכנסתי הוראה שהמשפחות לא ישלמו על-זה, ויש עוד הרבה דברים שאפשר לעשות במסגרת הפעילות של משרד הבריאות".

בהתייחסו לרישיון הבריאות שנדרש ממוסדות החינוך, אמר סגן השר: "האמת היא שעל-פי חוק בתי ספר חילונים לא צריכים רישיון בריאות, בדקתי מול היועצת המשפטית של משרד החינוך את מתן הרישיונות ואמרתי לה 'אני לא צריך ממך טובה, אני מוכן להציע שכולם יצטרכו רישיון', פתאום כולם הפכו את העור, ואמרו בוא נסתדר ונחפש פתרון. אל תחשבו שאצלם המצב טוב, זה נורא ואיום, אבל לפי חוק הם לא צריכים רישיון. אני מודע לזה שיש קשיים ברישיונות ושעושים בעיות, אני חושב שפחות או יותר, ב-95 אחוז מהמקרים, חיסלנו את הבעיות".

לא מחרים את אלעד

"אלעד היא עיר צעירה", המשיך ליצמן, ועבר לשחזר את מה שאירע ביום הבחירות בעיר, עת הותקף על-ידי עשרות תושבים כאשר סייר בעיר, "הייתי כאן לפני שנתיים וחצי, ביום הבחירות, אפילו יש סרט מאותו אירוע - אף אחד לא האמין שהייתה שם עיתונאית שצילמה את זה ובאותו לילה קבלתי את הסרט, יש לי סיפור גם על הסרט הזה אבל נעזוב את זה כרגע, באתי חגיגי", הוא אמר בחיוך והוסיף, "הנה, חזרתי לעיר. לא החרמתי את העיר בגלל מה שהיה, אלא הלכתי לפי הסדר, יש לי לצערי הרבה עבודה".

על יחסיו עם ויז'ניץ, אמר ליצמן: "אי אפשר בלי ויז'ניץ כאן באלעד, הם יסוד גדול כאן בעיר, ואני יכול לומר שהיחסים שלי עם ויז'ניץ מצויינים, הרב חיים מאיר כץ מייצג את ויז'ניץ ברמה".

ליצמן התייחס לנושא קבלת הקהל ברחבי הארץ ואמר: "הבעיה היום עם הקבלת קהל שהפסקתי, לא כי אני חושב שזה לא רעיון נכון, מי שרוצה יכול להגיע אלי גם למשרד הבריאות, מי שיבקש פגישה יקבל, הבעיה היא שהיום כמפלגה מותר לקבל קהל רק במשרד הבריאות, ולקבל קהל בטיפת חלב, לא חשבתי שזה נכון. עשיתי את זה במקומות רחוקים, אבל זה לא פשוט לעשות את זה. הנושא הזה של קבלת קהל, יש לי חמישה עוזרים, יש להם ביחד 13 פלאפונים, הכמות של טלפונים ושל פקסים בלשכה ביום, זה מדהים. כלל ישראל צריך רפואה".

את דבריו חתם ליצמן בוורט, לא לפני שציין כי הוא אוהב לומר אותו בפני הרופאים: "הזכירו כאן את הפסוק 'כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני השם רופאך', כחבר-כנסת אני חייב להגיד איזה דבר תורה", הצטדק ליצמן והמשיך, "רבי חיים עוזר מסביר את הפסוק 'כי אני השם רופאך', שזה רפואה של הקדוש ברוך הוא שמספיק פעם אחת, והפסוק 'ורפא ירפא' זה רפואה של רופא, שצריך כמה פעמים. אני חשבתי להוסיף, שבשבת אומרים, 'וכל מי שעוסקים בצורכי ציבור באמונה הקב"ה ישלם שכרם ויסיר מהם כל מחלה', אנו מבקשים שהוא ירפא אותם לבד ולא הרופאים", סתם ולא פירש.

לקראת סיום אמר ליצמן, "לשנה הבאה אני מאחל לכם הרבה בריאות, אני ישתדל לעזור לאלעד מה שאני יכול, ולבוא לקראתכם גם בדברים שלא כל-כך מקובל - הכל כמובן לפי הנוהלים", הדגיש ליצמן וציין כי "יש שני פקידים במשרד שאני מאוד מקפיד לשמוע אותם, זה היועצת המשפטית והחשב הכללי". סגן השר הוסיף ואמר "אני מקווה שהשנה תסתיים שביתת הרופאים ושיהיה הרבה בריאות. תודה רבה ושנה טובה".

פיקוח רבני למד"א

לאחר סיום דבריו, התייחס סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, למאבק המתמשך בין 'מגן דוד אדום' לארגון 'איחוד הצלה'. "שמעתי את דבריו של נציג מד"א ואיחוד הצלה, אני מנסה כבר שנה וחצי להגיע להסכם, אז תסבירו למה כאן אפשר ושמה אי אפשר", הוא תהה בקול.

כשהקהל הסביר לסגן השר שיש מי שלא מעוניין בכך, הגיב ליצמן ואמר: "תקשיבו טוב, נציג מד"א אומר כאן ששני הצדדים לא רוצים הסכמים. אני שומע מראשי מד"א שהם דווקא כן רוצים. אני יודע דבר אחד, אני עשיתי את כל המאמצים, לדעתי חייבים שיתוף פעולה. לצערי, לא הגעתי להסכם, אני אעשה עוד ככל שאוכל".

ליצמן חשף את המתווה שהציע, אותו סירבו הארגונים לקבל ולחתום עליו: "אני חשבתי שמקצועית צריך שמד"א יהיה ארגון הגג, ושאיחוד הצלה ייכנס למד"א אבל לאפשר להם פיקוח רבני, ושמד"א לא יוכלו להתערב בעניינים הללו כמו שבת, צניעות ודברים נוספים, זה היה המתווה שלי ומשום מה כל הזמן אמרו לי כן, אבל כשהעלתי את זה על הכתב, לצערי זה לא נסגר. אני מקווה שגם שם תהיה כתיבה וחתימה טובה", סיים ליצמן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר דבריו, יצא סגן שר הבריאות עם ראש העיר לסיור ברחבי העיר אלעד יחד עם צוות עוזריו, כאשר יועצו קובי איזק מנווט ומנהל את הביקור ביד רמה. ליצמן ביקר בגן ילדים לחינוך מיוחד, בתלמוד תורה 'אהל אשר', ערך ביקור פתע בתחנת טיפת חלב בעיר וסיים בישיבת עבודה בלשכת ראש העיר, כאשר הוא מגלה כל הזמן שליטה בפרטים הקטנים.

בסיום ישיבת העבודה, הורה ליצמן לצוותי משרדו לפעול בכדי שבעיר תוצב ניידת טיפול נמרץ, כדי שיהיה רופא שיוכל לתת מענה במקרה הצורך. ליצמן הביע ביקורת על-כך שבעיר עם 40 אלף תושבים לא מוצבת ניידת נט"ן, התפלא על-כך שלא מעוררים בנושא הזה מהומות, והורה להתגבר על כל המכשולים והקשיים בכדי לפתור את הנושא הזה.

בתום הביקור באלעד, הודה לו ראש העיר יצחק עידן ואמר כי "הוכח בביקור הזה שסגן השר הוא איש של מעשים ולא של סיסמאות ודיבורים".

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, חתם את הביקור ואמר: "הופתעתי מדברים שמתנהלים בצורה טובה מאוד בעיר, עם זאת יש צרכי גדולים ויש דברים בהם קיימת אפליה שצריך לתקן, ואני יעשה כל מאמץ לתקן". 

לפניות לכתב: chaim@kikar.net