אאא

צוק איתן - היום ה-17: לאחר שבוע של מערכה קרקעית בתוך רצועת עזה, ארגוני הטרור מתחילים להראות סימני שבירה. עשרות רבות של מחבלים הסגירו עצמם לידי חיילי צה"ל בשטח, ירי הרקטות לעבר ערי ישראל נמצא בירידה ממשית ושכונות מסוימות נמצאות כבר בשליטה כמעט מוחלטת של חיילי צה"ל.

בנוסף, מאות מחבלים חוסלו ותשתיות של ארגוני הטרור נפגעו באופן קשה. מעל הכל, "נשק יום הדין" של חמאס - מנהרות תופת שחדרו עמוק אל שטח ישראל, נלקח ממנו בצורה משמעותית, כאשר עד כה אותרו 31 מנהרות, מהם 11 כבר הושמדו.

כאמור, עשרות רבות של מחבלים הסגירו עצמם לידי כוחות צה"ל. הם הועברו לידי אנשי שירות הביטחון הכללי, שם הם מתוחקרים באופן אינטנסיבי. על פי השב"כ, המחבלים שנתפסו מספקים מידע מודיעיני רב ויקר ערך.

בתוך כך, הירי לעבר ישראל נמצא, בעיקר ביומיים האחרונים, בירידה ממשית - מכ-120 שיגורים בימים הקודמים לכ-70 שיגורים בלבד בשתי היממות האחרונות. ההערכה בצה"ל היא שחמאס איבד ככל הנראה למעלה מ-50 אחוז ממלאי הרקטות שלו, כאשר חלק מהם הוא כבר שיגר אל עבר ישראל וחלק אחר הושמד על ידי חיל האוויר.

תקיפות צה"ל בעזה (צילום: דו"צ)

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, התייחס למצב הלחימה ברצועה: "בסך הכל ההישגים טובים מאוד. מערכי האש של החמאס נפגעים או מיורטים, פעיליו נפגעים, התשתיות המבצעיות שלו הולכות ונהרסות, ואנחנו שוללים ממנו את המנהור ההתקפי שהוא בנה במשך שנים".

עם זאת, לכולם ברור כי חמאס עדיין לא אמר את המילה האחרונה. "המערכה לא הסתיימה, היא תימשך. יש לנו הרבה אורך נשימה ואנחנו מכינים אלטרנטיבות נוספות לפעולה לכן אנחנו צריכים אתכם אתנו" אמר הרמטכ"ל.

לדבריו, למערכה שמתרחשת בימים אלו יהיו השפעות גם בעתיד. "אנחנו נראה את ההשלכות ארוכות הטווח של המהלך הזה", הסביר הרמטכ"ל. "אין לנו במרחב של המזרח התיכון את הפריבילגיה להיות חלשים בשום נקודת זמן. אנחנו צריכים לשמר כושר מבצעי מול כל אחת מהזירות".

ביממה האחרונה תקף צה"ל כ-90 מטרות טרור, ביניהן משגרים מוטמנים, עמדות המשמשות לתצפית על כוחותינו, ותשתיות ירי תלול-מסלול. כוח מחטיבת הצנחנים זיהה בשעות הבוקר המוקדמות שני מחבלים שיצאו מפיר מנהרה. השניים נתפסו והועברו לתחקור. כמו כן, במהלך הבוקר כוח מחטיבת הצנחנים זיהה מחבל שעל גופו חגורת נפץ בדרום רצועת עזה. הכוח פתח באש, וזוהתה פגיעה. לאחר מכן, זיהה הכוח שני פירי מנהרות נוספים בסמוך למקום האירוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מוקדם יותר היום טיל נגד טנקים נורה לעבר כוחות צה"ל מתוך מבנה בית החולים "ופאא" אשר הותקף אתמול. במהלך חילופי האש נהרגו שני מחבלים. כמו כן, תקף חיל האוויר את המבנה ממנו בוצע הירי. בנוסף תקף חיל האוויר מבנה הסמוך לבית החולים ששימש כאתר לאחסון אמצעי לחימה וכמטה פיקוד ושליטה. בנוסף, כוח שריון זיהה חוליית מחבלים חמושים ופתח לעברם בירי פגזים. גם במקרה זה זוהתה פגיעה במטרה.

ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, היום (צילום: לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בפתח ישיבת הממשלה כי "אנו פועלים בכל העוצמה ברצועת עזה. צה"ל פגע פגיעה עמוקה ומשמעותית בתשתיות הטרור. במחבלים, ברקטות, במפעלי הייצור ובמקומות אחרים. אנחנו ממשיכים במלוא העוצמה במבצע צוק איתן, הן במערכה האווירית והן בקרקעית. הדגש על הקרקעית הוא איום המנהרות. אין ערובה ל-100 אחוז".

נתניהו התייחס ללוחמי צה"ל ברצועת עזה ואמר: "הם רושמים הישגים משמעותיים במנהרות הטרור. אני מזכיר לכם שאלו מנהרות טרור שנועדו לחדור לשטחה של מדינת ישראל ולאפשר לאויב לפגוע בו זמנית ולבצע פיגועים קטלניים והמוניים. אני מבקש להביע הערכה לשר הביטחון, לרמטכ"ל, למפקדים, לחיילות ולחיילים בסדיר ובמילואים שנוטלים חלק במערכה הזאת להגן על מדינתנו".

"ביקרתי חלק מהם והתרשמתי עמוקות מהמסירות שלהם ברצונם להצטרף לחבריהם בחזית. אני מבקש להודות לאזרחי ישראל הרבים שמביעים כל כך הרבה תמיכה ויוזמה לחיילי צה"ל. כוחנו באחדותנו".