אאא

לא מעטות הן הפעמים בהן אני מקבלת שיחות טלפון ומיילים נואשים מאנשים המבקשים לקבל מענה בנוגע למשברים קשים המתגלעים בביתם עקב גלישה לא מבוקרת באתרי האינטרנט השונים, אשר השלכותיה של גלישה זו, רבות הן ובעיקר מרחיקות לכת, הן בפן הרוחני, הן בפן החינוכי ובעיקר בפן הזוגי.

לעיתים אחד או יותר מבני הזוג נקלע למצב בו מעידה חד פעמית של גלישה אסורה בין ביבי השופכין של העולם הווירטואלי הופכת בקלות להתמכרות קשה אשר היציאה ממנה, כמו בכל התמכרות כזאת או אחרת הינה קשה ומייגעת, עד כי לעיתים נראה שאין עוד תקנה ושלא נראית שום דרך מילוט.

ואכן האינטרנט הפך בימינו לפורץ גדרים ובתים שלא היה כדוגמתו מעולם, שכן הרעיון הראשוני בהכנסתו הביתה הינו טוב, הגיוני וחיובי שכן כל עולם העסקים כיום עובד אך ורק באמצעות מחשבים, והעולם הווירטואלי טומן בחובו פוטנציאל עסקי עצום.

נוסיף על כך את העובדה כי בלחיצת כפתור פשוטה ומהירה ניתן לשמוע ולצפות בשיעורי תורת חיים בכל רגע נתון, מה שבמשך אלפי שנים דרש יציאה ארוכה מהבית, או לימוד בהסתר תוך מסירות נפש שאין כדוגמתה על עמל התורה וקנייתה. 

הבעיה מתחילה כאשר גלישה תמימה מובילה לכך שבכל רגע נתון עשוי לקפוץ לנגד עיני הגולש תוכן או מראה שכלל לא היה בכוונתו להגיע אליו, אך את הנעשה אין להשיב ומה שכבר קפץ מצליח לא אחת לגרות את העין ומאליו גם את היצרים הנמוכים ביותר שבאדם.

ואכן ברגע שהגדר נפרצת, תיקונה הופך למשימה מורכבת ביותר ולעיתים אף לבלתי אפשרית. לו נבחן את הנושא מבחינת הבית היהודי באים הדברים לידי ביטוי בכך שלרוב, המחשב תופס את מקומו של השיח הזוגי אשר הולך ומתמעט ומאליו גם הקשר הנפשי בין בני הזוג הולך ומתרופף. 

לא אחת פונות אליי נשים מתוסכלות (ולעיתים אף גבריטם שבורים) החשות שמרגע שנכנס הפגע הרע הזה לביתן איבדו הן את חיי נישואיהן שכן בעליהן החוזרים מעוד יום עבודה קשה, בוחרים להתיישב אל מול מסך המחשב, המציע להם אטרקציות שהן עצמן לא יכולות להשתוות להן, מה שהופך את התחרות למכורה מראש. "חכם עיניו בראשו" לימדונו חז"ל ואכן משפט זה רלוונטי כיום יותר מתמיד.

אז להלן מספר טיפים להתמודדות עם עניין הסכנות באינטרנט:

בראשית דבריי אעיז ואומר כי אם אין לכם עניין חשוב המצדיק את השימוש באינטרנט, רצוי וטוב לזוגיות ולכל הבית שלא יהיה אותו כלל, שכן את המקום שהוא תופס בתוך הבית אי אפשר להשלים או למלא בשום צורה ואופן! והוא אכן בא על חשבון הילדים והבעל או האישה.

שנית, זיכרו שבתים רבים טובים נהרסים עקב גלישה לא מבוקרת ולא מסוננת באתרים השונים, ועל כן אם כבר החלטתם על הכנסת המחשב לחייכם, עשו זאת אך ורק עם אינטרנט ברמת סינון גבוהה, תוך בקשה מספקית האינטרנט שלא לאפשר הורדת רמת הסינון.

דבר שלישי, אנא אל תאפשרו לילדיכם לשבת לבדם אל מול מסכי המחשב! זהו החורבן הגדול והנורא ביותר שיכול להיות לנפשו של ילד תמים אשר בוודאי לאחר החשיפה לתכנים השונים, לא יהיה בו עוד חשק או יכולת להמשיך לשבת וללמוד דברי אלו-קים חיים (ונא הפסיקו להאשים את הפרעות הקשב והריכוז בהכל).

אין לאפשר לילדים בכל הגילאים, לגלוש באינטרט בחדרי חדרים, גם אם נדמה שהאינטרנט כשר ומסונן, כי אם הילד מתרגל לשבת אל מול מסך המחשב באישורכם, אל תתפלאו אם ישב הוא ליד מסך מחשב של חבר, הפעם בלי סינון, ויצפה בכל הטומאה הקיימת, שכן אם לא הושרש בו מלכתחילה על ידי הוריו שהגלישה באינטרנט הינה מחוץ לתחום בכל צורה ואופן, אזי זה רק עניין של זמן עד שיעבור הילד מגלישה "בטוחה" לגלישה שעשויה להחריב את עולמו הרוחני.

אציין ואומר כי אני אישית לא מאפשרת לילדיי לגעת בכלל במקלדת.

ועוד, גם אם הכנסתם המחשב לביתכם, חשוב שתקבעו גבולות ברורים הנוגעים לזמן הגלישה של כל אחד מבני הבית (ושוב אומר, אל תאפשרו לילדיכם לגלוש! אלא בתכנים שאתם בעצמכם שמים להם), רצוי ונכון שזמן הגלישה לא יעבור את החצי שעה ביום לאדם.

דבר אחרון הוא להיות עם האצבע על הדופק בכל עת בכל הנוגע לגלישה האינטרנטית בכדי שחלילה לא תמצאו עצמכם במצב בו אתם אוחזים בראשכם ותולשים שערותיכם לנוכח התוצאות הקשות הנגרמות מאי שימת לב תמרורי האזהרה המוצבים לנגד עיניכם שכן בניין שחרב, שיקומו ובניינו בשנית קשה ומותיר אינסוף משקעים.

אסיים בנימה אופטימית: כאשר הבית היהודי מבוסס על טהרת הקודש ועל סגירת הפתחים מפני רוחות זרות, אזי הבית מתקיים על אדני התורה והקדושה וכידוע "אישה ואישה זכו - שכינה ביניהם" וזה מה שמוביל לכך ש"בניך כשתילי זיתים סביב לשולחנך".

בהצלחה!

חגית אמאייב הינה מפתחת שיטת הטיפול הזוגי הייחודי באמצעות קלפים "בשניים".

היחידים מסוגם המותאמים גם לציבור הדתי-חרדי הבאים לתת פתרון לבעיות בתקשורת, למניעת השחיקה הזוגית ולהעצמה הדדית. לשאלות בנושאי זוגיות, הורות, מצבי דיכאון, חרדות ועוד בפורום המקצועי שבאתר הבית "בשניים ויותר"