אאא

מכל קירור ובו דגימות דם הנגועות בנגיף האבולה הקטלני נגנב בגינאה בשעה שעשה את דרכו למרכז הבדיקות. בגינאה הודיעו היום (שני) כי אפסו לסיכויים למצוא את דגימות הדם. הגניבה התבצעה בשבוע שעבר כשמונית ובה דגימות הדם עוכבה על ידי חבורת גנבים. 

פודה טס סילה, דובר מרכז התגובה הממשלתי של גינאה לטיפול באבולה, אמר כי אין באפשרות השלטונות לאתר את מכל דגימות הדם, אולם הם מקווים כי כנופיית הגנבים נפטרה ממנו.

לדברי טס סילה, הנגיף לא אמור לשרוד בתוך דגימות הדם, אולם יכול לשרוד בתוך נוזלים במשך מספר שבועות בתנאי שלא נחשף לאור שמש ישיר - כך לפי מחקרים עליהם הסתמך. בניסיון להשיג את מכל דגימות הדם, פרסמו הרשויות בגינאה הודעה הקוראת לגנבים להחזיר את המכל הגנוב. 

כזכור, במערב אפריקה משתוללת מזה מספר חודשים מחלת האבולה, וגורמת להרוגים רבים. מדובר בהשתוללות הגדולה ביותר של המחלה אי פעם. אמנם אין כעת צפי להתפרצות גדולה של המחלה בישראל, אם כי יתכנו מקרים מיובאים שלה ממקומות נגועים מחוץ לארץ.

האבולה התגלתה לראשונה ב-1976 בקונגו, ליד נהר האבולה ומכאן שמה של המחלה. במהלך השנים שלאחר מכן נרשמו התפרצויות של המחלה באפריקה. ההתפרצות הגדולה ביותר החלה בחודש דצמבר 2013 והדביקה רבים באפריקה. לאחרונה דווח אף על מספר מקרים שיובאו לארצות הברית.