אאא

העדה האתיופית מבכה את פטירתו של מרן פוסק הדור הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל: ביום חמישי הקרוב, ייצאו המונים מהקהילה מכל רחבי הארץ אל עבר הבית הידוע בכינויו "הקבלן 45", כך לאור הוראת רבני הקהילה שיצאה הבוקר לאלפים מבני העדה.

הקשר בין מרן לבני העדה התהדק בשנת 1970, עת שחוקק בארץ "חוק השבות" שאפשר את העלייה ההמונית של יהודי אתיופיה לארץ ישראל. הם זוכרים לו את רגעי ההצלה, ומבחינתם ללא פעילותו המאומצת, ההיסטוריה הייתה נראת אחרת, כפי שיגדירו זאת מאוחר יותר בני שיחנו.

הרב אפרים קייס, מנהיגה הרוחני של העדה האתיופית בעיר כרמיאל סופד לפוסק הדור בשיחה עם "כיכר השבת" ואומר: "באופן אישי לא הייתי אתו בקשר רציף, אבל לרב עובדיה יש משמעות רבה וחשובה לקהילה האתיופית, בעקבות פסיקתו חל "חוק השבות", הקהילה האתיופית מעריכה ומוקירה את הרב כבר המון שנים מאז שהם הגיעו ארצה".

"הרבה אנשים מהקהילה ובעיקר אלו הרוחניים נפגשו אתו לא מעט, בעיקר רק בשנים הקודמות כשהרב עוד היה צעיר ונהג להשתתף בכינוסים ובאירועים גדולים". הרב קייס מוסיף: "אני חושב שכמו שכולם אומרים, הרב היה הרב של כל עם ישראל, לא רק של הזרם הספרדי".

 (צילום: פלאש 90)
"הרב עובדיה סלל ופרץ דרך להעלאת יהודי אתיופיה" (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
הגדלה

"אני לא יודע אם באמת בגללו חוקק החוק, אבל כן אני יודע שבעקבות פסיקתו העניינים התקדמו מהר יותר". מסייג הרב את אמירתו הנחרצת דקה קודם לכן.

"זו אבדה גדולה לעדה האתיופית"

לעומתו, חברת-הכנסת פנינה תמנו-שטה מסיעת "יש עתיד", סבורה כי החוק חוקק אך ורק לאור פעילותו הנמרצת והבלתי מתפשרת למען עליית היהודים, "אין ספק שהוא דמות שסללה ופרצה את הדרך לעליית יהודי אתיופיה לאחר מאבק של שנים, בזכות ההכרה הלכתית ופסיקותיו בנושא יישוב ארץ ישראל". מסבירה נציגת העדה ב'יש עתיד' בשיחה עם "כיכר השבת".

ה"חברותא" של הרב עובדיה מדבר (צילום: ישי כהן)

לדבריה, בזכות הפסיקה הזאת, הפוליטיקאים נקטו צעדים משמעותיים: "הרב אומר במפורש שיש להציל את יהודי אתיופיה ואלו דברים שנתנו כמו בהרבה מפסיקותיו את הרוח הגבית למנהיגים פולטים ולמדינאים. אין לי כל צל של ספק שיצחק שמיר ומנחם בגין הושפעו מפסיקה זאת ונקטו גם הם בצעדים להעלאת יהודי אתיופיה לארץ ישראל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

תמנו-שאטה מסבירה: "אמנם הם עשו זאת עשר שנים לאחר-מכן, אבל עובדה שרב ראשי במדינת ישראל כותב דברים לא רק בפסיקה, אלא הוא כותב דברים מאוד מרגשים, הוא קרא באופן מפורש לסוכנות היהודית ולרשויות המדינה, הוא כותב שם, תעזרו לי להוציא את יהודי אתיופיה לפני שהקהילה הזו תסבול מהמשך נידוי וחלילה התבוללות ומצוקות, הוא אמר שאנחנו משבט דן ואף הזכיר את חזי עובדיה ז"ל ועוד רבנים שחקרו לפניו את הנושא".

 (צילום: פלאש 90)
"קשה לראות שיקומו אנשים בשיעור קומתו", ח"כ פנינה תמנו-שטה (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"קשה לי לראות את ההיסטוריה מבלי אותה פסיקה של הרב עובדיה", היא סופדת ברגש, "זו אבדה גדולה לעדה האתיופית, ואין נחמה בכך שהוא היה בגיל מבוגר, כי זה אדם גדול הדור שעוזב את העולם, אמנם הוא השאיר אחריו באמת את המעשים הכבירים שלא ניתן לתאר אותם במילים, אבל זו אבדה וחלל".

"קשה לראות שיקומו אנשים בשיעור קומתו" אומרת ח"כ תמנו-שטה, "אבל אני חושבת שהוא צריך להוות אור לרבנים רבים שרואים את האחר – את עם ישראל את קיבוץ הגלויות".