אאא

סערת נשות הכותל: שרת המשפטים ציפי לבני הודיע היום כי שלחה מכתב לשר הדתות נפתלי בנט, בו הודיע כי היא מתנגדת לכל שינוי בתקנות נגד נשות הכותל. 

לבני הבהירה: "אני מביאה לידיעתך את עמדתי העקרונית בנושא, עוד טרם התקנת תקנות חדשות. קביעת בית המשפט מקובלת עליי ואני גם סבורה שהיא תתרום משמעותית לקידום הנשים בחברה הישראלית והדתית". 

בכך הבהירה לבני, כי פסיקת בית המשפט לפיה נשות הכותל לא מבצעות עבירה בתפילתן בכותל המערבי - מקובלת עליה, וכי תתנגד לשינוי התקנות לרעה כלפי נשות הכותל. 

הערב (רביעי) תוקף שר הדתות נפתלי בנט את שרת המשפטים לבני וטוען כי מכתבה של לבני הינו "ספין" ו"תרגיל תקשורתי למתחילים". 

בפוסט ארוך שפרסם בפייסבוק כתב בנט: "רק יצא חג השבועות, ואני מוצף בפניות של התקשורת. מה קרה? ציפי לבני "שלחה" לי מכתב בו היא אומרת שלא תאפשר להתקין שום תקנות בכותל. היא נכנסה בי".

"כותרת בערוץ 2. וואו" עקץ בנט את לבני והבהיר: "כמובן שלא קיבלתי שום מכתב, שהרי היה חג, ואין לשכה שפועלת. כלומר תרגיל תקשורתי למתחילים".

"מה באמת הסיפור? ישנו מתח בין עשרות שנים בין ארגון "נשות הכותל" לבין קבוצות אחרות באוכלוסייה. נשות הכותל מעונינות להתפלל בכותל (מה שמותר), עם ספר תורה, תפילין, טלית ועוד (מה שהיה אסור). אחרים מאמינים שזה אינו ראוי, זה יוצר פרובוקציה מיותרת, זה פוגע בקדושת המקום ועוד". 

"הנושא הוא טעון מאוד. ישנה פשרה שיזם נתן שרנסקי, על פיה תיבנה רחבה שלישית, דרומית יותר, שתאפשר להן להתפלל בכל צורה שהן רוצות. הפשרה מקובלת על כולם, אלא שזה ייקח כשנה לבנות זאת. הכוונה היתה שבינתיים יימנעו נשות הכותל מנטילת תפילין וטליתות וכו. ואז הגיע פס"ד של בית המשפט המחוזי שהתיר להן להתפלל עם תפילין וכ"ו". 

"בתפקידי כשר הדתות, אלו האפשרויות העומדות בפניי: אני יכול לא לעשות דבר, ואז יהיו עימותים נרחבים בכותל בשנה הקרובה, הפגנות המוניות, אלימות ועוד. הכותל יהפוך למקום של ריב. אני יכול להתקין תקנות על מנת לאסור עליהן תפילה בצורה זו ולהחזיר את המצב שהיה קיים עד כה. אך בחרתי בדרך שלישית, של ניסיון לפשרה. ניהלתי לא מעט שיחות עם שני הצדדים, והיה לי יסוד להניח שנצליח להגיע לפשרה בה כל צד יוותר קצת, ואני *לא* אצטרך לתקן תקנות". 

"בימים הקרובים קיוויתי להשיג פשרה זו" כתב בנט והוסיף, "אגב, זו הפעם הראשונה ששר דתות מנהל שיחות עם נשות הכותל. ואז באה ציפי לבני. היא הודיעה בתקשורת לפני שעה קלה שלא תאפשר לי להתקין תקנות (אכן, בכוחה לעשות זאת כשרת משפטים). זה כמובן חותר תחת יכולתי להשיג את הפשרה. התקנות היו המנוף שלי על מנת להשיג את הפשרה המיוחלת".

"לבני לא דיברה איתי. לא התייעצה איתי על מנת להבין איפה אנחנו עומדים בניסיונות הפישור העדינים. כמו פיל בחנות חרסינה היא פגעה מאוד בסיכוי להגיע לפשרה. וכאמור, את המכתב שהיא כביכול העבירה לי, לא באמת קיבלתי. הכל בשביל להשיג כותרת בעיתון. חבל. לא כך צריך לנהוג שר בישראל" אמר בנט שהוסיף עקיצה: "אני מקווה שהיא מנהלת את המו"מ עם הפלסטינים בצורה יותר רצינית ולא בספינים".

ח"כ מרב מיכאלי, (העבודה) הגיבה לדברי בנט ולבני ואמרה: "חבל ששר הדתות בנט פועל להדרת נשים ומזל ששרת המשפטים פועלת למען שוויון וזכויות נשים. מחזקות את שרת המשפטים על דבריה לשר הדתות. היא כתבה לו שלא תאפשר צעדים המנוגדים לפסיקת בית המשפט ולהדרת נשים בכותל".

"אמנם ממש לא מפתיע ובכל זאת מצער לגלות שבאותו שבוע בו היועץ המשפטי לממשלה מפרסם חוות דעת חשובה הקוראת להוציא את הדרת הנשים מחוץ לחוק, נפתלי בנט ומפלגת הבית פועלים למען הדרת נשים גם בגוף הבוחר של הרבנים הראשיים וגם בכותל. מר בנט, הכותל אינו בית כנסת חרדי, הגיע הזמן לשחרר את הכותל. הכותל שייך לכולנו" כתבה מיכאלי.