אאא

שר הפנים גדעון סער (הליכוד ביתנו) ביטל השבוע קנס כספי שהטיל משרד הפנים בגובה חצי מיליון שקל בשנת 2005 על סגן ראש עיריית אלעד צוריאל קריספל שכיהן אז בתפקיד ראש העירייה, והוריד אותו ל-55,000 שקלים בלבד, וזאת לאחר שקיבל את טענותיו כי כל החלטותיו נעשו לטובת העיר ובשל מועצה לעומתית שפעלה נגדו.

בתגובה להחלטת סער אמר הבוקר קריספל כי "הוא שמח שהכתם האחרון שניסו להדביק לו יריביו בקדנציה הקודמת בדבר הקנס האישי שהוטל עליו, הסתיים על הצד הטוב ביותר".

"מהיום יישאר לכולם רק הפרס שקיבלתי ממשרד הפנים על ניהול תקין והצטיינות בניהול העיר", הוסיף קריספל.

הסיפור החל במאבקים קשים שניהלה האופוזיציה בראשית ימי הקמתה של העיר אלעד בידי קריספל, בעשרות עתירות לבתי המשפט.

כחלק ממאבקים אלו שכללו בין היתר פניה לבג"ץ שיורה על חיוב אישי לקריספל בגין מיליוני שקלים שהשקיע מכספי המועצה בבנייתם של בתי הספר בעיר, בנוסף לכספים שהוקצו על ידי משרד החינוך לבנייתם של בתי הספר, ובנוסף, דרשו יריביו הפוליטיים לחייבו לשלם מכיסו את עלות העסקתו של עוזרו האישי כמנהל מחלקת החינוך בעיר, למרות שהעסקה זו לא כללה תוספת שכר כלשהיא בגין העיסוק הנוסף של העוזר, וזאת בטענה שהדבר נעשה ללא מכרז כנדרש בשל שיתוק המועצה.

בתשובתו לבג"ץ טען קריספל אז כי הוא עומד מאחורי החלטותיו וכי הוא גאה בפועלו, הן בפיתוחם של בתי הספר והן בהעסקתו של עוזרו כמנהל מחלקת החינוך, שכן בכך חסך למועצה דאז מאות אלפי שקלים בגין תשלום שכר בכירים שנחסך מקופתה של המועצה, שכן העוזר האישי לא קיבל תוספת על עבודתו הנוספת.

בבדיקה נוספת שערך האגף לביקורת במשרדי המועצה, הוחלט שלא לחייב את קריספל בגין החריגות הכספיות שנוצרו בבתי הספר, אולם מאידך, החליטה הוועדה לחייב את הרב קריספל לשלם לקופת המועצה את עלויות שכרו של העוזר על התקופה שבה שימש גם כמנהל מחלקת החינוך.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

החלטה זו שאומצה על ידי שר הפנים דאז אופיר פינס וללא כל שימוע כמתבקש, הותירה לא מעט תהיות והרמת גבות, שכן החלטה בעניין הייתה אמורה וצריכה להתקבל על ידיהוועדה שהוקמה אז בראשותו של נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט בדימוס זיילר ז"ל ומשום מה לא הגיעה לשולחנו.

פניותיו החוזרות ונשנות של קריספל לכל שרי הפנים לדורותיהם לעריכת שימוע כדין לא נענו, ואף מבקר המדינה בדו"ח לשנת 2009 ציין זאת לשלילה וכתב, כי נעשה לקריספל עינוי דין מתמשך.

כאמור, השבוע החליט שר הפנים הנוכחי גדעון סער לשים סוף לסאגה המתמשכת ולאחר התייעצות עם הגורמים המקצועיים במשרד, קיבל את פנייתו המחודשת של הרב קריספל אליו, והורה על הפחתה של 90% מהסכום הכולל שהושת עליו והעמידו על של כ-55.000 שקל בלבד.

בתגובה להחלטה אומר קריספל כי איש ציבור נדרש מתוקף תפקידו לקבל החלטות קשות שלעיתים עולות במחיר אישי אולם היה נוהג כך גם כיום לטובת העיר ותושביה. "בסוף העירייה לא שילמה שקל נוסף לעוזר שלי שהחזיק בשני תפקידים ובכך גם חסך כסף לקופת העירייה".