גפני ונהרי. צילום: פלאש 90
אאא

חוק גפני שאושר בתחילת השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה כתחליף לחוק נהרי, גרם לחילוקי דעות קשים בין השר לחברה ומורשת ישראל לבין יו"ר ועדת הכספים. גפני מתהדר כי החוק אותו הוא יוזם נעשה בתיאום עם חבריו לסיעה, ואף לברכתם השקטה של ראשי ש"ס.

ליבת המחלוקת בין השניים שנראה שהפכה ליריבות אישית תלויה במספר עקרונות: על פי הצעת החוק החדשה הקרויה על שמו של גפני, המוסדות החרדיים יזכו לתקצוב של מאה אחוזים משעות הלימוד, בעוד שלפי חוק נהרי המחייב את הרשויות המקומיות לתקצב מוסדות המוגדרים כמוכרים שאינם רשמיים, זכו רק לתקצוב של שבעים וחמישה אחוזים משעות הלימוד.

בעקבות חילוקי הדעות הקשים בין השניים פנה השר נהרי לרבו הרב בעדני, שיפנה אל הגרא"ל שטיינמן, על מנת לבקש ממנו שיורה לגפני לסגת מחקיקת החוק.

לטענת נהרי, רצוי לתקן את הליקויים בחוק מאשר להחריבו לחלוטין.

ביום שישי האחרון, הגיע הדיין הרב יהודה סילמן אל ביתו של הרב שטיינמן, שם התבקש לשמש כבורר בין הצדדים וההחלטה שתתקבל, מוסכמת גם עליו.

כבר ביום שישי האחרון נפגש הרב סילמן עם ח"כ גפני, ושמע ממנו על פרטי הצעת החוק החדש.

השר נהרי האשים היום בראיון ל´קול חי´ את גפני באומרו כי "שר החינוך בשיתוף ח"כ גפני הולכים לפגוע בעשרות אלפי תלמידים במגזר החרדי והורסים את החינוך החרדי".

בשעה זו נפגש הרב סילמן עם השר משולם נהרי, בכדי לשמוע ממנו על האפשרויות לתיקון הליקויים בחוק. גורם המעורה בפרשה אומר היום לרדיו ´קול חי´ כי הפשרה המסתמנת היא לערב את השר נהרי בחוק החדש, ולתת לו יד חופשית בניסוח החוק.

ח"כ גפני כבר הביע את הסכמתו לעניין בפגישה שקיים עם הרב סילמן ביום שישי האחרון, ומשכך נשאר לנו להעריך אומר אותו גורם כי אולי נשמע ביממה הקרובה על הצעת חוק חדש שיקרא: חוק נהרי וגפני.