אאא

לשר החינוך החדש גדעון סער, "יש חזון". כך הוא הוצג הבוקר, שפרס את האידיאות שלו לקראת פתיחת שנת הלימודים בבתי הספר הכלליים בישראל. ובמוקד חזונו: העברת יותר כסף לבתי הספר וישירות גם לכיסי המורים בבתי ספר, על פי קריטריון חדש – מספר המתגייסים.

עכשיו נותר רק לחכות לתגובת בית המשפט העליון, שאפשר לומר עליו כל דבר, אבל טיפשים לא יושבים שם, וברור ששר החינוך החדש מצא שיטה מתוחכמת להעברת כספים למוסדות החינוך באופן שלא יגיעו לידי החרדים והערבים. מה יאמר על זה הבג"ץ? – זו כבר שאלה משפטית מעניינת.

כך או כך, ברור ששר החינוך ער לבריחה הגדולה של בוגרי בתי הספר החילוניים בישראל מן השרות הצבאי. אז איך בכל זאת מחדירים בהם מוטיווציה לשרות? – באמצעות המורים המחנכים שיקבלו תשלום על כל ראש מתגייס.

וכדי להרגיע את ראשי הציבור הדתי, מבטיח שר החינוך, בדברים שאמר הבוקר בוועדת החינוך של הכנסת להחדיר לבתי הספר החילוניים, וכבר משנת הלימודים הקרובה, מקצוע חובה חדש - "מורשת ותרבות ישראל".

אלא שהיה צריך להאזין היטב גם בין השורות של האמירות, ואז אפשר היה לקלוט מה בדיוק יכלול המקצוע החדש. לא חינוך לערכי יהדות, נטו, אלא, ואנו מצטטים מדברי השר עצמו: "ציונת, מולדת, סמלים ציוניים ומנהיגים ציוניים"...

שר החינוך עוד לא גמר עם החרדים והערבים. בין השורות הוא גם שב והזכיר אותם, שלא בשמם ולא בכינויים, כשאמר כי בכוונתו להתחיל ולחזק את החינוך הממלכתי ואת החינוך הממלכתי-דתי, שלדבריו נחלשו תחת שרי החינוך הקודמים שכיהנו בממשלות האחרונות לטובת החינוך הפרטי. וכאשר שר החינוך מדבר לתת עדיפות לחינוך הממלכתי דתי מול החינוך הפרטי, ברור לגמרי ממי הוא מתכוון לקחת ולמי הוא רוצה להעביר.

ממה בדיוק חושש גדעון סער? "שלא נתעורר בעוד כמה שנים במציאות שבה המיעוט לומד בחינוך הממלכתי או הממלכתי דתי, וכל מי שיש לו אמצעים לומד מחוץ לו. אנחנו עלולים להבליט את הפערים החברתיים בישראל".

גדעון סער הוא אדם רגיש. בדיווח שלו הבוקר לוועדת החינוך של הכנסת הוא התייחס כמובן גם להתגברות האלימות בישראל בכלל ובבתי הספר בפרט. יש לו רעיונות מבריקים לפתרונות. חינוך לערכים? – חס וחלילה. "אנחנו נשקיע הרבה בהפניית הצעירים לתנועות הנוער וזה יביא לפחות פשיעה ברחובות". תודו. ממש מבריק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לפתי מגלה העומד בראש מערכת החינוך בישראל שהסמכותיות התמוססה. "יוטמעו ערכים של אפס סובלנות לאלימות, יש לחזק את הסדר והמשמעת ולגבות את המורים והמנהלים. אני רוצה גם לפנות להורים - אנחנו רגילים לבוא בטענות ולתת גיבוי לילדים שלנו, אבל זה לא ילך בלי מרכיב של סמכות. כל התיאוריות האולטרה ליברליות נזנחו כבר בכל העולם לפני 10 שנים כי הן הורסות את מערכת החינוך". בוקר טוב אליהו.

"המנהלים צריכים לנהל את בית הספר, לא ההורים. הם צריכים לנהל את הבית. אני מאוד בעד מעורבות הורים, אבל צריך למתוח קו בין מעורבות להתערבות. אני הולך ליישם את זה בלי שום חשש וביקורת. מחרתיים ייצא חוזר מנכ"ל חדש שעוסק בנושא הזה. הוא לא כולל רק נורמות וסנקציות, אלא גם נושאים של דיאלוג עם התלמידים".

ולבסוף, שר החינוך חשף את ההפתעה הגדולה של "המהפך" שלו. איך לא חשבנו על זה קודם? – תוכנית "מורי המורים".

מסתבר, כל גילה, סער שבבתי הספר בארץ יש מורים "חלשים", ו"אנחנו ניקח את המורים המצטיינים שיסייעו למורים החלשים יותר. הם יועסקו בחצי משרה וילמדו בכל הארץ".