סקר: החילונים שונאים את הרבנות
(צילום: פלאש 90)

הרבנות הראשית מתרחקת הציבור הכללי בישראל - כך עולה מסקר שערך בסוף השבוע שעבר פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה. הסקר נערך בקרב 500 משקי בית, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

פרופ' דגני בחן את הנושא על רקע הבחירות לרבנות הראשית הצפויות להתקיים בשבוע הבא, וכן על רקע חקירתו המתנהלת של הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, בעקבות חשדות לשוחד.

בנוגע לשאלה: באופן כללי, באיזו מידה אתה אוהד או לא אוהד את הרבנות הראשית בישראל ואת פעילותה? עלה כי ברמה הרגשית יותר 'לא אוהדים/שונאים' אותה (32%), מאשר "אוהדים/אוהבים" (24%), והרוב הגדול (44%) אדיש כלפיה.

אז מי שונא את הרבנות? גם חרדים

בעיקר שונאים: חילוניים משכילים; גברים שונאים יותר מנשים. עולים חדשים דיווחו על שנאה יותר מוותיקים. הירושלמים חשים שנאה יתר על תושבי ערים אחרות. 13% מהחרדים והדתיים דיווחו על תחושות של שנאה כלפי הרבנות(!).

בעיקר אוהבים: רק 50% מהדתיים; רק 40% מהחרדים - יתר הדתיים והחרדים (בסביבות 40%) אדישים לקיומה.

בנוגע לשאלה האם לדעתך הרבנות הראשית ואופי פעילותה תורמים לקרוב או להרחקה של רוב העם מערכי היהדות ודת ישראל? דעת רוב הציבור היא שהרבנות של היום גורמת בעיקר להרחקה של העם מערכי היהדות ודת ישראל. בעיקר חושבים כך החוגים היותר משכילים. אבל גם 35% מהדתיים ו-12% מהחרדים; ורק 40% מהדתיים והחרדים סבורים שהיא מקרבת לערכי היהדות ודת ישראל.

באשר לשאלה האם צריך בכלל רבנות ראשית בישראל ואם כן לשם מה?

שני שלישים בציבור (שהם 67% ממי שיש להם דעה בנדון), מתנגדים להמשך קיום רבנות כמות שהיא היום. הדעה השכיחה היא שצריך רבנות ראשית, ללא סמכויות למתן רישיונות עסקיים, שתסייע לרוצים בכך, ובדרכי נועם, לקיים מצוות כגון ברית מילה, נישואים וקבורה כדת משה וישראל.