אאא

בסיומה של שנה סוערת ביחסי דת ומדינה – הדרת נשים, הפגנות השבת, גיוס בני ישיבות, השתתפות בשוק העבודה, יום כיפור היה ונותר יום המאחד את כל חלקי העם: 64% יצומו ביום הזה, 46% אף יציינו את היום בדרך המסורתית של תפילה בבית הכנסת.

התוצאות מתפרסמות בסקר של אתר YNET בשיתוף עם עמותת "גשר". תוצאות הסקר מלמדות כי חשיבותו של היום הקדוש בהווי החיים בישראל נשאר בעינו.

המאבקים בין החרדים והחילוניים בישראל השנה, כך מתברר, לא השפיעו במאומה על זהותה המסורתית של החברה בישראל. רבים מאילו שאינם מקפידים על שמירת מצוות מלאה במשך השנה יצומו ביום הכיפורים, מרביתם אף ישהו לפחות בחלק מהיום בתפילות בבית הכנסת.

הסקר נערך בשיטה האינטרנטית של פאנל המשיבים panel4all, על ידי מכון המחקר "פאנלס". המדגם המייצג מקרב האוכלוסיה היהודית הבוגרת היו – 502 משיבים בגילאי 18 ומעלה. טווח טעות הדגימה המירבית היא 4.3 %

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הסקר פילח את האוכלוסיה לשלושה חלקים: דתיים, מסורתיים וחילוניים. החלוקה בין המסורתיים והחילוניים אינה חותכת, שני המגזרים אינם חובשי כיפה ואינם מזדהים כדתיים. ההבדלים ביניהם פנימיים ולא תמיד ברורים.

בקרב הדתיים והמסורתיים נמצא רוב מכריע שיצום (100% - בקרב הדתיים, 86% - בקרב המסורתיים), גם בקרב החילונים כמות בלתי מבוטלת מתכננת לצום (41%).

הנסקרים נשאלו גם על הדרך בה הם מתכננים לציין את היום, מלבד ההימנעות מאכילה ושתיה: 100% מהחרדים, 96% מהדתיים ו-60% מהמסורתיים – ישתתפו בתפילות יום הכיפורים בבית הכנסת. 46.5% מקרב החלוניים אף הם יתפללו ביום הקדוש.