אאא

"לחרדים נגמרו התירוצים למה לא לצאת לעבוד", כך אומר הבוקר שמואל חיים פפנהיים לעיתון "כלכליסט". לדבריו, "במגזר החרדי מעדיפים עבודה בשחור אבל זה פחות משתלם בטווח הארוך".

פפנהיים, פעם עורך "העדה" ואיש "תולדות אהרן", מתראיין לכתבה העוסקת בנסיון לשלב את המגזר החרדי במעגל העבודה.

"המונח לעבוד "בשחור" השתרש במגזר החרדי בתקופת קום המדינה. זה פשוט נתפס בתודעה כדרך מועדפת לעבוד", אומר פפנהיים.

"זה דבר שעובר מאבן לבן. קל יותר להוציא את היהודים מהגלות מאשר להוציא את הגלות מהלב היהודי, חלק מהעבודה שלנו הוא להתמודד עם תפיסות ישנות שקשה לשנותן.

"לאחרונה הגיע אליי אברך אב לחמישה שביקש ללמוד תכנות מחשב. הבעיה היתה שאשתו התנגדה משום ששמעה שהאינטרנט מקלקל, הצעתי לו להדפיס את תוכנית הלימודים, אחרי שהיא קראה את הדברים היא הסכימה".

פפנהיים מציין כי הציבור החרדי מקים משפחות ודורות שחיים בצמצום משווע, גם למי שגומר ישיבה ורוצה לעבוד - יש מחסומים רציניים כי אין לו ידע באנגלית, עברית נכונה, מתמטיקה.

שמואל חיים פפנהיים הוא איש רב פעלים. מאז חדל לעסוק בעיתונות, הוא משמש אחראי השמה בארגון מפת"ח, מרכזי פיתוח תעסוקת חרדים של הג´וינט. במקביל הוא מתנדב במד"א, משמש כמנהל שירות הלקוחות של קופת חולים מאוחדת בבית שמש.

בתשובה לשאלה איך מכשירים לעבודה אברך בן 19 המגיע מהכולל, משיב פפנהים: "אני משוחח איתו, בודק את המיומנות המקצועית ואת השאיפות שלו, לאחר מכן אני בודק אם עליו ללמוד את לימודי הליב"ה - מתמטיקה ואנגלית, ומנסהה לכוון אותו לקחת את ההחלטה הנכונה עבורו".