אאא

שמתם לב שמיד אחרי שחולף לו חג הפורים, מייד עולה באוויר ניחוח של ביעור חמץ?

לא. אני לא מתכוונת בתחושה או באווירה אלא, ממש ברצינות - מין ריח מלא כזה המשלב בתוכו אוויר כבד ושרבי המנחית אותנו ישר במקום, כזה שעושה לנו מחיצה חזקה בין החג העליז לניקיונות. גם רשתות המזון אגב שמו לב לריח הזה בחוץ ומיד בבוקרו של שושן פורים בערי הפרזות.

לא נותר שוקולד אחד לרפואה בכניסה לרשתות. את כל מיני המתיקה החליפו חומרי הלבנה ואת הקרקרים וקופסאות הקפה (שחגגו שלוש בעשר כל החודש) החליפו מברשות השיניים שיצאו סוף סוף מהפינה הרחוקה שבהן הן נחות כל השנה.

אומרים שביום הולדתו של האדם- מזלו גובר, אני חושבת שאם יבדקו באמת לפרטים יגלו שמנכ"ל עלית חודש המזל שלו ללא ספק חודש אדר, ואילו מנכ"ל קלין או טופ סוד מטפס מזלו בחודש ניסן.

כאלה אנחנו, חיים מחג אחד למשנהו, וכל חג מצ'פר חברה שונה במשק.

חוויתי כמה תקריות מעוררות כאלה ביממה האחרונה:

הראשונה הייתה, שבני בן ה-4 חזר מהגן ואמר לי: "מה זה אמא,עוד לא ניקית לפסח"? (כאילו.. מה זאת אומרת? אליהו הנביא כבר בדלת לא שמת לב?) התקרית השניה הייתה כשדיברתי אתמול עם חברת ילדות שנולדה החודש ודיסקסנו את מי להזמין ליום ההולדת שהיא עורכת בביתה, אני הצעתי כמה הצעות והיא בתגובה ענתה לי: "בערב פסח להזמין במיוחד אנשים, זה נראה לי ממש לא נעים" .

זה הזמן ליישר קו

- ביננו לערב פסח מפריד חודש פחות כמה ימים! וממרום גילי אני מבטיחה לכולכם שאליהו הנביא לא יגיע אפילו ערב קודם ליל הסדר, גם אם השולחן יהיה ערוך והכוס תמתין מלאה – אז קחו עוד כמה ימים עד שתערכו את השולחן.

- הארונות העליונים שלא פתחנו אותם כל השנה, כי הם מכילים חפצים לא רלוונטים עבורנו, ביניהם בגדים שאנחנו שומרים לילדים שעוד לא נולד , חפצים בעלי ערך שבפסח שעבר החלטנו לנצור אותם, ועוד כל מיני קשקושים שיקרים לנו – לא השתנו במהלך השנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הפעם האחרונה שנגענו בהם היה אשתקד שסידרנו ומיינו. אין צורך לעשות את זה שוב. מנסיון, חוץ משעות של התלהבות ומשפטים כמו "יוו איזה בגדים מתוקים היו לחני שהיא הייתה קטנה" ו"בוא בוא תראה זה עלה עליה פעם" ,"ואו איזה תמונה מדהימה יש למוישי .. איך ל מסגרנו אותה עד היום?" (שאגב, היא תכנס לארון שוב-בדוק!) לא יצא מזה כלום.

- הספרים! כן אלה שלא נוגעים בהם! גם החמץ לא נגע בהם, עזבו!

- אני מבינה את הצורך והרצון שתהיה תחושה נוצצת ומלאת ברק ששרים את "והיא שעמדה" אז חלונות, תריסים וילונות בסדר.

אבל חבר'ה, בוא ניכנס לפרופורציות, ביננו לבין בני ישראל במצריים עברו שנות דור, ועבודת הפרך כיום מתבטאת בדברים אחרים ואגב נמשכת כל השנה, פסח זהו חג מיוחד ויפה והחמץ העיקרי שעלינו לבער זה החמץ שבליבנו!

נקרצף את הלב, נחשוב חיובי, נתחיל בשמחה וברגל ימין והכל יילך בקלות.

בנתיים, לפני שאתן לוקחות את הסמרטוט והמגב - האביב הגיע, בחוץ מנשבות רוחות נעימות, כאלה שעדיין לא מלוות אליהן אחוזי לחות גבוהים, קחו את הבעל לטיול, תהנו ממזג האוויר הזמני הזה והנקיונות יגיעו.

ותזכרו: ליל הסדר יכנס באותה שעה אצל כולנו.