אאא

היממה הראשונה של השר לשעבר, הרב שלמה בניזרי מאחורי סורג ובריח הייתה, כצפוי, קשה מנשוא. מעדויות בלעדיות שהגיעו לכיכר השבת מתוככי הכלא, עולה תמונה עגומה באשר למצבו של בניזרי, אחד האסירים המתוקשרים במדינה.

אסיר ששהה במחיצתו מהרגע שנכנס בשערי 'מעשיהו' אתמול בבוקר מתאר אותו, בשיחה מיוחדת לכיכר השבת, כ"שבר כלי".

"הוא בהלם. עדיין לא מעכל להיכן הגיע ומה יעשה. בניזרי קיבל חדר בתנאים מאוד גרועים: הוא מכיל שמונה אסירים, מתוכם כאלה המרצים עונשי מאסר על עבירות כבדות במיוחד.

"מהרגע שנכנס בשערי הכלא, הוא הוקף תמיכה. אסירים ניגשו אליו, דיברו איתו וביקשו להיות יד ימינו במעשיהו. אחד מהם, שישן איתו בחדר, הבטיח לדאוג לו לכל צרכיו".


יצא לכם לדבר על הכמות הקטנה יחסית של התומכים שליוו אותו עד לפתח הכלא?

"לא נראה שזה הטריד אותו. המעבר החד בין החיים השגרתיים לבית הכלא, הכה אותו בהלם כבד. לא זכור לי שראיתי אסיר במצב נפשי כזה, ביום הראשון שלו בין כותלי מעשיהו".

ואיך התייחסו אליו הסוהרים?

"הוא לא זכה ליחס מיוחד. לולא כמה אסירים שדאגו לו למיטה נוחה יחסית לתנאים במקום, מצבו היה קשה עוד יותר".

האסיר, שסרב לחשוף את שמו, מספר כי וותיקי האסירים ערכו לו סיור במקום והראו לו את החדר המיתולוגי של אסיר מפורסם אחר: הרב אריה דרעי. "דרעי קיבל תנאים אחרים לגמרי, טובים פי כמה", הוא מציין. "הוא למשל ישן עם שני אסירים בלבד. בניזרי מצטופף עם שמונה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

רגעים אחדים לאחר שבא בשערי מעשיהו, בניזרי בחר לפקוד תחילה את בית-הכנסת באגף התורני שבו הוא שוהה. האסירים קיבלו אותו בשירת 'אל תירא ישראל' ו'עוצו עצה ותופר'.

"יש לי הרבה דברי חיזוק לומר לכם, אבל גם די זמן לעשות את זה", אמר בניזרי לאסירים. "אני מרגיש שאני נמצא כאן בשליחות".

על-פי המתוכנן, בניזרי צפוי להחליף בתפקידים התורניים את שמואל בן עטר, מראשי תחנת הרדיו "קול האמת" שמשתחרר היום ממאסרו לאחר שריצה שליש מעונשו. "הוא צפוי למסור דרשות ולהיות הדמות הרבנית המובילה במקום".

ואגב בן עטר, השניים שוחחו איש עם רעהו במשך כל הלילה. "בן עטר ביקש לנצל את הלילה האחרון בכלא כדי לחזק את בניזרי".