אאא

תוך 20 שנה, צפויה מדינת ישראל לשנות את פניה באופן דרמטי – הציבור החילוני יהפוך למיעוט בבתי הספר ובגיל הגיוס – נתונים אלו עולים מתוך מחקר שנערך על ידי מומחים המייעצים לרשויות המודיעין האמריקאי. המאמר ששמו "פניה המשתנים של ישראל", פורסם במגזין האמריקאי Foreign Policy, ומבוסס על נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המציגים מגמת גידול מהיר באוכלוסייה החרדית והערבית בישראל.

עורכי המחקר מעריכים שעד שנת 2030, החרדים והערבים יהוו ביחד כ-60% מתלמידי בתי הספר עד גיל 12, וכ-40% מכלל בעלי זכות הבחירה.

המאמר נכתב ע"י ריצ´רד סינקוטה, יועץ לענייני דמוגרפיה של "מועצת המודיעין הלאומית" (NIC) של ארה"ב, בצוותא עם אריק קאופמן מאוניברסיטת לונדון. המחברים אף השתמשו בניתוחים הדמוגרפיים כדי להסביר את המגמות שהסתמנו בבחירות האחרונות בישראל, כמו התחזקותה של סיעת "ישראל ביתנו". לדברי החוקרים, הצלחתו של אביגדור ליברמן בבחירות היא פועל יוצא מחרדותיהם של החילוניים מפני השחיקה הנמשכת של הרוב הציוני בישראל. "ככל שחלקם של החילונים באוכלוסיית הבוחרים יפחת, צפויה ישראל ביתנו להתחזק. אלא אם חוקי המשחק ישתנו", אומרים המחברים.

"המספרים הם מרשימים", מוסיפים המחברים. "בעוד שב-1950, קבעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שרק 15% מהתלמידים בבתי הספר היסודיים הם ערבים או חרדים, כיום, כ-46% מהתלמידים שייכים לקבוצות אלה, ובסביבות 2020, הם יהוו רוב". המחברים מציינים שמספר הילדים הממוצע במגזר החרדי הוא 7 בלע"ר, ובקרב ערבים מוסלמים הוא 3.9.