אאא

על-פי צה"ל, כל המתגייס ל...גדוד "נצח יהודה", היחידה המוגדרת על ידי מפקדי הצבא כ"גדוד החרדי של צה"ל", למרות שהעוסקים בגדוד יודעים, ולא מהיום, את האמת, שמספר החרדים האמיתיים בכל מחזור של גיוס עומד על בודדים, לעיתים כמספר האצבעות בכף יד אחת לעיתים, מגיע הדבר לשיא, של משהו בסביבות מניין אחד. לא יותר מכך.

אתמול, בגיוס של החיילים החדשים לנח"ל החרדי התברר, שוב, שהפעם,

90% מ-147 הצעירים שהתגייסו לנח"ל החרדי... אינם כלל חרדים, בקטגוריה של הצבור החרדי.

רק 13 מכלל המתגייסים לגדוד "נצח יהודה" למדו בעברם בישיבות שהן בגדר חרדיות, וגם אלו, ברובם, כבר נטשו את הישיבות לא באחרונה. כל השאר הם חו"צניקים (כשליש), בוגרי ישיבות דתיות לאומיות, חוזרים בתשובה וחרד"ליים.

ואם תרצו, גם אגדת ה"שבבניקים" מתנפצת היום, כאשר מתברר שרק מעטים מאוד בקרב המתגייסים, הם "שבבניקים" בעלי עבר של ישיבה בלילות השבת על הברזלים בשכונותיהם. אלו, כך מתברר כבר מזמן אינם מתגייסים לנח"ל החרדי.

ממי אם כן מורכב הגיוס "החרדי"?

רשמית מסרבים מארגני הגדוד ואנשי מערכת יחסי הציבור המשומנת שסביב לגדוד, למסור נתונים ולהציג את האמת לאמיתה. אך משיחות שכל המדברים מבקשים שלא ידווח כי שוחחו עמנו, עולה, כי שליש מן המתגייסים שייכים לקטגוריית ישיבות ההסדר, שליש הם בוגרי ישיבות חרד"ליות בהם כאלו הבאים מישיבות דתיות לאומיות שראשי הישיבות שלהן לא רוצים שתלמידיהם יתגייסו ל"הסדר" המוגדר על ידם כיחידות מעורבות לכל דבר, (ישיבתו של הרב טל, למשל) והרבה עשרות הם בוגרי ישיבות אשכנזיות ובעיקר ספרדיות, שאינן מעודדות בדרך כלל את הגיוס, אך כאשר מישהו מן התלמידים יוצא מגדר מי שלומד ברצינות, מציעים לו ראשי הישיבה לעזוב ולהתגייס לנח"ל החרדי ובלבד שיישאר במסגרת דתית כלשהי, כאשר הבחור כבר איננו יותר לומד תורה, ושהייתו בישיבה רק מפריעה לאחרים ולעיתים גם מזיקה.

אז כמה "חרדים" אמיתיים יש במחזור?

על פי הבדיקות שלנו, יש רק 13 צעירים כאלו במחזור החדש. כדי ללמוד מעט על חבורת המתגייסים, כדאי לתת את הדעת לדברי מפקד הגדוד, סגן אלוף דרור שפיגל, שהודיע כי הוא מחייב את כל המתגייסים לנח"ל החרדי לחבוש כיפה לאורך כל תקופת שרותם בגדוד, להקפיד על שמירת שבת ולהגיע לכל התפילות. בשנים האחרונות הורחקו מהגדוד חיילים "חרדיים" שהתגייסו לנח"ל החרדי ולא עמדו בכל אלו. איש עדיין איננו יודע כמה מן המתגייסים החדשים ייזרקו החוצה מן הגדוד, בשל אי עמידה בדרישות ה...מג"ד.

אתמול, ביום הגיוס הדתי של צה"ל, במסגרת ימי הגיוס של "מחזור אוגוסט 2009", התגייסו מעט יותר מ-500 צעירים דתיים, שצה"ל מפנה 350 מהם ליחידות ההסדר "נטו" ועוד כ-150 ישתלבו בגדוד "נצח יהודה. 80% מתוך כלל המתגייסים הבוקר אמורים להגיע ליחידות קרביות.

בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" נרשמה עלייה בביקוש בקרב המתגייסים הדתיים לחיל השריון. הפעם גם נפתח מחזור שלישי של חיילים מישיבות הסדר בחיל הים בעקבות שביעות רצונם של מפקדי החיל משני המחזורים הקודמים.

500 המתגייסים הדתיים באו הבוקר ללשכת הגיוס בתל השומר כשהם מלווים בבני משפחה רבים. המתגייסים לישיבות ההסדר זכו גם לליווי של רבנים מישיבותיהם.

תלמידי ההסדר התגייסו גם ליחידת מודיעין שדה, זאת לאחר שבמשך שנה לא היה גיוס להסדרניקים ביחידה זו בגלל מספר בעיות בתחומים שונים. לאחר שהבעיות טופלו לשביעות רצונו של איגוד ישיבות ההסדר, הוחלט על חידוש הגיוס ליחידה.

מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר איתן עוזרי אמר הבוקר בשעת הגיוס כי: "בני ישיבות ההסדר מפגינים מוטיבציה גבוהה ונלחמים על כל מקום פנוי ביחידות השדה של צה"ל. האיגוד שמח על החלטת חיל הים להמשיך את השתלבות בני הישיבות בחיל".

כאמור, מבין כלל המתגייסים במחזור אוגוסט 2009, למעלה מ-80% התגייסו ליחידות קרביות. שאר התלמידים ישובצו ביחידות עורפיות בהתאם לנתוניהם האישיים.

בין הבאים היום בבוקר לתל השומר, בלט מספרם הגדול של ההורים ממוצא "אנגלו-סכסי" שליוו את ילדיהם לגיוס של "הנח"ל החרדי" וישיבות ההסדר. בעיקר בלט הדבר במתגייסים לגדוד "נצח יהודה" השם בשלושת השנים האחרונות דגש עצום על פרסום ויחסי ציבור בארצות הברית ובעולם דובר האנגלית בעיקר, בניסיון להביא באמצעות גיוס הצעירים האלו את העמקת הקשר של המשפחות עם מדינת ישראל.

העמותה המפעילה את גדוד הנח"ל החרדי (וגם זהו נושא הראוי לתחקיר גדול לעצמו), משקיעה הון עתק בהפעלת מגייסים לגדוד בעולם, ומשתמשת באתר אינטרנט מושקע מאוד, שכמעט ואיננו מוכר בארץ http://www.nahalharedi.org, שמגייס אפילו לשירותיו את הזמר ליפא שמלצר, המופיע באתר חבוש עם כובע צבאי של היחידה...

אם הם כבר נזקקים לליפא שמלצר כדי ליצור מצגת שווא של גדוד חרדי, אנשי הגיוס של היחידה הזאת בבעיה.

ליפה שמלצר מתוך האתר של הנחל החרדי
ליפה שמלצר מתוך האתר של הנחל החרדי