אאא

בעקבות הפיצוץ הבוקר בצינור העברת הגז ממצרים לישראל, ערך היום (ד´) שר התשתיות עוזי לנדאו מסיבת עיתונאים, במסגרתה ביקש לנצל את ההזדמנות כדי להפריך מידע מוטעה המועבר לאזרחי מצרים. "ישראל משלמת את המחיר הגבוה ביותר פי שניים גבוה מהמחיר שמשלמת ירדן ומזה שמשלמות סוריה ולבנון. במונחים אזוריים ישראל משלמת 50% עד 100% יותר מהמחיר ואני מבקש להביע את הערכתי לשר האנרגיה המצרי. המחיר שישראל קונה מ-EMG גבוה מ-1.3 דולר ל-mmbtu".

מוקדם יותר כונסו בכירי חברת החשמל לדיון חירום במצב. בהודעה מטעמם הבוקר נמסר כי "במסגרת הדיון יועלו פרטי המקרה ויידונו פעולותיה הנדרשות של החברה, בעקבות המצב החדש. כמו כן, יידונו החלופות האפשריות להפעלת תחנות הכוח על מנת לספק את מלוא תצרוכת החשמל".

בחברה ביקשו גם להדגיש כי "ההנהלה תשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להבטיח אספקה סדירה של חשמל, לרבות באמצעות שימוש בדלקים חלופיים - זאת, בהתאם להוראות ובשיתוף משרדי התשתיות הלאומיות והגנת הסביבה".

לפנות בוקר (סמוך לשעה חמש בבוקר) דווח על פיצוץ מיסתורי בצינור לאספקת הגז ממצרים לישראל, אספקת הגז נעצרה. על פי הדיווח של גורמים ביטחוניים במצרים, צינור הגז הותקף ע"י כנופיה חמושה של אלמונים. "כנופייה בלתי מזוהה תקפה את הצינור המספק גז לישראל ולירדן, להבות עלו מהצינור שהושבת ", כך נמסר בהודעה. מדובר בהתקפה השנייה על אותו צינור גז הנמצא בסמוך לעיר אל-עריש הנמצאת כ-30 ק"מ מהגבול עם ישראל.

"אנחנו מאיצים את פיתוח צנרת שדה ´תמר´"

במקביל התפרסמו תוצאות סקר של גוף אמריקני בלתי תלוי, לפיהם רוב המצרים מתנגדים להסכם השלום עם ישראל.

לנדאו התראיין מוקדם יותר לגלי צה"ל ואמר כי "המערכת שלנו מאורגנת לטפל ולתת מענה גם במקרה של אירועים כאלה. בואו נמתין ונראה כיצד יתפתחו הדברים. יש לנו ולהם חשיבות עליונה לשמור על הסכם השלום ועל ההסכמים הכלכליים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

- עד כמה אתה מודאג מהידיעות המתרבות על מעשים עויינים לישראל במצרים?

"פה צריך להתנהל בזהירות רבה. לא צריך להיות מופתעים. סאדאת אמר פעם שמצרים היא המדינה הערבית היחידה וכל השאר אלה משפחות עם דגלים".

- האם נכון שהמצרים מוכרים לנו את הגז במחיר נמוך ממחירי השוק?

"ממש לא. המחיר עודכן כמה פעמים".

- מה תוקפו של ההסכם?

"זה הסכם ארוך שנים, לדעתי משהו כמו 20 שנה עם נקודות בחינה במהלכו. כללי משחק לא משנים תוך כדי משחק".

- מה האלטרנטיבה שלנו?

"אנחנו מתארגנים לעניין הזה, ומהר. פעם אחת על ידי המרצת חיבור צנרת הגז של שדה תמר לישראל, וזה יקרה במהלך 2013. אנחנו מתארגנים גם ליצירת גיבוי לצנרת הזו, כלומר יכולת קליטה של פחם, מזוט וסולר. בנוסף אנחנו פועלים להקים את התחנה הדו דלקית, שיכולה לפעול על פחם וגז טבעי. וגם - אנחנו פועלים לקליטה של גז בדרך הים באמצעות מצוף".