אאא

חלומות היוו תעלומה מסקרנת עבורנו עוד משחר ההיסטוריה. בעבר הרחוק נפוצו פותרי חלומות למיניהם שפירשו את החלומות כניבוי של העתיד, ונתנו למתעניינים תיאורים מפורטים אודות עתידם. בגמרא ישנם התייחסויות מפורטות ושונת לחלומות ולפותרי החלומות. חז"ל מתייחסים לחלומות באופנים שונים: חלומות שווא ידברו, אין אדם רואה אלא מהרהורי ליבו, כל החלומות הולכים אחר הפה, החלום הוא אחד משישים בנבואה ועוד. נראה לפי הריבוי בדברי חז"ל כי מדובר בתופעה מסובכת ומורכבת שדורשת התבוננות מעמיקה.

כיום, נפוצה הגישה הפסיכולוגית שרואה את החלומות כביטוי של תהליכים נפשיים. הלילה הוא הזמן שבו ההגנות הפסיכולוגיות הולכות לישון ואל המוח צצים מחשבות ותחושות שלא נעים לחשוב עליהם במהלך היום. אפשר להתייחס אל החלומות כאל משל. ההתמודדויות והבעיות מולם אנו ניצבים מקבלים פרצוף חדש בחלום. לפי גישה זו, אין פיתרון אחד יחיד לכל חלום ספציפי, אלא הפיתרון מבוסס על חיי הנפש של האדם. העלילה בחלום משקפת את המצב הנפשי של האדם, ולכן פותר החלומות הטוב ביותר הוא האדם עצמו, שיכול ללמוד מהחלום ולהבין יותר לעומק את המצב בו הוא נמצא.

ישנם חלומות נפוצים מאד שחוזרים על עצמם אצל אנשים רבים והם כנראה מבטאים קונפליקטים רווחים. בחרנו להביא מספר חלומות כאלו עם פירושם המקובל. זהו פירוש אינטואטיבי שמראה כיצד חלומות הם משל של החיים.

חלום על נפילה או שקיעה במים

כולנו חווים חלומות של נפילה. זהו חלום שבו אנחנו בדרך כלל נופלים באוויר עם תחושה חזקה של פחד. לעיתים מדובר בחלום של שקיעה במים ופחד מטביעה. בדרך כלל אדם שחולם חלום כזה נמצא במצב בו הוא מרגיש חסר ביטחון וחסר תמיכה. אלו חלומות שמתרחשים בדרך כלל כאשר החיים מציפים אותנו ואיננו יודעים כיצד להתמודד, ולעיתים גם עומדים להרים ידיים. כדאי לאדם החולם את החלום הזה להעריך את תנאי חייו ואת הסיטואציה בה הוא נמצא ולנסות למצוא את הבעיה שמשתקת אותו. עם ההתמודדות עם הבעיה, החלום יעלם.

חלמתי על מנוסה

חלומות על מנוסה יכולים להיות חוויה מחרידה באמת. לרוב הרודף הוא מפלצת או אדם מפחיד ולפעמים זאת יכולה להיות חיה. מוטיבים של רדיפה מהווים את חלומות הסיוט הנפוצים ביותר. המשמעות של חלומות כאלו היא שמישהו או משהו גורם לנו להרגיש מאוים. זה יכול להיות אפילו משהו מעורפל כמו רגש שאנחנו לא רוצים להרגיש, או קונפליקט שאנחנו לא רוצים להתמודד איתו או זיכרון קשה שאנחנו מעדיפים לשכוח. דרך אחת לקבוע את שורש האיום היא לשאול את עצמנו מי או מה בחיים האמיתיים שלנו הכי דומה ליצור שרודף אחרינו בחלום.

חלום על מוות או מחלה

זהו חלום שבו אתה (או אדם אהוב) חולים, פצועים או מתים. זהו חלום די נפוץ, ובאופן בלתי מפתיע הוא נחלם פעמים רבות בתחילתה של מחלה אמיתית. במקרה שאינך חולה פיזית, חלום כזה יכול לאותת על פגיעה רגשית או פחד מכאב. החלום גם יכול להזהיר מסיכון אפשרי האורב לנו או לאדם אהוב. כאשר מישהו אחר בחלום מת, זה יכול להיות שאנו מרגישים שחלק מעצמנו המיוצג על ידי אותו האדם מת. אפשרויות אחרות יכולות להיות גם רצון להעלמותו של האדם שמת בחלום, או לחילופין פחד מאיבוד של אותו אדם.

חלמתי על משהו קורה לשיניים שלי

חלומות אודות שיניים שנושרות, אובדן שיניים, מחנק משיניים הם חלומות נפוצים. הפתרון המקובל לחלום כזה אומר כי הוא מעיד על תחושה של התפוררות אישית, של פחד ושל מבוכה. עם זאת, קיימת פרשנות פשוטה בהרבה. לפי הפרשנות הזאת, מתוך שינה אנחנו מרגישים לחץ או תחושה בשיניים, התחושה הפיזית הזאת נכנסת לחלום שלנו ויוצרת את חלום השיניים. פרשנות זאת מנטרלת את כל הפתרונות הפסיכולוגיים לחלום הזה ויתכן והיא הנכונה ביותר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חלמתי שאני אבוד בעולם או לכוד

חלומות בהם אנו הולכים לאיבוד הם חלומות נפוצים ובדרך כלל יתרחשו כאשר בחיינו התלבטות ממשית כיצד להגיב לסיטואציה מסוימת. בחלום כזה אנו מנסים למצוא את היציאה מאזור מסוים כמו יער, כביש, בניין גדול או מבוך. דרך ביטוי נוספת לחלום כזה היא החלום בו אתנו לכודים. קבורים בעודנו בחיים, לכודים בקורי עכביש, או מחוסרי יכולת לזוז מסיבה אחרת. חלומות כאלו בדרך כלל מלווים בתחושה של פחד איום ומעידים בדרך כלל על כך שהאדם לכוד בחיים האמיתיים ונמצא במצב של חוסר יכולת לעשות את ההחלטה הנכונה עבורו.

חלום שהפסדתי את הרכבת או איחרתי לפגישה

בחלומות מהסוג הזה אתה רץ לתפוס את האוטובוס, הרכבת, או סוג אחר של תחבורה ציבורית אך מפסיד אותו. בדרך כלל מדובר בפספוס מתסכל של שניות בודדות. מעבר לתחושת הפחד, אלו חלומות שמלווים בתחושת תסכול חזקה. חלומות כאלו יכולים להופיע גם באופן אחר. אלו חלומות בהם אנו מאחרים לפגישה, או מגיעים מוכנים לאירוע ומגלים כי הוא כבר החל. בדרך כלל חלום כזה מעיד על תחושה של החמצה או פספוס של הזדמנות חשובה בחיים האמיתיים. החלום יופיע בדרך כלל בתקופה של החלטות חשובות בחיים.

חלמתי שאני לא הולך לשום מקום

חלומות מתסכלים נוספים, הם חלומות בהם אנו מרגישים תקועים, חלומות בהם הכל זז בהילוך איטי, אנחנו מנסים בכל הכוח להמשיך ללכת, אבל לא מצליחים. אלו חלומות מתסכלים מאד, וגם הם מעידים על מצב מתסכל בחיי היומיום. זהו חלום שמביע תחושה של עמידה מול קשיים וחוסר יכולת להגיב, תחושה שהחיים מציפים אותך ואין לך את היכולת לעמוד נגדם. תחושת השיתוק הפיזי בחלום מדמה שיתוק וחוסר יכולת תגובה בחיי הערות.

חלום על כישלון במבחן

אלו חלומות שקורים גם אל אנשים שסיימו מזמן את לימודיהם, ולכן הם יכולים להפתיע. מדובר בחלומות בווריאציות שונות אך לכולם אותו המוטיב - אין אפשרות להצליח במבחן. לעיתים האדם מגיע לחדר בחינה הלא נכון, לעיתים הוא חסר את הציוד הדרוש, או מגיע מאוחר, או שלפעמים הוא פשוט שוכח את הכל ברגע המכריע. חלום זה בדרך כלל מראה כי האדם מרגיש כי החיים בוחנים אותו. יתכן והוא חש באופן חזק כי הוא אינו מוכן לחיים, ויכול להיות גם כי הוא מרגיש כי הוא משחק את הפקיד הלא נכון בחייו.