אאא

מחזירים עטרה ליושנה, או מחזירים את הרבנים לחורים? זו השאלה ששואלים היום בחדרה, וזאת נוכח הקרע הרשמי בין שני רבני העיר חדרה, לבין השר לשירותי דת יעקב מרגי, נוכח כוונתו של השר למנות ראש מועצה דתית ממונה בעיר, על אף התנגדותם הנחרצת והחריפה של שני רבני העיר - הגר"ש ביטון והגר"ד ורנר - גם יחד.

במכתב חריף - חסר תקדים, אותו שלח בסוף השבוע רב העיר הגאון רבי שמעון ביטון, אל השר מרגי, כותב רב העיר, "ופלא הוא שנציגים חרדים משכנעים את ראש העיר לעשות כנגד דעת רבני העיר", כאשר כוונתו הינה ללחצים המופנים מצידו של השר מרגי אל ראש העיר חדרה, על מנת שיחתום על המינוי מטעם השר, למרות ששני רבני העיר דורשים ממנו לבל יעשה כן.

הדיל והתרגיל

מאחורי הקלעים, טוענים גורמים מקומיים, מסתתר דיל פוליטי של ש"ס, הנעשה על גבם של תושבי חדרה. במסגרת הדיל, מקבל חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם המפד"ל (ובנו של חבר בגוף הבוחר לרבנות ירושלים...), עוה"ד יאיר גבאי את תפקיד יו"ר המועצה הדתית, למרות העובדה שהוא מתגורר במרחק של כ-120 ק"מ משם.

מנגד טוענים רבני העיר, כי הממונה הקודם מטעם השר בעיר, שאף הוא לא היה תושב העיר, החריב את שירותי הדת בעיר כאשר המקוואות, העירוב וכן יתר שירותי המועצה הדתית, נמצאים כיום במצב קטסרופלי.

מכתבו החריף של הגר

בעקבות כך, דרשו רבני העיר מהשר, שלא למנות לתפקיד אדם שאיננו תושב חדרה, ובמפגן של אחדות יוצאת דופן, אף המליצו שני הרבנים על מועמד מטעמם לתפקיד, אדם בעל ניסיון בתחום, שנאמן ומקובל על שני הרבנים גם יחד.

וכך, במכתבם הראשון לשר מרגי כתבו שני הרבנים יחד: "לאחר התהפוכות הקשות שעברה העיר חדרה בנוגע למועצה הדתית אשר פגעו מאוד בתפקוד התקין של השירותיים הדתיים בעיר. הגענו יחד להסכמה ותמימות דעים שהדרך הטובה והיעילה ביותר לשקם את השירותיים הדתיים בעיר ולהשרות בה אוירה של קידוש שם שמים היא למנות את הרב יעקב בורנשטיין שיעמוד בראשות המועצה הדתית בעיר".

בהמשך המכתב מציינים הרבנים את מעלותיו של הנ"ל ואת רמת מקצועיותו ולבסוף הם מתחננים: "אנו מפצירים בך מאוד לקבל את הצעתנו כאשר ברור כי נצרך מעומד מוסכם על דעת רבני העיר וכאמור אנו משוכנעים יחד שאין טובה מהצעה זו לתפארת העיר חדרה ולתפארת חיי הדת בישראל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ויתור למען הדת

לדברי גורם בכיר בש"ס בחדרה "עצם ויתורו של מנהיגה הרוחני של ש"ס בחדרה הגר"ש ביטון על מינוי איש מטעמו כיו"ר המועצה והאיחוד הנדיר בין רבני העיר להתעלות ולהתאחד סביב מינויו של הרב בורנשטיין מראה כי יש כאן רצון כן ואמיתי לנסות לתקן את חורבן והרס שירותי הדת שנעשה כאן בשנה האחרונה".

מכתבם של שני הרבנים לשר

 

מכתבם הראשון של רבני העיר לשר מרגי

אלא שכאמור מסרב השר מרגי לשמוע לדעת רבני העיר, ואף לוחץ על ראש עיריית חדרה חיים אביטן לחתום על מינויו של גבאי לתפקיד, מה שהביא למכתבו החריף של רב העיר הספרדי, מכתב המביע כאמור ביקורת חסרת תקדים כנגד השר החרדי, ה"עושה כנגד דעתם של רבני העיר".

וכאן, נותר לשאול, האם קיים "דיל" נוסף בין ש"ס למפד"ל על חלוקת התפקידים במועצות הדתיות בארץ, נוסף לזה הקיים כידוע בנוגע לרבנויות בירושלים ובפתח תקווה, או שמא המדובר בחלק מאותו הדיל ממש.

תגובת השר

בתשובה לפניית 'כיכר השבת' מסר אלון נוריאל יועץ התקשורת של השר לשירותי דת מרגי, כי "מפאת כבודם של רבני העיר חדרה, השר בחר שלא להגיב לנושא".