אאא

מה קורה כשעירייה בונה ללא היתר בנייה וללא נוהל הקצאות? התשובה: בדיוק מה שקורה למי שעומד בשמש עם חמאה על הראש. וזה כנראה מה שקורה כעת לעיריית אלעד ולבכיריה.

ראשית הסיפור הינו המחסור בכיתות לימוד בעיר אלעד, לקראת שנה"ל תש"ע. עיריית אלעד החדשה, זו שנכנסה לתפקידה רק בראשית החורף האחרון, בזבזה מסתבר זמן יקר בהתארגנות ומריבות פנימיות, ועד שקלטו ראשיה כי שנה"ל הבאה בפתח, ולתלמידי אלעד חסרים למעלה מחמישים כיתות חדשות, היה כבר מאוחר מדי מכדי לבנות את כל אלו, זאת למרות שהרשאות לבניית כיתות ממשרד החינוך נותרו לעירייה בשפע, עוד מהקדנציה הקודמת של צביקה כהן.

הפיתרון היה כרגיל, שיטת הקרוואנים: עיריית אלעד הזמינה בנוהל רכישה מקוצר, למעלה מחמישים ´מבנים יבילים´ – קרוואנים, כאשר אלו אמורים היו להיות מחולקים, בין שלל מוסדות החינוך בעיר.

אלא, שעתירת שני מוסדות חינוכיים בעיר כנגד העירייה, חשפה כמה עובדות לא נעימות, ופתחה תיבת פנדורה, כשהסוף בשלב זה, עדיין אינו ידוע.

על פי טענות העותר הראשון – תלמוד תורה ´דעת זקנים´, שעתר בבקשה לצו מניעה להפסקת העבודות בחצר הת"ת, נעשו כל עבודות הבנייה בחצר הת"ת, ללא שום היתר בנייה כלל.

יתירה מכך, מסתבר כי העירייה אף לא החלה כלל בתהליך הוצאתו של היתר בנייה. בנוסף צירפו העותרים לעתירתם מסמך הנדסי המזהיר, כי מדובר בבנייה רשלנית בשטח מסוכן, כזה העשוי להתמוטט עם הקרוואנים שעליו, בבוא הגשם.

עותר נוסף שהצטרף לעתירה, רשת ´גני יצהר´, טען כנגד הבנייה הבלתי חוקית של כל הקרוואנים ברחבי העיר. ומעבר לנימוק בגין אי קבלת היתר הבנייה כדין, טען העותר גם להפליה חמורה של מוסדות שאינם קשורים לסיעתו של ראש העיר, והיעדר נוהל הקצאות כפי זה המחויב על ידי משרד הפנים.

לטענת עו"ד משה מורגנשטרן בא כוחם של ´גני יצהר´ ו´דעת זקנים´, שלובים שני הדברים אחד בשני: הימנעות העירייה מנוהל הקצאות והוצאת היתרי בנייה, נועדה בכדי להותיר ערפל סמיך על השחיתות הנעשית באופן החלוקה, זו הנעשית לדברי עוה"ד בשיטת ה´צעטלע´ - למקורבים בלבד.

בתשובתה לעתירה טענה עיריית אלעד, כי "העירייה אמונה על אכיפת החוק בתחום שיפוטה של אלעד, ואין צורך להבהיר, כי לא תתיר המשך עבודה במגרש, טרם יהיה היתר בנייה כדין".

בנוסף טענה העירייה, כי בחוזה שנחתם מול הקבלנים, חויבו אלו האחרונים בבנייה על פי היתר בנייה בלבד, וכי "לא תבוצע שום עבודה ללא שיהיה בידם היתר בנייה כדין".

עוה"ד בירנבוים המייצג את העירייה, הודה אמנם כי הקבלן החל בבנייה ללא שהיו בידיו היתרים כאלו, אלא שכעת טען, "הורתה העירייה לקבלן, לחדול לאלתר מביצוע העבודה, עד שיהיה בידו היתר בנייה כדין".

אלא שכאן הסתבכה העירייה: העותרים הציגו בפני בית המשפט מסמך רשמי של עיריית אלעד, הסותר את טענתה לחלוטין ומוכיח כי שיקרה לבית המשפט במצח נחושה. המדובר בפרוטוקול סיור קבלנים, בו מציינים בכירי העירייה בפני הקבלנים במפורש כי "היתר הבנייה אינו תנאי להצבת המבנים(!)"

יתירה מכך. בסיכום הפרוטוקול דאגו נציגי העירייה להוסיף את המשפט הבא: "מסמך זה הינו חלק בלתי נפרד מהחוזה בין הרשות לקבלן, והוא עדיף על כל מסמך אחר ממסמכי החוזה – במקרה של סתירה בין מסמך זה למסמכים אחרים".

ובמילים אחרות: כשיש סתירה בין הנאמר בחוזה כי "הקבלן לא יבצע כל עבודה טרם יהיה בידו היתר הבנייה כדין", לבין הנאמר בפרוטוקול, כי "היתר הבנייה אינו תנאי להצבת המבנים" - יגבר זה האחרון...(!)

גם את דיווחי העירייה על עצירת הבנייה בעקבות העתירה, סתרו העותרים, בהציגם לבית המשפט שורה של צילומי וידאו עדכניים מכל רחבי העיר, המראים בבירור את הבנייה נמשכת כסדרה, וכאילו לא התחייבה העירייה מעולם לבית המשפט על הפסקת העבודות.

השופט עוזי פוגלמן, בפניו הובאו המסמכים הסותרים, רתח מזעם, וכהצהרת כוונות הורה לפרקליטות המדינה להתייצב לדיון שנקבע בפניו ליום שלישי הקרוב. צעד שמשמעותו עשויה בהחלט להיות, חקירה פלילית כנגד בכירי עיריית אלעד(!).

לאן זה יוביל? בא כוח העותרים כבר הצהיר על בקשתו בפני בית המשפט: "להשית על המשיבים הוצאות מיוחדות", אך בכך לא מסתפק עורך הדין: "על בית המשפט להורות ו/או להמליץ למשרד הפנים על מינוי וועדה קרואה לעיר..."

בנסיבות הללו, נוכח האיום הפלילי ורמזי השופט על הצורך בבדיקת פרקליטות המדינה בנעשה בעירייה, יתכן כי האיום בוועדה הקרואה, הינה הצרה הקטנה של בכירי עיריית אלעד.

לנוכח ההתפתחויות הללו, ימים ספורים טרם פתיחת שנת הלימודים, נראה שפתיחת שנה כסדרה, כבר לא תהיה בעיר אלעד. אלא שלא נראה שהעובדות הללו מזיזות שם למישהו.

תגובת עיריית אלעד: "הנושא נמצא בהליך משפטי, ויוברר עד תום בביהמ"ש. עם זאת חשוב לציין כי ראש העירייה הרב יצחק עידן יחד עם הוועדה שהקים לפתיחת שנת הלימודים עמלים בכל עת במאמצים כבירים להגיע לפתיחת שנת הלימודים התש"ע, עם כיתות מוכנות ללימודים, בצורה חוקית ומסודרת, כדי לתת מענה לכלל התלמידים בעיר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כך או כך, מנכ"ל העירייה יגאל גואטה יצא לשבוע חופש ב´עיר הקודש´ אילת. כשנשאל לפשר החופשה התמוהה בעיצומן של ההכנות הקדחתניות לפתיחת שנת הלימודים, השיב: "סידרתי הכל לפני יציאתי לחופשה. אני משאיר אחרי שולחן נקי".

אם זהו שולחן נקי, שואלים באלעד, שולחן מלוכלך מהו.

"אולם היתר הבנייה אינו תנאי להצבת המבנים" מתוך פרוטוקול סיור הקבלנים...

"מסמך זה הינו חלק בלתי נפרד מהחוזה בין הרשות לקבלן, והוא עדיף על כל מסמך אחר ממסמכי החוזה – במקרה של סתירה בין מסמך זה למסמכים אחרים". הקומבינה בהתגלמותה.

"אין צורך להבהיר כי העיריה לא תתיר ביצוע עבודות שלא לפי היתר... העיריה הורתה לקבלן לחדול מביצוע העבודות..".

נאום עירית אלעד בבית המשפט, לפני שידעו על גילוי הפרוטוקול בידי התובעים.