אאא

ראש עיריית ביתר עילית, הרב מאיר רובינשטיין אומר הערב ל'ככר השבת' כי "טרגדיית רחובות ממחישה לנו מה קורה חלילה כשמתפשרים על בטיחות". הרב רובינשטיין התייחס לטענות ולפיהם העירייה מעכבת את אכלוס כ 200 יח"ד ברחוב הרב שך בעיר: "אני נושא באחריות לשלמותם ובטיחותם של התושבים. "שום ראש עיר לא היה מאפשר בשום אופן שבעולם אכלוס במידה ויש סיכון לחיי אדם. משרד השיכון טרם השלים את הפיתוח והתשתיות והאתר מסוכן לציבור. כל זמן שהעבודות לא יסתיימו לא נוכל לאכלס את התושבים במקום" – אומר רובינשטיין.

בעיריית ביתר עילית הביעו הערב פליאה על מכתבו של מנהל מחוז י-ם של משרד השיכון ולפיו הושלמו עבודות הפיתוח והתשתיות לפני כחודש. שלא לייחוס אומר בכיר בעירייה כי "מכתב זה נכתב בפורים או שהיה מיועד לצאת ביום ה 1 באפריל".

יועץ התקשורת של העירייה, משה פרידמן שיגר היום מכתב הסבר לתושבים העתידיים עם תצלומים הממחישים את המפגעים הבטיחותיים.

וכך כותב פרידמן:

היות וגורמים שונים הפיצו באחרונה ידיעות ולפיהם אנו מעכבים חלילה את כניסתכם לדירות שרכשתם הננו להעביר בזאת את המצב לאשורו.

ראשית אקדים ואומר: עלינו להבין שיש כמה וכמה גורמים באכלוס דירות מגורים בביתר עילית. בראש וראשונה; ביתר היא עיר שמשרד הבינוי והשיכון הנו המתכנן, היוזם, הבנאי, המפתח, ובל נשכח שגם גובה את דמי הפיתוח.

כך שלמעשה שלושה גורמים עיקריים הנם 'השחקנים' במגרש: א. הקבלנים, שעליהם מוטלת המשימה לסיים את הדירות מבחינת בינוי. ב. קבלני משנה של משרד השיכון (דהיינו: היזם) חייבים לסיים את התשתיות והפיתוח. ג. חב' החשמל, בזק, חברות הגז, וכדו' חייבים אף הם לסיים את התשתיות בטרם אפשר יהי' לאכלס את בתי המגורים. תפקידה של העיריה מסתכם איפוא בפיקוח על הבינוי, הפיתוח והתשתיות והנפקת האישורים הנדרשים.

ברור גם כי האינטרס העליון של עירייה היא אכלוס של כמה שיותר יח"ד שכן כך תוכל העירייה לגבות את הארנונה שהיא נשמת אפה של כל עירייה.

ולגופו של עניין;

משרד השיכון החליט לבצע את עבודות הפיתוח והתשתיות ברחוב הרב שך באמצעות קבלנים זכיינים שלו ולא באמצעות קבלני העיריה שהיו, לדעתנו, מבצעים זאת במהירות רבה יותר. העיריה לא עיכבה ואינה מעכבת אלא להיפך. העירייה מפעילה את כל כוחה והשפעתה בכדי לזרז את הקבלנים וכל הנוגעים בדבר. אך לצערנו, מאחר וכל הכלים הללו נמצאים בידי משרד השיכון שהוא כאמור, המשווק! היזם! והוא הקבלן המבצע בשטח (באמצעות קבלני המשנה שלו). אנו יכולים רק להמשיך ולזרז את הקבלנים הפרטיים ושל משרד השיכון כדי שיסיימו את העבודות. רה"ע וצוות העיריה אכן יוצאים לשטח כמעט מידי יום בכדי לזרזם, אך לצערנו עבודות הפיתוח והתשתיות עדיין לא הסתיימו ובהם כאלה (בורות ביוב וניקוז פתוחים) שיש בהם משום סיכון חיי אדם ולכן איננו יכולים לקחת עלינו את האחריות הזו שחלילה אתם או בני משפחתכם ייפגעו חלילה.

לשם המחשה להלן חלק מהליקויים החמורים שצולמו ביום ב' השבוע:

תאורת רחוב – אין חשמל במרכזיה.
תאורת בטחון וגדר בטחון – טרם הושלמו.
אספלט, תיקוני אספלט התאמת שוחות והשלמתם – טרם הושלם.
השלמת מדרכה לכל אורך תוואי ההליכה לאתר – טרם הושלם.
גדר בטיחות במקומות הנצרכים – טרם הושלם

רצ"ב תמונות שצולמו אתמול, יום ב', ג' ניסן תשע"ב. ה 26 למרץ 2012 . שבהם ניתן לראות את הסכנות ובהם: בורות פתוחים בכבישים ובמדרכות עם סיכונים של נפילות וריסוק איברים שרק חסר אחריות יכול לאשר אכלוס למשפחות עם עוללים רכים במצב שכזה.

להערכתנו לאחר הלחצים היומיומיים שלנו יש בהחלט סיכוי שיסיימו שם את העבודות המינימליות לפני החג ע"מ לאפשר את האכלוס ברמת בטיחות סבירה.

מאחר ואיננו רוצים לעכב את הקבלנים מלבצע את חיבורי החשמל. מים וכו' העירייה מנפיקה עפ"י המצב טופס 4 כדי שהקבלנים לא יתעכבו ויבצעו את החיבורים הנדרשים. אך ברור לכל בר-דעת כי במצב שכזה, כשהליקויים הללו לא יתוקנו בלתי ניתן להעלות על הדעת שעירייה בעלת אחריות תנפיק אישור אכלוס לתושבים על עולליהן תוך סיכון חיי אדם.

נכון להיום; מתוך 5 קבלנים, 2 קבלנים (אלי יוחנן ואלואל) כבר קיבלו טופס 4. 2 קבלנים נוספים יקבלו ככל הנראה השבוע (קוטלר עדיקא וחיים זקן) והקבלן החמישי (בונייך) עליו להשלים כמה עבודות כשבסיומם יקבל אף הוא טופס 4. אולם אישור אכלוס טרם ניתן עד שיתוקנו כל הליקויים המסכנים את בטיחותם של ילדנו.

ולעניין המעברים (הרמפות) ובקשתנו מהדיירים העתידיים לחתום על מסמך:

רחוב הרב שך נמצא, כידוע לכם, בקצה גבעה ב'. כל השירותים הציבוריים, המוסדיים והעירוניים ובהם; מרכול. קופ"ח. מוסדות חינוך וגני ילדים. גנים ופארקים וכו נמצאים ברחוב העליון במפלס שגובהו כ 30 מטרים מהרחוב בו אתם עומדים להתגורר. באם לא יבוצעו המעברים (הרמפות) הללו תיאלצו לצעוד בעליה תלולה במיוחד כמחצית השעה ויותר כדי להגיע לקופת חולים או לבית כנסת. לגני הילדים או למרכולים ולשאר השירותים. אנו זוכרים כי מדובר במשפחות צעירות על טפם שיאלצו לעלות רגלית עם עגלות התינוקות למפלס שגובהו יותר מ 30 מטרים ובמיוחד בשבתות ובימים טובים.

משרד השיכון סירב בתחילה בתוקף לממן את ביצוע המעברים (רמפות). כדי לשכנע את משרד השיכון במימון המעברים נקט רה"ע בצעד מבריק. בטרם עלו צמרת משהב"ש לישיבת העבודה במליאת העירייה ביקש ראש העיר להמחיש למשתתפים את הקושי העצום הצפוי. הוא ביקש מהנוכחים לצעוד רגלית מרחוב הרב שך לרחוב קדושת לוי, שם נמצאים מרבית מוסדות הציבור של השכונה. הפמליה החלה בצעידה רגלית אך עד מהרה 'נשרו' חלק מהמשתתפים ונכנסו לרכבים. האישור, כמובן, לא אחר לבוא ומשהב"ש הקציב לכך מיליוני ₪. חשוב לציין כי אישור תקציבי לביצוע מעברים (רמפות) בסדר גודל שכזה ניתן זו הפעם הראשונה מאז ייסודה של העיר ביתר וזו גם הזדמנות נוספת להודות להם על כך.

הנכם מוזמנים לרחוב מוצפי, לא הרחק ממקום מגורכם העתידי, ולהיווכח בסבל היום יומי של התושבים בהעדר מעברים (רמפות) למפלס שמעליהם. ולצערנו גם בשכונות נוספות בעיר.

לצד כל האמור לעיל; ראש העיר והגורמים המקצועיים של העירייה סבורים כי אין זה אחראי מצידה של העירייה להעניק אישור אכלוס במצב הנוכחי, גם לאחר שיתוקנו הליקויים הבטיחותיים, בטרם יסתיימו עבודות הקמת המעברים (רמפות) המוערכות בכחצי שנה.

מאחר ואיננו מתיימרים להחליט עבור הדיירים האם להתגורר עם מגבלה קשה שכזו. ומאחר ואנו כואבים את כאבכם, זוגות צעירים, בנשיאה בעול תשלום המשכנתאות והשכירות. ומאחר ומתוך ניסיון רב שנים של אכלוס אלפי בתי אב בעיר מגבלה שכזו אינה דבר של מה בכך, העירייה מצידה הודיעה כי רק לאחר שרובם של התושבים העתידיים יחתמו כי הם מודעים לכך והם מוכנים להתאכלס גם לפני סיום עבודות התשתית של המעברים (הרמפות), תסכים העיריה להעניק אישור אכלוס.

אציין, כי העירייה כבר הציבה לפני כחודש מנ"ד לבית כנסת לתושבי השכונה. כך גם העיריה כבר מצוידת בהרשאה ממשרד החינוך לבניית 4 כיתות גן ברח'. כמו כן אנו בעיצומם של עבודות תכנון למעון יום. ההרשאה מהתמ"ת לבנייתו צפויה להגיע בזמן הקרוב. בנוסף לכך; העירייה העמידה לרשות יזם מקומי שטח לפתיחת מרכול והקמת סובה (ככר) לאוטובוסים כדי לאפשר מעבר תחבורה ציבורית לרווחת תושבי הרחוב.

אני מקווה כי עתה לאור האמור לעיל תוכלו להבין את צעדיה של העירייה שהוא רק לטובתכם לרווחתכם ולבטיחותכם.

ויה"ר שתשרה שכינה במעשי ידינו ושלא תצא חלילה שום תקלה תחת ידינו.

ברוכים הבאים בשם ה' ואיחולי יישוב טוב!