אאא

מועצת עיריית תל-אביב תדון היום (ראשון) בהצעה חדשה שנועדה להסדיר את חילולי השבת בעיר ופתיחת עסקים בהיתר על-ידי תיקון חוק העזר לפתיחת מרכולים בשבתות.

לפי הדיווח ב"כלכליסט", ההצעה של העירייה תומכת במתן היתר לפתיחת 165 מרכולים בשבתות וחגים לעומת כ-300 עסקים הפתוחים כיום.

כזכור, בשנה שעברה קבע בית  המשפט העליון כי עיריית תל אביב מפרה את חוקי העזק בעירוניים בכך שמאפשרת לרשתות הגדולות לעבוד בשבת והציע כי העירייה תשנה את חוק העזר.

העירייה גיבשה התעה לתיקון החוק ועוררה ביקורת קשה משר הפנים גדעון סער  שאישר רק פתיחת מספר מתחמים מסחריים בעיר ופתיחת חנויות נוחות בתחנות הדלק אך לא אישר פתיחת עסקים בשבת.

בעקבות כך הורה ראש העיר רון חולדאי לשפר את ההצעה וכעת הוגשה הצעה חדשה שנועדה לאפשר פתיחת 165 עסקים, על-ידי חלוקה של העיר לרובעים ובהתאם לסוגי האוכלוסייה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הצעה זו לא נועדה לשנות את אורחות השבת בעיר, אלא דווקא לשקף אותה בצורתה העדכנית, כפי שעוצבה בידי תושביה במשך שנים רבות".

לפי ההצעה, המרכולים שיקבלו היתר לפתיחת בשבת הם כאלו ששטח המכירה שלהם אינו עולה על 500 מ"ר, כאשר בהצעה הקודמת נכתב 800 מ"ר.

ההיתרים יהיו תקפים לשנתיים, יהיו בלתי ניתנים להעברה ויינתנו לפי מכסה אזורית שתאופיין לפי האוכלוסייה. כך למשל, ברחוב המלך ג'ורג' במרכז תל אביב בו מתגוררים צעירים חילוניים ללא רכבים ייפתחו 45 בתי עסק בשבת, לעומת אזור ראול ולנברג שבו ייפתחו שישה עסקים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בעירייה טוענים כי העובדה שרק 166 מרכולים וקיוסקים יקבלו היתרים מתוך כ-54 אלף עסקים בעיר, תבלום את פתיחת העסקים בשבת ותגביר את הפיקוח.

ההצעה החדשה נותנת יתרון לרשתות הגדולות כמו טיב טעם ו-AM:PM מאחר והם יזכו לרבע מההיתרים שיוקצו לכל אזור.

ממטה המאבק של העסקים הקטנים ובעלי המכולות נמסר בתגובה ל"כלכליסט" כי "הצעת החוק העירוני, במתכונתה החדשה, היא ניסיון נוסף של עיריית ת"א־יפו להונות ולמסמס את החלטות בית המשפט העליון ושר הפנים. העירייה, בראשות חולדאי, חברה לתאגידים וטייקונים כדי לרמוס את בעלי העסקים הקטנים והמכולות. אנו מצפים שמועצת העיר לא תתמוך בחוק שהוא ישראבלוף ובהצעה שכל מטרתה היא להכשיר התנהלות עבריינית שמתעלמת מחוקי המנוחה והעבודה בישראל".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "בעקבות החלטת שר הפנים, מצאה לנכון העירייה להביא לאישור המועצה הצעה מתוקנת של חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת וחגים. הגם שסברנו כי ההצעה הקודמת עונה בצורה שוויונית ומידתית לצרכים והדרישות הרי שבעקבות ההערות בהחלטת שר הפנים נעשתה עבודה שקבעה נוסחה למכסות בכל אזור. מכסות אלו מאפשרות לכל מרכול קטן כגדול הזדמנות שווה".